true

ویژه های خبری

استقبال امریکا و ناتو از اعلام آتش‌بس از سوی طالبان و حکومت

ناتو، ایالات متحده امریکا و سازمان ملل دفتر هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی طالبان و حکومت افغانستان، استقبال کردند.

نماینده‌گی ناتو درافغانستان در پیامی در توییترش، آتش‌بس را گام مهم در روند صلح افغانستان خوانده و افزوده‌است که باید منجر به آغاز هرچه زودتر گفتگوهای میان افغانان شود.

هم‌زمان با این، راس ویلسن، کاردار سفارت امریکا در افغانستان درصفحۀ تویترش نگاشته‎است که امید است اکنون دوطرف به تعهدات شان عمل کنند و “هرچه زودتر به سوی آغاز گفتگوهای میان افغانان، بشتابند.”

از سویی دیگر، یوناما از اعلام آتش‌بس سه روزه، استقبال کرده‌ و گفته‌است که رهایی زندانیان و کاهش در خشونت‌ها راه را برای آغاز گفتگوهای میان افغان ها باز خواهند کرد.

به نوشته طلوع نیوز: روز سه‌شنبه، طالبان بار دیگر ماننده دو عید گذشته، آتش‌بس سه روزه را اعلام کردند و از جنگجویان شان خواستند که به نیروهای دولتی حمله نکنند و نیز به بخش‌های زیر ادارۀ حکومت نروند.

این گروه همچنان از جنگجویانش خواسته‌است که در صورت حمله بر آنان، به آن پاسخ دهند.

از سویی‌هم، صدیق صدیقی، سخن‌گوی رییس‌‎جمهور گفت که حکومت از اعلام آتش‌بس سه روزه طالبان استقبال می‌کند.

او در این باره گفت: “اعلام آتش‎بس، یک گام مهم است، اما مردم افغانستان خواهان آتش‌بس دوامدار و آغاز مذاکرات مستقيم صلح، میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان است.”

او در ادامه افزود که رییس‏جمهور به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دستور می‌دهد، تا آتش‌بس سه روزه را رعایت و تا زمانی که از طرف طالبان، آتش‌بس نقض نشود، هیچ گونه عملیاتی را در برابر گروه طالبان، انجام ندهند.

این آتش‎بس در حالی اعلام می‌شود که رییس‌جمهور در نشست مقام‌های ارشد یا “سام” که برای آماده‌گی‌های نشست ژنف، در کابل برگزار شده بود، گفت که روند رهایی زندانیان به زودی تکمیل خواهد شد و به‌گفتۀ او، گفتگوهای میان افغانان در مدت زمان یک هفته آغاز خواهند شد.

آقای غنی همچنان افزود که از دهم ماه حوت سال گذشته هجری خورشیدی تا سی و یکم سرطان سال روان هجری خورشیدی ۳ هزار و ۵۶۰ نیروی دولتی و ۷۷۵ غیرنظامی در خشونت‎ها جان باختند و ۶ هزار و ۷۸۱ نظامی و ۱ هزار و ۶۰۹ غیرنظامی زخم برداشته‎‌اند.

این به این معنا است که در این مدت در هر روز به‎گونۀ میانگین ۲۴ نیروی افغان جان باخته‌اند و ۴۵ تن دیگر زخم برداشته‌اند.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش