×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
نهضت اسلامی و شورای قدس در حوزه بیداری دهی

نهضت اسلامی و شورای قدس برای ایجاد روحیه اعتماد و باورمندی میان نوجوانان وجوانان تجلیل ازمناسبت های دینی ومذهبی مختلفی را با نام گذاری آن ها با پیام های خاصی روی دست خواهد گرفت که هدف از آن آگاهی دهی و ایجاد روحیه خود باوری درمیان نسل نوجامعه خواهد بود.

در عرصه سیاسی

نهضت اسلامی افغانستان که در واقع همان امتداد نهضت اسلامی اولیه است؛ در تقویم کشور دارای روز های به خصوصی است. درست داعیه نهضت اسلامی افغانستان هم داعیه ای است بس بزرگ و توقع نسل جوان کشور هم از آن زیاد است. بنابراین ایجاب می نماید تا در سال پیش رو دست کم میزبان برگزاری شش مناسبت مهم دینی – سیاسی را به عهده بگیرد. و این مناسبت ها از تدویر میزهای گرد تحقیقی شروع تا مناسبت های بس بزرگ احتوا می‌کند.

نهضت اسلامی افغانستان در صدد این است تا واقعیت این که در کشور به جز ارزش های متعالی اسلامی، هیچ مکتب دیگری برنده نیست را، به گونه ای مشهود برای نسل جوان کشور حالی بسازد. درست است که نسل جوان ما چیز فهم اند اما این هم واقعیتی انکار ناپذیر است که آنان از انسجام و تشکلات لازم سازمانی برخوردار نیستند.

این به خودی خود این حقیقت را بازگو می‌کند که در این عرصه یک حرکت افغانستان شمول به راه افتیده تا شبکه ای از جوانان ایجاد گردد که در صدد تحقق بخشیدن این مسایل گردد. بنابراین نهضت اسلامی افغانستان در نظر دارد تا یک حرکت وسیع را در سطح کشور به راه اندازد و در این میان دید و بازدید های جوانان از ولایات مختلف را به خاطر نیل به اهداف فوق راه اندازی نماید. واضح است که چارچوب اجرایی آن بعداً تدوین خواهد گردید. بنابر این از هم اکنون و قبل از سال نو برنامه‌های اجرایی آن در دست اجرا قرار دارد.

شما می بینید که در این یازده سال چقدر فرصت ها از دست رفته است و به وضوح مشاهده می شود که تا چه اندازه کل حاکمیت دارای چه مشکلاتی است؟ کار ما قضاوت دراین راستا نیست تنها آنچه که مهم است تا به پیشگاه تاریخ گفته شود این است که مردم افغانستان نتوانستند به توقعات خود دست یابند. انتظارات برحق مردم افغانستان که شامل مقوله های امنیت. رفاه اجتماعی و توسعه اقتصادی بود هنوز دوسیه های هریک برروی میز قرار دارد و تاحال حلی برای این گونه مشکلات دستیاب نگردیده است.

بنابر این سه اجلاس مهم در سه شهر بزرگ افغانستان مورد مهم دیگری است که نهضت اسلامی افغانستان در سال پیش رو آن را به اجرا خواهد گذاشت. در این سه اجلاس که پیرامون قضایای مهم افغانستان، همسایگان و جهان اسلام بحث و مناقشه صورت خواهد گرفت، قرار است تا نخبگان علمای دینی، روشنفکران، اندیشمندان و اهل قلم دعوت گردند. در این نشست ها محور های بیداری اسلامی، وظایف علما و خردورزان اسلامی و اهل قلم افغانستان به بحث گرفته خواهد شد. واضح است که تنها شهر کابل به عنوان پایتخت جایی نیست که تنها در آنجا نخبگان کشور تجمع نموده باشد؛ بلکه در بسا از ولایات نخبگان ورزیده ای وجود دارد که در بسا مواقع سنگینی آنان بر دیگران بیشتر می چربد. از این رو شورای فرهنگی حامیان قدس شریف در نظر دارد تا روی فعالیت ها در ولایات بیشتر تاکید ورزیده تا باشد که در ولایات نیز شرایطی پدید آید که هم اکنون در کابل وجود دارد. بنابراین شورای فرهنگی حامیان قدس شریف در سال پیشرو همسنگ پایتخت مصروفیت های بیشتری در ولایات خواهد داشت.

ایجاد دفاتر نمایندگی نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف در ولایات یکی از اولویت‌های مهم این دو نهاد در سال پیش رو است؛ زیرا در سفرهای ولایتی که در سال 1391 از سوی رهبری نهضت اسلامی در ولایات شمال و شمال شرقی کشور انجام یافت، بیشتر باشندگان ولایات متذکره براین مسأله پافشاری داشتند.

تدویر کنگره نهضت اسلامی با اشتراک اعضا و علاقمندان نهضت اسلامی از سراسر کشور در کابل با درنظرداشت تحولاتی که در دو سال آینده افغانستان شاهد آن خواهد بود -خروج نیروهای خارجی و انتخابات ریاست جمهوری- از مسایل مهم و حیاتی فرا راه نهضت اسلامی قرار دارد. به یقین که تدویر موفقانه کنگره نهضت اسلامی در چنین شرایطی زمینه ساز موفقیت‌های بیشمار دیگری برای نهضت اسلامی در آینده خواهد بود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.