×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
سخنرانی آقای مفلح در همایش ویژه مسعود شناسی ۱۳۸۱/۳/۱۶

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ مسعود شهید گردیم حرف های یکتاپرستی او را در زیر چل چراغ معرفت به مشق گیریم آموزه های قلدر ستیزی او را روی سینه خویش ماندگار سازیم با او سبکبار به قله ها بر شویم

السلام علیکم ورحمه الله و برکاته!

مهمانان معزز، دانشمندان گرامی نمایندگان کور دیپلوماتیک کشورهای خارجی، و شخصیت های فرهنگی و سیاسی تشریف آوری تک تک شمار را به همایش ویژه مسعود شناسی خیر مقدم گفته و چنین گردهمایی ها را گامی به سوی رسیدن اهداف متعالیه فرزندان نهضت اسلامی دانسته و از خداوند بزرگ برای شما رهروان مکتب توحید توفیق بی‌شائبه‌ای را خواهانیم.

(من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و مابدلوا تبدیلاً- صدق‌الله العظیم)

کم کسیست که در این گردونه گرد آلود به نام نماد فضیلت و الگوی مردانگی مسعود عزیز وارسته آشنا نباشد او شیپوری را می‌مانست که بادم آزادگی آوای مقدس موسیقی حیات را در رگهای سرشار از انجماد تهی دستان جاری ساخت و مستضعفان را آموزگاری گشت که از آتش پشت شلاق خورده ستمکشان راه به لرزه انداختن پشت ستمگر را آموخت و مردی از تبار هابیل آمد و گفت:

باز آمدم چون عید نو تا قفل زندان بشکنم

این چرخ مردم خوار را چنگال دندان بشکنم

از شاه بی‌ آغاز من پران شدم چون باز من

تا جغد طوطی خوار را در دیر ویران بشکنم

زآغاز عهدی کرده ام تا جان فدای شه کنم

بشکسته بادا پشت جان گر عهد پیمان بشکنم

او کی بود آیا از کجاناآبادی به دینسو رخت برکشیده بود؟ آن سینه جوشان از عشق خمیره آزادی چه کسی را به قوام می‌آورد آن شانه های پهن از بار کدام مسئولیت سترگی قدم های او را می‌آزرد و هیبت می‌بخشید؟ به راستی تبسم امیدی که بر دو لب او شبنم گونه می‌بست چه قدر کودکانش کودکان معصوم ملتش را نادیده شاد می‌کرد و بگو آن دخترک معصوم در سوگ این پدر نادیده از کجا آنقدر اشک می‌آورد فاجعه می‌کشید و مویه می‌کرد:

چه زیبا به شاخ عبادت به نسیم آزادی شگفتی و گوش سبز پوشان چمن را با نغمه های پیچان آن جان برتر نوازش دادی. او از تبار و تیره چشمه ساران بود زلال، صاف و شفاف.

سروران عزیز! شناخت ابعاد متراکم شخصیت جامع الاطرافی چون مسعود عزیز و احاطه کردن به حدود گسترده جولانگاه معنوی آن خالی از صعوبت نخواهد بود آیینه داری تاریخ او را بضاعتی می‌باید که از تجربه های انسانی و عرفانی او فراهم آمده باشد بینش هر فرد نسبت به او زمانی درست ازآب در خواهد آمد که دست کم احساس مسعود گونه‌ای نسبت به اوضاع و احوال در او شکل گرفته باشد.

شاید از لحاظ تاریخ «به معنی ثبت وقایع و حوادث» چیز های گفته شده و یا بگویند اما او که در چارچوب یک تفسیر اکادمیک نمی‌گنجد به هر پیمانه بگوییم بازهم کم گفته ایم و این از روی بینش و بصیرت نه به اساس عاطفه شاعرانه است شگفت آور نیست که بگوییم که در راه شناخت او نه تنها دشمنانش که دوستانش نیز در نیمه راه اند و هنوز او را باید بیشتر تفسیر نمود و بهتر راه به اندرون رازهای نگفته اش او که عصاره بود از عصیان در برابر زور و تزویر و تبلوری بود از خواست مردم مستضعف و مستمندش جا دارد که مردم از او تفسیر بکند و بکند و از او بگوید و بگوید.

نشست امروز ما چنانچه نه تنها اولین نشست است آخرین نشست هم نخواهد بود بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم الفبای یکتاپرستی او را در زیر چلچراغ معرفت به مشق گیریم آموزه های قلدر ستیز او را روی سینه خویش ماندگار سازیم با او سبکبار به قله ها برشویم و در شیب دره ها همراهیش کنیم سوسو به آن ایستادن های شبانه نگریسته و به نجواهای ملکوتی او گوش دهیم آن زمزمه های که از آن مدار تقوی و عفت دامن دامن کافور روی صخره ها و کوه پایه ها می‌ریخت و آن راز نیاز بسان مشک سوده روی دشت ها می‌نشست.

