×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
راهکارهای روشنگرانه نهضت اسلامی افغانستان

  • نهضت اسلامی افغانستان در قدم نخست نیاز مبرم به نشریه ای دارد که به گونه زبان آن در عرصه فعالیت رسانه ای تبارز نموده و کارکردهای در خور نهضت اسلامی افغانستان را فرا دید همگان قرار دهد. این رسانه میان هفته نامه تا دوهفته نامه می‌تواند، نشرات نماید و حاوی دست کم بیست صفحه بوده و با قطع و صحافت مرغوب و متناسب فعالیت نماید.
  • دست کم سه کتاب که بتواند زیر بنای اندیشه های فکری ایجاد جامعه ای دین سالار که نهضت اسلامی در پی آن است را توضیح دهد، منتشر نماید. این مجموعه کتاب‌ها می تواند در راستای تنویر نسل جوان موثر قرار گرفته و تاثیر آن هم قابل ملاحظه است.
  • اساس گذاری یک طرح خدمات اجتماعی. هم اکنون نهضت اسلامی افغانستان خود را متعهد به تطبیق برنامه‌های خود می‌داند که از آن در مرامنامه و اساسنامه خود تذکر داده است.

یکی از اولویت‌هایی که نهضت اسلامی در برابر خود می بیند همانا ایجاد زمینه‌هایی است که نهضت اسلامی بتواند به مردم کشور در حد معقول و متناسب به توانمندی‌های خود خدمت نماید.

بنابراین نهضت اسلامی در نظر دارد تا در عرصه آموزش و پرورش برنامه هایی را روی دست گیرد که طی آن بتواند بی بضاعت ترین فرزندان را شامل خدمات آموزشی خود نماید. این ایده، طرح مشروحی نیز دارد و در بلند مدت در نظر است تا تطبیق این طرح به یک نهاد وابسته به نهضت اسلامی افغانستان سپرده شود که بعد از مدتی راهکارهای خود کفایی آن نیز مورد مطالعه قرار گیرد.

  • در عرصه خدمات اجتماعی، نهضت اسلامی در نظر دارد تا در یک سال ایتام را با ارایه خدمات سبک زیر پوشش خود قرار دهد. در این راستا در رمضان و عیدهای اسلامی طرح «پوشش ایتام» را در نظر دارد که با افطار صایم و لباس های مناسب برای آنان راه اندازی نماید. البته لازم به یاد آوری است که ادامه این طرح در سال های بعد از منابع داخلی نهضت اسلامی تمویل و تدارک خواهد شد.

درحوزه اندیشه وعلم

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف می کوشند تا با راه اندازی نشست ها و مجالس علمی وتحقیقی روی مسایل داغ. مهم وسرنوشت ساز روز که برروی زندگی مردم ما تاثیر مستقیم دارد تاکید ورزیده وبرای روشن گری حقایق پرده کتمان گری را بدرد.

نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف باورمند به این است که تا مادامی از طریق بحث و خرد ورزی گفتمان های لازم علمی برای حوادث وقضایای کشور ایجاد نگردد دست یابی به رفاه. ترقی و… امکان پذیرنخواهد بود. به این مبنا نهضت اسلامی و شورا می کوشد تا با تدویر نشست های علمی به مناسبت های مختلف دینی وسیاسی جنبه عقلائی جامعه را غنامند ساخته وبه تعبیردیگری به بسترسازی ذهنی صلح و انکشاف بپردازد.

 درحوزه فرهنگی

شکی نیست که عصای انسان ها چه درگذشته های دوروچه درامروز همان فرهنگ است که به یاری آن انسان می تواند تا راه را از چاه فرق نموده وهمه دست آورد های علمی و اندیشگی را سمت وسوی مثبت دهد. به این مبنا به صراحت می توان گفت که بخش بزرگی از ناهنجاری های جامعه ما کاستن از قد واندام فرهنگ بوده است که هم اکنون ما بهای آن را به قیمت جان فرزندان این کشور می پردازیم. پس نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف می رود تا فرهنگ را به همیاری یاران فرهنگ باز سازی کند مرکز ثقل آن رامعرفی کند. حاشیه ومتن آن را توضیح نماید.دراین راستا نهضت اسلامی و شورا با برنامه های ویژه ای وارد عمل خواهد گردید.

 تبلیغات و فعالیت های رسانه ای

استفاده سالم از راه کار های تبلیغات و تهیه مواد لازم فرهنگی برای رساندن به متقاضیان جامعه یکی از رسالت هایی است که می باید همه جریان های دینی، فرهنگی و سیاسی ارزش سالار به آن پایبندی داشته باشند. به این مبنا نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف کارهایی درخور شان مردم کشور خود را با توجه به لایه های مختلف آن مد نظر خواهد داشت که در قسمت کمی وکیفی توجه ویژه ای به آن خواهد داشت.

 عرصه خدمات اجتماعی

کشور ما درشرایط موجود وضعیت خاصی دارد. از بس این کشور آسیب دیده که تااکنون هرکاری که در جهت بازسازی انجام یافته نسبت وسعت ضایعات درگذشته ازنظر پنهان مانده است.

اکنون درکنار سایر مشکلات کشور آنچه فردای کشور را بیشتر تهدید می کند آلودگی به مواد مخدراست که چون کابوسی درافق های کشورخودنمایی می کند. نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف در نظر دارد تا با مبارزه با این ناهنجاری که هم اکنون درمیان نسل نو کشورروبه فزونی گرفته است مسؤولیت خود را ادا نماید. دربدایت این کار تنظیم سفرهای کوتاه آگاهی دهی وتربیتی برای جوانان یکی از اقداماتی خواهد بودکه نهضت اسلامی و شورا آن را برنامه ریزی نموده و به اجرا خواهد گرفت.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.