×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
نهضت اسلامی افغانستان گفتمانی را تحت‌ عنوان (انقــلاب اســلامی ایران و بازگشت به اقــتدار امت)

باحضور شخصیت های فرهنگی افغانستانی و ایرانی در کابل برگزار کرد
شرکت کنندگان این ویبینار به ویژگی های بارز انقلاب اسلامی ، تاثیر گذاری انقلاب اسلامی بالای قضایای جهان اسلام ، نقش سازنده دين ، رهبری ومردم در به ثمر رساندن انقلاب وهمچنان بيداري ملت ها پرداختند
این روشن است که انقلاب اسلامی ایران باعث تحول و دگرگونی اساسی و بنیادین در ایران و دیگر کشورهای اسلامی گردید.
انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ پدیده‌ای‌ شگفت‌انگیز، بزرگ‌ و تاثیرگذار در عصر حاضر از منظر بسیاری از مورخان، تحلیلگران و تئوری پردازان سیاسی ارزیابی شده است.
انقلاب اسلامی ایران توازن‌ قوا را در روابط‌ بین‌الملل‌ بر هم زده و سبب بیداری‌ اسلامی‌ در جهان‌ اسلام‌ شد. اسلام تا پیش از انقلاب اسلامی در اثر خدعه مستکبران جز نامی از ارکان عبادی که به مساجد خلاصه می شد از مسائل سیاسی و یاهم اسلام سیاسی وحاکمیت اسلامی خبري نبود اما انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی، سبب تبیین مجدد مکتب اسلام در جهان شد.
انقلاب اسلامی، نظام‌های‌ حاکم‌ و مرتجع‌ منطقه‌ را متزلزل‌ و آمریکایی ها را به‌ شدت‌ تحقیر کرد و ایدئولوژی‌ اتحاد جماهیر شوروی‌ را به‌ چالش‌ کشاند.
قدرتمندترین‌ حکومت‌ منطقه‌ را به‌ سرعت‌ ساقط‌ کرد و ایران‌ وابسته‌ به‌ بلوک‌ غرب‌ را به ایرانی با ‌حکومت‌ اسلامی مستقل‌، انقلابی‌ و مدعی‌ تحول خواهی و استقلال طلبی بدل کرد.‌
به همین اعتبار از 12 بهمن تا 22 بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان ایام دهه فجر نامگذاری شد.
از سویی يادآوري از 26 دلو، سپاسگذاري از فداكاري‌ها و مجاهدت‌هاي مردم افغانستان در راه حاکمیت اسلام عزیز ، آزادي و استقلال كشور است و از جانبی هم نشاندهي فرجام تجاوز و زورگويي هست كه پاياني غير از شكست و ذلت ندارد.
نهضت اسلامی افغانستان به پاس گرامیداشت از این دو روز باشکوه ویبناری را تحت عنوان “انقــلاب اســلامی ایران و بازگشت به اقــتدار امت” با سخنرانی شخصیت های علمی، سیاسی و جهادی چون دکتر محمد هاشم عصمت اللهی، رحمت الله بیژن پور، ناصر جهانشاهی، مولوی محمد مختار مفلح، عزیز احمد حنیف، مولوی شفیع الله نورستانی، سید عبدالهادی هدایت و آقای حسن المآب برهان امیری برگزار کرد .
محورهای این ویبینار :
• ظرفیت‌سنجی الگودهی مردم‌سالاری دینی ایران به کشورهای مسلمان منطقه
• مولفه‌های تاثیرگذاری انقلاب اسلامی ایران بر جهاد افغانستان
• بررسی تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر جنبش‌های بیداری اسلامی
• تأثیر انقلاب اسلامی بر جنبش‌های اسلامی افغانستان
• ۲۶ دلو سالروز اخراج شوروی از افغانستان شکست هیمنه ابر قدرت ها ونمادی از بیداری اسلامی

این ویبینار: روز یک شنبه 22 دلو/ بهمن 1401 درسایت های نهضت اسلامی، شورای قدس، کانال های یوتیوب، آپارات و صفحات اجتماعی این نهاد ها توسط معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان پخش ونشر شد

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.