true

ویژه های خبری

آلمان، بریتانیا و فرانسه خواهان ادامه تعلیق تحریم‌ها علیه ایران هستند

سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه که از امضاءکنندگان توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی (برجام) هستند، علیرغم مقاومت‌ها و مخالفت‌های ابرازشده از آمریکا خواهان آن شده‌اند، تحریم‌هایی که علیه ایران در چارچوب برجام به تعلیق درآمده‌اند، از تاریخ ۲۰ سپامبر به بعد نیز همچنان معلق بمانند.

این سه کشور اروپایی در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل تصریح کرده‌اند، هر گونه گام و تصمیم به منظور بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی فاقد “وجاهت قانونی” است.

آلمان، فرانسه و بریتانیا در نامه خود به شورای امنیت تأکید کرده‌اند که در “حفظ توافق هسته‌ای نهایت تلاش خود را کرده و همچنان به این توافق پایبند هستند”.

شورای امنیت سازمان ملل

در کشمکش‌هایی که در ماه‌های اخیر در ارتباط با توافق هسته‌ای و تحریم‌ایران جریان داشت، آمریکا اعلام کرد که دست به اقدامات لازم برای بازگشت تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی خواهد زد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیرغم خروج این کشور از برجام در تلاش بوده که با فعال کردن “مکانیسم ماشه” تحریم‌ها علیه جهوری اسلامی را برگرداند.

این در حالی است که ۱۳ عضو از ۱۵ عضو دائمی و غیردائمی شورای امنیت سازمان ملل بر این باورند، اقدام آمریکا غیرقانونی است، چرا که ایالات متحده از برجام خارج شده است.

نماینده نیجر که ریاست ادواری شورای امنیت را برعهده دارد، چندی پیش تصریح کرده بود که موضع این شورا نسبت به درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران تغییری صورت نگرفته است.

مکانیسم ماشه سازوکاری است که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل منظور شده و به طرف‌های امضاءکننده اجازه می‌دهد، در صورت تخطی جمهوری اسلامی از تعهداتش خواهان بازگشت خودکار تمامی تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شوند که در تعلیق آنها در قطعنامه یادشده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته است، از آنجایی که ایالات متحده در تدوین این قطعنامه مشارکت داشته، همچنان می‌تواند برای فعال‌سازی “مکانیسم ماشه” درخواست دهد.

این در حالی است که آلمان، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه که از دیگر کشورهای امضاءکننده توافق هسته‌ای هستند تأکید دارند، دولت ترامپ با توجه به خروج از برجام اجازه برداشتن چنین گام‌هایی را ندارد.

جمهوری اسلامی نیز در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ به تدریج از پایبندی خود به توافق هسته‌ای کاست، چرا که معتقد است، اروپاییان نتوانسته‌اند پیامدها و زیان‌های ناشی از این اقدام را جبران کنند.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش