×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
سخنرانی مولوی مفلح در جمع منسوبین با افتخار پولیس ملی افغانستان

این سخنرانی در سال 1390 در جمع نسوبین با افتخار پولیس ملی افغانستان ایراد شده بود که ما آن را باز نشر می نماییم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله وکفی والصلاة علی رسول الله ومن والاه.

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ

افسران عالی رتبه سربازان پولیس ملی کشور! خواهران وبرادران مومن ! هموطنان عزیز و خدا دوست کشور!

 خرسندم که یکبار دیگر شما را درمناسبتی خجسته ومحفلی گرامی که گره به نام مبارک پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم گره خورده است ، می بینم و میلاد  پیامبر عظیم الشان اسلام را به شما تبریک عرض می کنم.

حضار گرامی ! منسوبین وزارت امور داخله !

در تقویم اسلامی وملی ما مناسبت های ارزشمندی وجود دارد که هریک بخشی از هویت مردم کشور ما را آیینه داری میکند. مناسبت های مهم ومعنا داری که داشته های تاریخی ، فرهنگی و اجتماعی ما به آن وابسته است . اما در رأس این مناسبت ها، زادروز فرخنده پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم است که ما از این مناسبت میمون، به حیث انسان های مومن وباورمند به اساسات نجات بخش دین مبین اسلام ، تقدیر وتمجید می نماییم .

بزرگداشت میلاد پیامبر گرامی اسلام، در فرهنگ غنی وپربار اسلا می ما ، به معنای تجدید پیمان بر سر حقانیت رسالت الهی است که ، پیامبر گرامی ما حامل آن است . به تعبیر زیبای قرآن کریم، پیامبر رئوف ورحیمی که همه زیبایی های لازمی که خداوند شایسته انسان قرار داده است ، در او تجسم یافته است و همه خوبی های درخورمنزلت انسان به حیث خلیفه خدا درزمین ،  در سیرت وسلوک او ظهور نموده است.

شان پیامبر گرامی اسلام، غنی تر از هروصفی و برتر از هر سخنی است، همانگونه که شاعر رسول الله صلی الله علیه وسلم حسان بن ثابت گفته بود : من پیامبر را با شعر خود مدح نمی کنم        این شعر من است که با یاد نام گرامی او معطر می گردد ؛

اما بجاست تا به جلوه ای از سیرت وسرشت متعالی پیامبر اکرم از زبان همسر شان خدیجه که خود پشتوانه عظیمی برای رسول خدا بودند ، اشاره کنیم، تا روشن شود که طینت پیامبر صلی الله علیه وسلم قبل ازبعثت نیز نشانه برتر از یک انسان کاملِ کاملا انسان بود ؛ آنگاه که برای اولین بار با فرشته وحی در غار حرا روبرو گردید درحالی که نخستین تجربه وحیانی، برجناب شان سنگینی می نمود؛ ام المومنین خدیجه درجواب همه اضطراب های شان فرمود :

مژده بادبرای تو ! به خدا قسم که خدا تورا تنها نخواهد گذاشت ، زیرا تو صله رحم نموده ، سخن راست گفته و امانت را ادانموده وناتوانان را دستگیری کرده وحق آن که به توپناه برده را بجای آورده و در دشواری ها پشتیبان حق بوده ای !

حضار گرامی !

این است نمونه سلوک وسیرت پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم قبل از این که به پیامبری مبعوث گردد که از زبان همسرگرامی او روایت شده است . بلی قبل ازپیامبری او محمد امین است ، انسان راست گو است ، شخص مورد اعتماد همه است، خانه او خانه امانت مردم است وسخن او سخن حق است ، صلی الله علیه وسلم .

افسران ! خواهران وبرادران !

اقتدا به این پیامبرگرامی، الگوگیری از روش او ، انتخاب نحوه زندگی او به حیث بزرگ ترین انسان مقرب به خدا که سخن او وحی است و رفتار او زیر عنایت خداوندی است، برای هر انسان مسلمانی، سرمشق زنده ای است که با پیروی از آن نمونه برتر ، می تواند در جامعه به حیث عنصری سالم عضوی صالح فردی خدت گزار ومفید ، برای خود زندگی آرامی بیافریند و برای جامعه مصدر خیر گردد.

حضار گرامی! منسوبین وزارت داخله !

افسران وسربازان جزء وتام های پولیس ملی در سراسر کشور!

