true

ویژه های خبری

ایران: چین درباره خلیج فارس طرح آماده کرده است

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به بحران سوریه و نشست‌های روند آستانه، گفت: این روند، روند زنده‌ای است و ما تا پایان اکتبر به دنبال برگزاری نشست دیگری در سطح معاونان وزرای کشورهای عضو روند آستانه هستیم.

وی افزود: وزارت خارجه سه کشور دائما در ارتباط یکدیگر هستند. این روند، روند زنده‌ای است و ما تا پایان اکتبر به دنبال برگزاری نشست دیگری در سطح معاونان وزرای کشورهای عضو روند آستانه هستیم. در این اجلاس قرار است موضوعاتی مانند قانون اساسی و اوضاع شرق فرات مطرح شود.

خطیب‌زاده با اشاره به سفر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران به پکن در این باره تصریح کرد: این سفر دارای ابعاد مختلف است. موانع مشخصی در برخی مراودات عادی پیش آمده بود که سفر ظریف به صورت مشخص برای برطرف کردن این موانع بود. گفت‌وگوهای خوبی انجام شد و در مسیر ارتقای روابط دوجانبه در ابعاد تجاری و اقتصادی بود. هر دو طرف نگاه یکسانی به غیرقانونی بودن تحریم‌های یک جانبه و فراسرزمینی آمریکا دارند. این سفر ابعاد منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای هم داشت. چین همانند روسیه طرحی درباره خلیج فارس ارائه کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره درگیری‌ها در قره‌باغ اشغالی توضیح داد: موضع ایران در این خصوص روشن است. ما معتقدیم که راه حل مشکلات تنها از طریق گفتگو و سیاسی است. طرح ایران هم بر همین اساس است، ما نقض آتش بس و هدف قرار دادن مناطق مسکونی را محکوم می کنیم و معتقدیم هرچه سریعتر باید به این مناقشات پایان داد.

خطیب‌زاده گفت که تحریم‌های تسلیحاتی کشورش علی رغم مخالفت آمریکا و اروپا ۲۷ مهر پایان خواهد یافت و ادامه داد: ساعت ۳:۳۰ صبح ۲۷ مهر ماه محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می‌شود. پنج سال بعد از تصویب برجام این اتفاق می‌افتد و هفته بعد، پنجمین سالگرد تصویب برجام است. در ۲۷ مهر، هم مجوزخواهی صادرات و واردات تسلیحاتی ملغی شده و هم محدودیت سفر ۲۳ شخصیت حقوقی هم رفع می‌شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران درباره حکم دادگاهی در آمریکا مبنی بر محکومیت تهران به پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار غرامت به خانواده رابرت لوینسون تبعه مفقود شده آمریکا اظهار داشت: رای دادگاه آمریکا خنده‌دار است، یک دادگاه دولتی را محکوم کند. باز هم نگاه متوهمانه‌ای که واشنگتن به اجزای دولت و حاکمیت آمریکا که به دنیا دارند، خنده‌دار است.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش