×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 5 خبر
هرگز آبادی افغانستان را در ویرانی دیگران نمی‌خواهیم

این تحلیل در بحبوحه عقد پیمان دولت کرزی با آمریکا در سال 1390 توسط مولوی محمد مختار مفلح صورت گرفته بود که ما آنرا بازنشر می کنیم:

بی‌باور ساختن ملت‌ها به ارزش‌های اصیل و مقدس شان و بهره‌برداری از آن یکی از اهداف بزرگ استعمار است. درست چند سال پیش اگر کسی نام پیمان با آمریکایی‌ها و غیر آن را می‌گرفت شاید به اشد مجازات رو به رو یا متهم به خیانت ملی و… می‌گردید، اما دیدیم که این کار زیر نظر همگان از خیال و گمان به واقعیت پیوست. جرگه‌ای رویکار آمد و با این قضیه بزرگ برخورد کذایی نمود و از  کنار آن به سادگی گذشت.

این همه زاده یک نوع تبدل ذهنیت‌ها نسبت به بسا از مسایلی است که در گذشته نسبت به آن یک نوع اندیشیده می‌شد و اکنون از اثر عملی شدن برنامه‌های بزرگ استعمار طلبی سمت و سوی جامعه به طرف دیگر روان است. تمرکز روی این نقطه خیلی مهم است و از زوایای زیادی قابل بررسی می‌باشد. چند سال پیش بسا از امور به تابوهایی می‌مانست که امروزه ما متأسفانه آن تابوها را شکسته ایم و از خطوط سرخ عبور نموده ایم یا اینکه که عبور مان داده اند. به هرحال این چیزی است که بسان یک واقعیت در زندگی ما قابل لمس و تجربه است. پس ما می‌کوشیم با درک و تحلیل همه جانبه از این اوضاع یک راهکار مناسبی را اتخاذ کنیم.

اگر به دقت به گذشته بنگریم می‌بینیم که تا چه پیمانه راهی که پیموده‌ایم دارای فراز و فرود بوده است، روزگاری یک مشت انسان‌های غیر مسلح به پندار مداخله شوروی سابق در افغانستان دست به قیام و مبارزه زدند؛ اما اکنون همان نسل و نیز نسلی نو ظهور نموده که  راه و شیوه جدیدی را برگزیده اند که با آن دیدگاه‌ها کاملاً متضاد است.

بسا جای سوال است که چرا با روس‌ها سر مبارزه برداشتیم و امروز با آمریکایی‌ها سر پیمان؟! این سوال خیلی اذیت کننده است؛ اگر قرار بر پایگاه‌دهی به خارجی‌ها باشد که برای این کار همانا روس‌ها مناسب تر بودند! این نمونه را برای این ذکر کردیم که امروز دلیل و علت تغییر ذهنیت در شرایط موجود را به بررسی بگیریم و از همه آنچه تا حال به عمل آمده است تصویر یک پارچه به دست آوریم.

به همین مبنا بسا از مسایلی امروز به صورت تحمیلی به گونه تابو در آمده اند و سخن در باب آن موجب می‌گردد که اتهام‌های زیادی به آدرس گوینده واریز گردد. از جمله امروز بسا از جنایاتی که غرب و امریکا در جهان اسلام مرتکب می‌گردند، اگر مورد انتقاد قرار می‌گیرد، گفته می‌شود که این انتقاد کننده وابسته به ایران است- رک و راست اگر صحبت شود– درست است که ایران این مسایل را محکوم می‌کند، مگر این سخن را کسی نمی‌گوید که ایران چه جرمی را مرتکب گردیده است که از بر چسب آن باید عار داشت؟ اگر بم افگن‌های آمریکایی زیر نظر همه مردم دنیا در افغانستان دست به کشتار هولناکی می‌زنند این کار به گونه‌ای از اغماض استقبال شده و آن گونه که لازم است حرکت و سخنی بلند نمی‌شود، و اگر رئیس جمهور افغانستان بر آن می‌تازد خود یکه و تنها در میدان می‌ماند، اما اگر یک نفر در ایران بعد از محکمه اعدام می‌شود، شور و هلهله بر پا می‌گردد؟

 نمی‌گویم که ایران بکشد و آمریکایی‌ها نکشند، می‌خواهم بگویم که منافع مردم افغانستان بالاتر از منافع ایران و آمریکاست، اما چه چیزی باعث شده است که در این جا این دوگانگی را به بار آورده است؟ چه کسی خواسته تا میان این دو قتل تفکیک بیاورد؟

می‌خواهم بگویم که اراده نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف بر این است تا برهمه این تابو سازی‌ها چنان پرداخته شود که چهره‌های واقعی از رویکردهای دروغین تفکیک گردد. اکنون به صراحت می‌گویم که اگر در افغانستان جنگی صورت نمی‌گرفت در کنار این که خود کشور ما رشد می‌کرد ایران و پاکستان نیز رشد و توسعه می‌داشتند. اما کجای این بد است  که بگویم در ایران نباید جنگی صورت بگیرد؟ این سخن کجایش باطل است که بگویم پاکستان نباید ویران شود؟ می‌گویم که کسی در افغانستان مداخله نکند، نه ایران و نه پاکستان؛ اما هرگز حاضر نیستم که آبادی افغانستان را در ویرانی آن دو کشور ببینم.

نمی‌گویم که من مدافع منافع این دو کشور هستم و مدافع منافع کشور خود نمی‌باشم، کلا وحاشا، اما این حق را دارم که بگویم هرنوع حمله‌ای بر این دو کشور اسلامی را حمله به جهان اسلام می‌دانم چون دین ما امر می‌کند که باید از حریم کشورهای اسلامی مدافعه صورت بگیرد. ایران یک کشور اسلامی است، هستند کسانی که پول‌های زیادی را در مخدوش نشان دادن چهره این کشور به مصرف می‌رسانند، اما واقعیت این است که جهان کفری با چه کشوری سر درگیری دارد؟ جهان کفر با کدام کشوری در حالت جنگ است؟ از کدام کشور کیان صهیونی در هراس است؟ داعیه اسلامی را در سطح دنیا کدام کشور بلند نموده است؟ واضح است که دنیای غرب از کدام کشوری حساب می‌برد؟ و… این راهمه می‌دانند. در جنگ سی وسه روزه ارتش جنوب لبنان با رژیم اسراییل محبوبیت چه کشوری در میان کشورهای اسلامی و عربی رو به افزایش گذاشت؟ از شیخ حسن نصر‌الله یا از شیخ‌های خلیج؟

چه کسی گفته که افتخار به پیشرفت ایران به سان یک کشور اسلامی کفر است؟ کفر آن است که ما دوستی با کسی بکنیم که دشمن خداست و دشمنی به کسی بکنیم که دوست خداست.

این جزء عقیده و ایمان هرکسی است که قرآن را بدون دست کاری بپذیرد و بدون تاویل نادرست به آن باور دارد. کسانی که جز آن فکر می‌کنند باید یک بار دیگر به اساس این که نباید ایمان آنان متزلزل گردد تجدید عقیده و ایمان نمایند. پس دفاع از ایران یا هر کشور اسلامی دیگری که مورد تاخت و تاز  کفر قرار بگیرد از زاویه دین از مهم ترین رسالت یک مسلمان آزاده است که اسلام را فراتر از مرزهای جغرافیایی، نژاد و زبان می‌شناسد. همان گونه که قرآن کریم نیز به بسیج شدن امت واحده اسلامی در برابر همه توطئه‌ها و دسایس کفر جهانی تأکید دارد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.