true

ویژه های خبری

عبدالله: تصمیم گرفتیم برای آغاز مذاکرات صلح پیش‌شرط نگذاریم

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که او با رییس‌جمهورغنی تصمیم گرفته‌اند که برای آغاز مذاکرات صلح میان افغانان هیچ پیش‌شرطی را نگذارند.

آقای عبدالله که شام امروز چهارشنبه در یک نشست ویدیویی انستیتوت صلح ایالات متحده امریکا شرکت کرده بود، گفت باید اطمینان یابند که افغانستان دیگر مرکزی برای هراس‌افگنان جهانی نباشد.

او در این باره افزود: «در بخش آماده‌گی برای صلح؛ ما در جمهوری اسلامی افغانستان تصمیم گرفتیم – همراه با رییس‌جمهور غنی – که ما هیچ پیش‌شرطی برای آغاز مذاکرات نمی‌گذاریم و تیم مذاکره کننده ما آماده‌گی کامل دارد که مذاکره را آغاز کند.»

آقای عبدالله می‌افزاید که روی یک راهکار یکپارچه برای رسیدن به صلح همیشگی کار می‌کنند: «دربخش صلح باید با شرکای داخلی و بین‌المللی کار و گفت‌وگو شود؛ درحالی که ما باید اطمینان یابیم که کشور ما دیگر مرکزی برای هراس‌افگنان بین‌المللی نباشد. در این مرحله ما همه روی یک نقشۀ راه یک پارچه کار می‌کنیم.»

تاکنون حکومت برای آن‌چه انعطاف‌پذیری برای آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان می‌گوید بیش از دوهزار ششصد زندانی طالبان را رها کرده‌است اما حکومت می‌گوید که طالبان نیز باید تعهدات شان را بیشتر عملی کنند. 

انتقاد مجلس از تأخیر در تکمیل تشکیلات شورای عالی مصالحه ملی

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند با آن‌که ۳۵روز از امضای توافق‌نامۀ سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله که در پی آن حکومت تازه و شورای عالی مصالحه ملی ایجاد شد، تاکنون تشکیلات این شورا تکمیل نشده‌است.

به گفتۀ نماینده‌گان مجلس، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نتوانسته‌است در این مدت این شورا را تکمیل کند و نیز نامزد وزیرانش را به کابینه معرفی کند.

بربنیاد این توافق‌نامۀ سیاسی، پیشبرد روند صلح و نیز معرفی نصف اعضای کابینه از مسؤولیت‌های آقای عبدالله در حکومت تازه است.

بربنیاد این توافق‌نامه، عبدالله عبدالله پنج معاون در شورای مصالحه دارد که تاکنون سه معاون آن مشخص نیست.

عبدالرحمان وردک، عضو مجلس نماینده‌گان گفت: «از آدرس شورای عالی مصالحه تاکنون هیچ کاری نشده‌است و معرفی وزیران هم به شکلی گروگان گرفته شده‌است.»

حمیده احمدزی، عضو دیگر مجلس نماینده‌گان نیز افزود: «زد و بندهای سیاسی که دربین این‌ها وجود دارد… آن‌ها کارهای بعدی است که باید انجام بدهند.»

شماری از شهروندان کشور نیز با انتقاد از رییس شورای عالی مصالحه ملی، می‌گویند که عبدالله عبدالله پس از چندین ماه کشمکش و تلاش برای رهبری روند صلح، تاکنون کار اثرگذاری در این زمینه نداشته‌است.

در صفحۀ فسبوک آقای عبدالله عبدالله به جز چند خبر دیدار او با شماری ازسیاست‌گران و چند پیام تسلیت، از تصمیم‌های کلان دربارۀ صلح هیچ خبری نیست.

با این حال، صدیق صدیقی، سخن‌گوی رییس‌جمهور در صفحه تویترش با پخش چند عکس از رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، از گفت‌وگوی امروز دو طرف دربارۀ روند صلح خبر داده‌است.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش