×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 5 خبر
ادعای آمریکا: افغانستان همچنان یک اولویت حیاتی برای ایالات متحده است

تام وست، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان روز جمعه با انتشار رشته توئيت‌هایی اعلام کرد: «گروه ایالات متحده-اروپا در مورد افغانستان هفته گذشته در واشنگتن طی گفت‌وگوهای همه جانبه تعهد پایدار خود را به مردم افغانستان تجدید کرد. درباره تلاش‌های مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا برای حمایت از مردم افغانستان از طریق ایجاد ثبات اقتصادی بحث کردیم».

وی افزود: آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده از تمرکز بر ثبات اقتصادی و حمایت از حقوق اساسی قدردانی و خاطرنشان کرد که «افغانستان همچنان یک اولویت حیاتی برای ایالات متحده» است.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی قدس، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان همچنین با انتشار بیانیه‌ای از جزئیات این دیدارها علاوه بر شرکای قدیمی اروپایی، از ناظران ژاپن، قطر، سوئیس و کشورهای اروپایی استقبال کرد.

در این بیانیه آمده است: نمايندگان ويژه اتحاديه اروپا، فرانسه، آلمان، ايتاليا، نروژ، بريتانيا و ايالات متحده در 15 سپتامبر 2022 در واشنگتن دی سی گردهم آمدند تا در مورد وضعيت افغانستان گفت‌وگو کنند. مقامات دیگری از ژاپن، قطر، سوئیس و یوناما نیز به عنوان ناظر در این نشست شرکت کردند که شامل جلسات فنی با بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی بود.

بر اساس این بیانیه، نمايندگان ويژه در افغانستان ضمن ابراز نگرانی شدید از تضعیف مداوم حقوق بشر و آزادی‌های اساسی افغان‌ها، نقض حقوق بشر و حقوقی که طبق معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی که افغانستان یکی از کشورهای عضو آن است، از جمله نقض حقوق اعضای گروه‌های اقلیت‌های قومی و مذهبی یا سایر گروه‌های به حاشیه رانده شده را محکوم کردند.

در این بیانیه همچنین خاطر نشان شده است که «نقض حقوق زنان و دختران افغان در سراسر کشور، از جمله محدودیت در آزادی رفت و آمد، و نیز محرومیت آنها از فضاهای سیاسی، اقتصادی، آموزشی و اجتماعی، محدودیت‌های روزافزون بر آزادی عقیده و بیان، به ویژه از طریق سرکوب رسانه‌ها، از جمله گزارشگران زن، محکوم است».

نمايندگان ويژه در افغانستان به صدور حداقل 16 اعلامیه و سیاست‌های طالبان از اوت 2021 تا کنون اشاره کردند که بهره مندی زنان و دختران از حقوق خود را محدود کرده است.

این نمایندگان خواستار لغو فوری ممنوعیت حضور دختران در مدارس کلاس 7 تا 12 توسط طالبان شدند و خاطرنشان کردند که دختران در سال گذشته در اکثر نقاط کشور در این سطوح به مدرسه نرفتند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.