×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
میانجی‌گری روحانیون مسلمان در نیجر؛ معاینه رئیس‌جمهور محبوس

هیأتی از روحانیون مسلمان نیجریه به سرپرستی شیخ بالا لائو، از جنبش ایزالا با گرایش سلفی، روز شنبه ۱۲ اوت (۲۱ اسد) وارد کشور همسایه، نیجر شد.

افراد نزدیک به این هیأت گفته‌اند که هدف این روحانیون “کاهش تنش‌هایی است که در نتیجه احتمال مداخله نظامی جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکوواس) در نیجر ایجاد شده است. سفر این هیأت به نیامی، پایتخت نیجر، با تایید رئیس‌جمهور نیجریه بولا تینوبو صورت گرفته است.

اکوواس به موازات تهدید به مداخله نظامی، همچنان در تلاش برای یافتن راه‌حلی از طریق مذاکره است. پارلمان اکوواس اعلام کرد هیأتی را برای گفت‌وگو با رهبری نظامی نیجر اعزام خواهد کرد. این هیأت شامل نمایندگان پارلمان اکوواس از اکثر ۱۱ کشور فعال عضو این اتحادیه آفریقایی است. عضویت چهار کشور، از جمله نیجر پس از کودتای نظامی در این جامعه تعلیق شده است.

نیروهای نظامی نیجر به رهبری ژنرال عبدالرحمان شیانی، رئیس‌جمهور منتخب در انتخابات دموکراتیک محمد بازوم را در ۲۶ ژوئیه (۴ مرداد) سرنگون و بازداشت کردند. حکومت نظامی اعتراضات شدید کشورهای همسایه، کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا علیه کودتا را رد کرد.

گروه کشورهای غرب آفریقا به ارتش نیجر با تعیین یک مهلت اولتیماتوم داد تا با بازگرداندن رئیس‌جمهور منتخب بازوم به قدرت، نظم مبتنی بر قانون اساسی را برقرار سازد. کشورهای غرب آفریقا تهدید کردند که مداخله نظامی “آخرین گزینه” خواهد بود.

مهلت تعیین شده سپری شد و کودتاچیان از خواست جامعه اکوواس سرپیچی کردند. در ابتدا مشخص نبود که کشورها در برابر این وضعیت چه اقدامی خواهند کرد. برخی کشورهای عضو این اتحادیه آفریقایی، ازجمله الجزایر، مخالف مداخله نظامی هستند.

اجازه ملاقات پزشک با رئیس‌جمهور محمد بازوم

در همین حال حکومت نظامی اجازه داد تا یک پزشک با محمد بازوم، رئیس جمهور نیجر که بیش از دو هفته است در حبس به سر می‌برد، ملاقات کند.

عبدالرحمان انصار، مشاور رئیس‌جمهور از قول این پزشک گفت، با توجه به وضعیت حاکم، حال رئیس‌جمهور ۶۳ ساله، همسر و پسرش خوب است. محافل نزدیک به بازوم گفته‌اند که پزشک با خود مواد غذایی برده بود.

پیش از بازدید پزشک از کاخ ریاست جمهوری، نگرانی زیادی در مورد وضعیت سلامتی رئیس دولت و خانواده وی وجود داشت. سازمان ملل، دولت‌ها و سازمان‌های حقوق بشری از شرایط زندان انتقاد کرده بودند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.