مقاصد واهداف علیا و پیام های مهمی که پیامبر گرامی ما ، با خود آورده است ، در مکتب اسلام زیر مقاصد ، اهداف و پیام های “پنجگانه” یاد شده است. این مقاصد عبارت است از پاسداری دین ، حفاظت از جان ، صیانت نسل ، نگهداشت آبرو، محافظت از عقل و نگهداری از مال .

این پنج مقصد واین پنج هدف به اتفاق همه دانشمندان اسلام چه گذشته وچه معاصر خلاصه، عصاره ولُب لباب دین مبین اسلام است ؛ پس با توجه به این اصول پنجگانه، زمانی ما به وظایف ، مسؤولیت ها ووجایب خود در چارچوب پولیس ملی افغانستان می نگریم ، وزمانی ک به مردم عزیز مان می بینیم، متوجه می شویم که بار بزرگی از حفاظت آن پنج چیز که جوهره واصل دین است ، به عهده همه ما نهاده شده است.

پولیس ملی افغانستان به حیث نیروی برخاسته ازمتن مردم مسلمان افغانستان ، با اعتقاد کامل به دین مبین اسلام و تعهد به قانون اساسی که خود قانون الهام گرفته از دین مبین اسلام است ،  وجیبه خود می داند تا در حراست از دین ، جان ، نسل، آبرو ومال  شهروندان کشور از هیچ کوششی دریغ ننموده ، وبا وفاداری به اصولنامه ها و ضوابط مسلکی ادای این وجایب را قبل از هرچیزی مکلفیت شرعی خود دانسته وبرای ماندن در پای انجام این وظایف، در پیشگاه ملت مومن، تعهد می نماید.

حضار گرامی! منسوبین با افتخار پولیس ملی افغانستان!

مردم عزیز افغانستان شایسته ترین مردمی اند که شما افتخار خدمت به آنان را کسب نموده اید ! ملت ما شایسته گی این را دارند تا شما منسوبان دلیر پولیس ملی، برای راحت آنان از آرامش در بستر، بودن درکنار خانواده به دور بوده و برای سلامت آنان که سخت نیازمند به خدمت اند ، خود خطرِ مسؤولیتِ وظیفوی راپذیرفته وبرای نجات شهروندان کشور از شرِ عناصرِ مخرب امنیت ونظم عامه ، تلاش ورزید.

درست دراین زمان است که تلاش های شباروزی شما، رنگ عبادت به خود گرفته و وحراست تان از خاک، به نام آن چه که به زبان رسول الله صلی الله علیه وسلم ” مرابط ” نامیده شده است، یاد خواهد گردید.

مرابط یعنی آنکه از مرز های کشور اسلامی ، از داشته های مادی ومعنی جامعه اسلامی ، از هویت دینی وتاریخی میهن اسلامی پاسداری نموده واجازه نمی دهد تا دشمنان مردم مسلمان، فرصت فتنه انگیزی به دست آورند وزندگی مردم را مختل نمایند.

درست ، درشان مجموعه ای که به این هدف در خدمت مردم قرار دارند ، پیامبر گرامی اسلام فرموده است که : پاسداری یک ماه مرزهای کشوراسلامی  برتراز روزه گرفتن عمر است.

حضار گرامی ! افسران وسربازان مومن و متعهد به خدمت به مردم افغانستان!

این است پیام این پیامبر الهی ، محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم که مارا راه زندگی ورسم خدمت به مردم آموخته است ، … این است مردم عزیزافغانستان ، که به ما اعتماد کرده اند و به حق شایستگی هرگونه خدمتی را دارند،… مسلمان زیستن و مسؤول بودن، زمانی معنی پیدا می کند که از زندگی پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم الگو بگیریم و خدمت به مردم عزیزخود را ، برتر ازهر ارزشی بدانیم …

زادروزِپیامبرِ رأفت، مهربانی، عطوفت و شکننده جباران وستمگران رابه شما تبریک وتهنیت عرض می کنم.

ودرفرجام پیامم رابا این شعر آذین می بندم :

جهانی نیک می داند –

که نامی همچو نام پاک ” پیغمبر ” موید نیست

و مردی زیر این آسمان همتای ” احمد ” نیست

زمین ویرانه باد و سرنگون باد‌ آسمان پیر –

اگر بینیم روزی در جهان نام ” محمد ” نیست     

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.