بگذارید عزیزان تا با این گونه گردهمآیی ها ما و شما بیشتر در راه او به ثبات کافی دست یابیم به پویش راه او بیشتر دلگرم گردیم نسل های آینده را راه مسعود آموزیم راه یکتا پرستی راه آزادگی راه جهاد راه راستکاری راه ایثار راه ایستادگی و بالآخره راه شهادت در راه خدا او به همان پیمانه که در مقابل استبداد آذرخش سوزنده بود در بر خورد با مردم تهی دست و مستضعفش رؤوف و مهربان بود او بسان کتابی بود به خط خوانا که شاه باب ها و سر فصل های آن عبارت بود از توحید بالله، عدل الهی، حریت، آزاد منشی، دلیری، پاکدامنی و شهادت کتابی چنان که در مکتب هر بیشه تاک و توت دشت و کوه قله های پربرف و صحراهای سوزان تدریس می‌شد و در راه حراست و پاسداری از دیانت حاکمیت اسلامی و تمامیت خاکش ابر مردانی بار می‌داد که نام های درشت آنها در ذیل نام محمود غزنوی، احمدشاه ابدالی، وزیر محمد اکبر خان، میر مسجدی خان کوهستانی، میربچه خان کوهدامنی و عبدالله اچکزی درج و ثبت تاریخ می‌گردید. مسعود کلیه وحدت و رمز یکپارچگی ملی است و اوست که وثیقه آزادی و وفاق ملی را با خون خود ختام بخشید و بر سطر سیاه زور و خشونت نقطه سرخ به خون خود گذاشت و مردمش را به سرزمین سبز آرامش و رفاه رهنمون شد او فرزانه آمد فرزانه زیست و فرزانه به ابدیت پیوست.

او نه اکنون که در حیاتش نیز از جایگاهی به خصوص در دل مردم برخوردار بود جایگاهی که نه به زورش می‌توان بدست آورد و نه به زر آن را می‌توان خرید و نه به هیچ نیرنگی می‌تواند که جایگاهی انسان برای انسان پدید آورد زرق و برق های فریبنده اثری در رفتار او نداشت شاهباز همت او هرگز به دانه های سفره هیچ شاهی التفات نمی‌کرد و بدام کشیدن آن مرد وارسته اساساً محال می‌نمود.

بیایید مسعود را بهتر بشناسیم راه او را برجسته سازیم از برچسپ های مختلفی که بنام او امروز هر حرکت سیاسی می‌خورد معلومات کسب نماییم و در مورد آنها دقیق باشیم.

و با داشته های مکتب او برویم بطرف ایجاد یک کشور اسلامی سالم، آزاد، مرفه، مترقی، شگوفا، باز و معمور که با حفظ ارزشهای اسلامی در میان سایر دول جهان با عزت و کرامت زیست نماید.

حال می‌خواهم نکات چندی را حضور شما راه جهاد و آزادی به عنوان مشوره تقدیم نمایم.

۱- شما وارث برادر شهید تان احمدشاه مسعود و سایر شهدای نهضت اسلامی هستید این شهدا امانت بزرگی را بدوش تان نهاده اند لذا مسئولیت دارید تا از خود و مردم خود امتی بسازید که برای بشریت نمونه باشد یعنی امتی مخلص، متعهد و میانه رو. امتی که بر صداقت آن پیامبر بزرگوار اسلام گواهی دهد.

۲- عزت و آبروی جهاد و دست آوردهای خون شهدا را حفظ کنید. جز به نظام اسلامی‌ای که از طرف مردم برگزیده شود به نظام دیگری تن ندهید.

۳- هر گونه‌ای که می‌توانید توجه تمام اقشار جامعه را به دولت و نظام اسلامی جلب کنید.

۴- بخاطر اختلافات جزئی و سلیقه‌ای باهم دشمنی نکنید، متحد باشید که دشمن هنوز زنده است و در تضعیف تان می‌کوشد.

۵- خانواده های شهدا، معلولین و معیوبین و بیچارگان را فراموش نکنید، چه از برکت زحمات و فداکاری آن‌هاست که خدا فرمان مردم را به دست شما داده است.

۶- به تعلیم و تربیه توجه فرمایید و مبارزه با جهل را در اولویت های کاری تان قرار دهید و معلمین را که همواره محروم ترین قشر جامعه بوده اند، نوازش کنید.

۷- سرمایه های هنگفت را بجای رقابت با یکدیگر در راه خدمات اجتماعی به مصرف برسانید.

۸- به مسأله جوانان که همیشه طعمه جنگ بوده اند رسیدگی فرمایید.

۹- روز شهادت جانگداز احمدشاه مسعود باید رخصتی اعلان شود.

۱۰- یک دانشگاه بسیار بزرگ و مجهز بنام این شهید بزرگوار ساخته شود تا نامش همیشه زنده باشد.

۱۱- احمدشاه مسعود را باید موسس افغانستان نوین شناخت.

۱۲- بانکنوتی که قرار است در آینده چاپ شود به تصویر احمدشاه مسعود مزین گردد.

۱۳- کوشش نمایید کارها را به اهل آن بسپارید و از زیر دستان جداً مراقبت نمایید.

خداوند برای همه ما حس مسئولیت پذیری و پاسداری از آرمان های شهدای راه خدا را نصیب فرماید و روح فرماندار اسلام مسعود عزیز را شاد، آرمانش را متحقق و یادش گرامی داشته باشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.