true

ویژه های خبری

اعلام حمایت افغانستان از آذربایجان

وزارت امور خارجه افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از دولت آذربایجان و تلاشهای مردم این کشور برای آزادسازی قره‌باغ حمایت می‌کند.

در این بیانیه ضمن ابراز نگرانی از تشدید درگیریها بین ارمنستان و آذربایجان٬ تصریح شده است: قره‌باغ کوهستانی در عرصه بین‌المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته می‌شود و خواهان آزادسازی آن هستیم.

وزارت امور خارجه افغانستان همچنین خواستار اتخاذ راه‌حل مسالمت‌آمیز برای بحران قره‌باغ شد.

اعلام حمایت ترکیه از آذربایجان در دفاع از حقوق مشروع خود

اعلام حمایت ترکیه از آذربایجان در دفاع از حقوق مشروع خود

عبدالحمید گل، وزیر دادگستری ترکیه طی پیامی به فکرت ممداوف، همتای آذربایجانی خود گفت که آنکارا در هر فرصت و بستری، از حقوق مشروع آذربایجان در دفاع از خود که منطبق با قوانین بین‌المللی است٬ حمایت می‌کند.

وی ضمن محکوم کردن حمله ارمنستان به آذربایجان اعلام کرد که به عنوان «یک ملت-دو دولت» تحت هر شرایطی، در كنار آذربایجان هستیم.

گل تاکید کرد:‌ قره‌باغ کوهستانی، که بخشی جدایی ناپذیر از آذربایجان است طی ۳۰ سال تحت اشغال ارمنستان قرار دارد و متأسفانه جامعه جهانی در این مورد سکوت کرده است. ارمنستان به دلیل این سکوت جهانی بی‌پرواتر شده و به حملات خود در روزهای اخیر افزوده است.

اردوغان: با پایان اشغال آذربایجان صلح و آرامش به منطقه باز خواهد گشت

اردوغان: با پایان اشغال آذربایجان صلح و آرامش به منطقه باز خواهد گشت

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی اظهاراتی در سمپوزیوم مشترک دانشگاه‌های استانبول و مرمره که با موضوع «مدیترانه شرقی و قوانین بین‌المللی در چارچوب تاریخ، سیاست و روابط بین‌المللی» در کاخ دلمه‌باغچه استانبول برگزار شد، تصریح کرد: باید بحران در منطقه که با اشغال قره‌باغ کوهستانی آغاز شد، هر چه سریعتر پایان یابد. با ترک فوری سرزمین‌های اشغالی آذربایجان توسط ارمنستان، صلح و آرامش مجددا در منطقه برقرار خواهد شد.

اردوغان با بیان این که بار دیگر حمله روز گذشته ارمنستان به آذربایجان را محکوم می‌کنم، گفت: ترکیه با تمام توان و قلب خود همچنان در کنار کشور دوست و برادر آذربایجان خواهد ماند

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: آذربایجان با بیان این که وقت حساب پس گرفتن رسیده، خواسته و ناخواسته کارش را خود حل می‌کند. تحولات اخیر فرصتی را برای همه کشورهای صاحب نفوذ در منطقه فراهم کرده است تا روش‌های حل و فصل واقع‌گرایانه و منصفانه در پیش بگیرند

آذربایجان مشمولان وظیفه عمومی را فراخواند

آذربایجان مشمولان وظیفه عمومی را فراخواند

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان در پی حملات اخیر ارمنستان حکم بسیج مشمولان خدمت وظیفه عمومی سربازی در کشورش را امضا کرد.

براساس این حکم سازمان دولتی بسیج و خدمات سربازی آذربایجان، اقدامات مربوط به جذب مشمولان وظیفه برای سربازی و حمل و نقل نظامی انجام خواهد داد.

علی‌اف، همچنین حل و فصل کلیه مسائل مربوط به این تصمیم را به شورای وزیران ارجاع داد.

گفتنی است وزارت دفاع جمهوری آذربایجان دیروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ارمنستان ساعت ۰۶:۰۰ (به وقت محلی) با توپ و خمپاره به مواضع ارتش آذربایجان و مناطق مسکونی در خط مرزی حمله کرده‌است.

ارتش ارمنستان منطقه قاپان‌لی شهرستان ترتر، مناطق چراخلی و قاروند شهرستان آغ‌دام، روستاهای الخانلی و شکروبیلی در شهرستان فضولی و روستای چوجوخ مرجان جبرئیل در مرز جمهوری آذربایجان را بمباران کرد که در پی آن، شماری از غیرنظامیان جان باخته و مجروح شدند.

بنا به اعلام این وزارتخانه، فرماندهی ارتش جمهوری آذربایجان مقرر کرد به منظور تامین امنیت غیرنظامیان حملات متقابل در طول خط مقدم جبهه آغاز شود.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که در پی پاسخ ارتش این کشور به حملات نیروهای ارمنستان، برخی از مناطق مسکونی از اشغال ارمنستان آزاد شده است.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش