true

ویژه های خبری

حدود ۳۵ هزار نفر از مناطق جنگی آواره به شهر لشکرگاه، پناه آورده‌اند

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) به بی‌بی‌سی گفت که در سه روز جنگ هلمند، حدود ۳۵ هزار نفر از مناطق جنگی آواره و به شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند پناه آورده‌اند. همزمان با تداوم جنگ در این ولایت، سفیران برخی از کشورهای خارجی خواستار پایان درگیری شده‌اند.

در همین حال اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان، به منظور بررسی وضعیت امنیتی هلمند به این ولایت رفته است. جایی که از چهار روز به این سو درگیری میان نظامیان افغان و جنگجویان گروه طالبان در شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های ناوه، نادعلی و نهرسراج این ولایت ادامه دارد.

وزارت دفاع افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای گفته که آقای خالد، با محمد یاسین، والی هلمند و مسئولان نظامی این ولایت دیدار و “در باره پلان(برنامه)‌های امنیتی برای تامین هرچه بهتر امنیت هلمند بحث و گفتگو” کرده است.

اسد الله خالد

همزمان نادر نادری، سخنگوی هیات مذاکره کننده دولت افغانستان گفته که افزایش سطح خشونت‌ها روند صلح را تهدید می‌کند.

او گفت: “اگر سطح خشونت‌ها بالا برود و یا برای یک مدت طولانی ادامه پیدا کند، میزان فشار افکار عمومی بر تیم مذاکره کننده دولت نیز افزایش خواهد یافت تا ما با مردم مذاکره کنیم که آیا این دو مسیر جنگ و مذاکره به صلح خواهد انجامید یا خیر. تداوم مشکلاتی که جنگ و خشونت‌ها بر مردم تحمیل کرده دیگر قابل قبول نیست.”

از چهار روز به اینسو، جنگ و درگیری میان نظامیان افغان و گروه طالبان در حومه‌های شهر لشکرگاه و سه ولسوالی ولایت هلمند در جنوب افغانستان ادامه دارد. دوام این خشونت‌ها موج تازه‌ای از مهاجرت‌های ناخواسته خانواده‌ها را در پی آورده و باعث تلفات غیرنظامیان نیز شده است.

رقم تلفات غیرنظامیان در جنگ هلمند به صورت رسمی اعلام نشده اما سازمان غیردولتی ایمرجنسی، که بیمارستان‌ها و کلینیک‌های ویژه قربانیان جنگ را در افغانستان اداره می‌کند‌، به بی‌بی‌سی گفت که تنها در دو روز اول جنگ، نزدیک به ۷۰ زخمی به بیمارستان ولایتی این سازمان انتقال یافته و حدود ده نفر از این افراد جان باخته‌اند.

دفتر سازمان ملل متحد در کابل با انتشار پیامی در صفحه توییترش، از نیروهای افغان و طالبان خواسته است که برای محافظت از غیرنظامیان اقدامات عملی انجام دهند و همچنین راه‌های مصون را برای کسانی که از مناطق جنگی فرار می‌کنند، فراهم سازند.

محمد یاسین، والی هلمند و اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان
توضیح تصویر،محمد یاسین، والی هلمند و اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان

یوناما گفته که تیم‌های این سازمان در حال تائید گزارش‌ها در مورد تلفات غیرنظامیان در جنگ هلمند هستند.

اداره امور مهاجرین ولایت هلمند نیز گفته که امکانات کافی برای کمک فوری به خانواده‌های آواره در اختیار ندارد و دست‌شان خالی است.

هرچند وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان و وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث وعده همکاری به این بیجاشده‌ها را داده اما عملا تاکنون کمکی به این افراد صورت نگرفته است.

همچنین فعالیت شبکه‌های مخابراتی به استثنای شبکه دولتی سلام در این ولایت ظاهراا پس از هشدار طالبان، متوقف شده و باشندگان هلمند از حدود یک هفته به این سو به انرژی برق نیز دسترسی ندارند.

افغانستان
حمله دوباره طالبان

مقام‌های محلی ولایت هلمند گفته‌اند که گروه طالبان شب گذشته به بخش‌های از ولسوالی ناوه استان هلمند بار دیگر حمله کردند. اما عمر زواک، سخنگوی والی هلمند گفت که این حملات سرکوب شده است.

آقای زواک به بی بی سی گفته که در حال حاضر درگیری فروکش کرده و نیروهای زمینی در محل حضور دارند.

مقام‌های محلی ولایت هلمند از راه‌اندازی عملیات پاک‌‌سازی در شهر لشکرگاه و ولسوالی این ولایت خبر می‌دهند. اما تا کنون از پیشرفت این نیروها در بازپس‌گیری مناطق تحت تصرف طالبان گزارشی در دست نیست.

تاکنون از کشته شدن ده‌ها جنگجوی طالب در درگیری‌های هلمند خبر داده شده اما رقم تلفات نظامیان افغان مشخص نیست.

افغانستان
خواست سفیران برخی از کشورها برای پایان جنگ

همزمان با تداوم خشونت‌ها در هلمند، سفیران کشورهای آمریکا، کانادا و نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان خواستار پایان درگیری در ولایت ناآرام هلمند در جنوب افغانستان شده‌اند.

دیوید متکلف، سفیر کانادا در افغانستان، به زبان فارسی در صفحه رسمی توییترش نوشت:” حملات طالبان بالای شهر لشکرگاه و مناطق دیگر کاملا غیرقابل پذیرش است. چگونه افغان‌ها می‌توانند اظهارات طالبان را درمورد صلح باورکنند در حالی‌که دارند سبب مرگ و اندوه افراد زیادی می‌شوند؟”

او در ادامه به مذاکرات جاری صلح میان رهبران طالبان و هیات جمهوری اسلامی افغانستان اشاره کرده و خطاب به طالبان نوشت “با کلمات مذاکره کنید- نه با خشونت! همین حالا به خشونت خاتمه دهید.”

رونالد کوبیا، نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز با اشاره به جنگ هلمند، سطح بلند از خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کرده است. او گفته که حملات طالبان در هلمند نه تنها نکوهش بلکه در برابر آن اقدام شود.

پیش از این ژنرال اسکات میلر، فرمانده کل نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز گفته است “طالبان باید فورا حملات خود را در هلمند پایان دهند و در سراسر کشور خشونت‌ها را کمتر کنند. چرا که این اعمال شان مطابق به توافقنامه میان آمریکا و این گروه نیست و روند جاری صلح افغانستان را آسیب می‌زند.”

راس ویلسون، سرپرست سفارت آمریکا در کابل نیز در توئیترش با اشاره گفته‌های آقای میلر نوشته که این خشونت‌ها تنها به تلفات غیرقابل قبول مردم و ویرانی‌ها منجر می‌شود. او گفته که خشونت‌ها باید متوقف شود تا همه طرف‌ها بتوانند به سمت صلح پایدار و مورد قبول همه افغانها حرکت کنند.

برخی از مقام‌های افغان، از جمله عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین و مجلس سنای افغانستان خواهان پایان خشونت‌ها در ولایت هلمند و سراسر کشور شده‌اند.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش