×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
رئیس جمهور ازبکستان: اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از بروز فاجعه انسانی در افغانستان ضروری است

به گزارش خبرگزاری فارس، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در نخستین نشست قالب «آسیای مرکزی و چین» در شهر «شیان» تاکید کرد: ما استفاده کامل از قالب دیالوگ گروه تماس در چارچوب سازمان همکاری شانگهای و کشورهای همسایه افغانستان برای تنظیم موضع هماهنگ و اتخاذ اقداماتی برای جلوگیری از فاجعه انسانی در این کشور را حایز اهمیت می‌دانیم.

در این نشست که به ریاست «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین برگزار شد، همچنین «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان، «سادیر جباراف» رئیس جمهور قرقیزستان، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان و «سردار بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان نیز شرکت کردند.

بر اساس دستورکار این نشست، گسترش همکاری‌های متقابلا سودمند بین کشورهای آسیای مرکزی و چین، موضوعات بین المللی و منطقه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس جمهور ازبکستان در سخنرانی خود به نمادین بودن برگزاری نشست در شهر «شیان» باستانی اشاره کرد که طی قرون نقطه آغاز راه بزرگ ابریشم بوده و به یک عامل مهم توسعه تمدنی، به هم پیوستگی و پیشرفت در سراسر قاره اوراسیا تبدیل شده است.

میرضیایف تاکید کرد که در شرایط سخت بین المللی نشست کنونی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کشورهای ما با غلبه بر شرایط همه گیر، با پیامدهای منفی بحران اعتماد جهانی روبرو هستند.

رئیس جمهور ازبکستان خاطرنشان کرد: شکاف‌های جدی در زنجیره‌های حمل و نقل و لجستیک پایدار که به ویژه برای آسیای مرکزی حساس است، چالش‌های امنیت غذایی و انرژی، خطرات تنش‌های اجتماعی در زمینه واردات تورم فزاینده و سایر مشکلات از ما هماهنگی و همکاری‌های عملی بیشتر را تقاضا می‌کند.

وی با خوشحالی اشاره کرد که امروز آسیای مرکزی یک منطقه منسجم و قوی است که برای دیالوگ و شراکت کامل باز است.

میرضیایف با اهداف هماهنگی بیشتر و همکاری‌های متقابل عملی چندین ابتکارات مهم را برای گسترش همکاری‌های منطقه‌ای بر اساس دستور کار بلندمدت، برنامه‌های اولویت دار و وظایف همکاری‌های چند جانبه مطرح کرد.

وی بر لزوم برقراری همکاری‌های متقابل بین اندیشکده پیشرو 6 کشور برای تنظیم رویکردهای راهبردی، توصیه‌ها و راه‌حل‌های جامع، پروژه‌های مهم در مقیاس منطقه‌ای و جهانی تاکید کرد. همچنین برای بررسی این موضوعات پیشنهاد برگزاری نخستین نشست بین المللی کارشناسان در سال آینده در شهر «سمرقند» را مطرح کرد.

رئیس جمهور ازبکستان به طور جداگانه به ایجاد شرایط برای توسعه پایدار کشورهای منطقه که در آن مبارزه موثر با فقر در اولویت قرار دارد، پرداخت.

میرضیایف اظهار داشت: مطمئن هستم که تصویب و اجرای برنامه مشترک با وظایف مشخص جهت افزایش سطح زندگی و توسعه مناطق به ویژه مناطق روستایی، مورد حمایت مردم ما قرار خواهد گرفت و در دستیابی به اهداف دستورکار تا 2030 سهم مشترک خواهد شد.

رئیس ‌جمهور از بکستان همچنین خواستار شکل‌گیری  بیش از پیش دیالوگ جدید اقتصادی و تقویت به هم پیوستگی، دستیابی به افزایش دو برابری مبادلات بازرگانی کشورهای منطقه با چین تا سال 2030 میلادی شد.

میرضیایف خاطرنشان کرد: تعمیق همکاری صنعتی، جذب فناوری‌های دیجیتال و به کارگیری نوآوری‌ها را می‌توان در چارچوب روابط مستقیم بین منطقه‌ای با استان‌های چین به طور موثر حل و فصل کرد.

رئیس جمهور ازبکستان همچنین برای برقراری همکاری‌های عملی، تحکیم روابط خواهرخواندگی و شراکتی برگزاری امسال همایش و نمایشگاه شهرها و مناطق 6 کشور در ازبکستان را پیشنهاد کرد.

میرضیایف گفت: توسعه ایمن‌ترین و کوتاه‌ترین کریدورهای حمل‌ونقل که چین را به منطقه ما متصل و دسترسی به اروپا، خاورمیانه و آسیای جنوبی را فراهم می‌کند، از اهمیت راهبردی برخوردار است. بزرگراه ترانس اوراسیا یک پروژه اولویت‌دار برای احیای جاده بزرگ ابریشم است که جاده‌های زمینی و ریلی «چین – قرقیزستان – ازبکستان» بخش عمده آن است.

رئیس‌جمهور ازبکستان برای سطح کنونی دیالوگ منطقه‌ای در ثبات و امنیت ارزش بالا قائل شد و از ابتکار جهانی چین مبنی بر اصول تقسیم‌ناپذیری امنیت و توسعه صلح‌آمیز مطابق با منشور سازمان ملل متحد حمایت کرد.

رئیس جمهور ازبکستان همچنین بر اهمیت برگزاری منظم تبادلات فرهنگی، نمایشگاه‌ها، کنسرت‌ها و تورها، مراسم‌های ورزشی مشترک با مشارکت گسترده جوانان تاکید کرد. در همین راستا پیشنهاد برگزاری مشترک همایش استعدادهای جوان در سال آینده مطرح شد.

میرضیایف تاکید کرد: کشورهای ما شرکای راهبردی و دوستان قابل اعتمادی هستند. هم اکنون در شرایط رویارویی‌های فزاینده و غیرقابل پیش بینی بودن روابط بین الملل، ما از همدیگر حمایت و با هم آینده شکوفا را برای مردم خود می‌سازیم.

در این راستا از ابتکار طرف چینی در برگزاری منظم دیدارها برای تحکیم دوستی و شراکت کشورهای آسیای مرکزی و چین حمایت شد.

ابراز اطمینان شد که نتایج مثمر ثمر نشست امروز برای تحکیم روابط حسن همجواری و همکاری‌های همه جانبه، شکوفایی کشورها و مردم ما کمک خواهد کرد.

در پایان این نشست سران کشورها بیانیه «شیان» نشست سران «آسیای مرکزی و چین» را امضا و یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک را برگزار کردند.

در پایان نشست مراسم درختکاری روسای جمهور به نشانه دوستی، حسن همجواری و تلاش‌های مشترک کشورها برای توسعه و شکوفایی برپا شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.