×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
هدف آمریکا حمایت از ارمنستان نیست/دکتر عماد آبشناس

آنهایی که از پشت پرده جریان های سیاسی در منطقه قفقاز مطلع هستند به خوبی می دانند دو سال پیش برخی جناح های ارمنی غرب گرا به امید حمایت غرب کل منطقه غره باغ را از دست دادند.

تصور اینکه ترکیه که عضو ناتو می باشد بدون اجازه و هماهنگی با آمریکا و همچنین اسرائیل که وجود اش گروی حمایت آمریکا است از آذربایجان حمایت کرده باشند تا غره باغ را پس بگیرد تصوری ساده لوحانه بیش نیست.

در واقع آنها کاری کردند که فضای سیاسی ارمنستان ابتدا به سمت موضعی مغایر با همکاری های ارمنستان با ایران و روسیه برود تا ارمنستان حمایت روسیه و ایران را نداشته باشد و سپس از آذربایجان حمایت کردند تا به ارمنستان حمله کند و اگر در نهایت ورود روسیه و ایران به ماجرا نبود قطعا طرح اصلی یعنی حد اقل تصرف کل جنوب ارمنستان واتصال باکو به نخجوان میسر شده بود.

قطعا هم این ماجرا موجبات محاصره ارمنستان و در نهایت تصرف کل آن را نیز فراهم می کرد.

امروزه هم اگر هنوز آذربایجان و ترکیه و اسرائیل در شروع عملیات خود برای تصرف خط موسوم به زنگزور مردد هستند دلیل اصلی اش این است که هنوز مطمئن نیستند ایران و روسیه تا چه حد حاضر می باشند مستقیم وارد ماجرا گردد و آیا ممکن است به یکباره ایران تصمیم بگیرد برای تامین منافع استراتژیک خود وهمچنین حمایت از مردم ارمنستان وارد خاک ارمنستان شود یا نه؟

گذشته از همه مسایل نباید فراموش کرد همانگونه که ملت آذربایجان پاره تن ملت ایران هستند ملت ارمنستان هم پاره تن ملت ایران هستند و ایران به عنوان پدر بزرگتر هیچوقت می تواند بپذیرد که یکی از فرزندانش به سمت نابودی فرزند دیگری برود.

ارمنستان تقاضای فعال سازی پیمان امنیت جمعی را داشته ولی دلیل اینکه کشورهای عضو این پیمان در اجرای این پیمان مردد بودند نامشخص بودن موضع دولت ارمنستان در راستای همکاری با شرق و یا غرب است.

منافع استراتژیک کشور ارمنستان با توجه به موقعیت ژئوپولیتیک آن اقتضا می کند تا ارمنستان در ائتلاف با روسیه و ایران باشد و نه در ائتلاف با غرب.

تا زمانی که این ائتلاف به صورت روشن وجود داشت ما مشاهده می کنیم حتی بحث بازپس گیری قره باغ هم اتفاق نیافتاد و فقط زمانی آذربایجان اقدام به حمله به قره باغ کرد که متوجه اشتباه استراتژیک ارمنستان در رفتن به سمت ائتلاف با غرب شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.