×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
تعلیقی بریک امتداد فاجعه

سخت از که از درد افغانستان سخن به لب آرد . چون این درد به اندازه ستاره های بی پایان اسمان توالی وتسلسل قصه های غمبار دیگری را درپی دارد. افغانستان به مثابه کشوری که بار بزرگ زمانه را همواره به دوش کشیده است، در امواج بی پایان حادثه فرود وفراز آمده است و هرباری دراین سفر با موجودات عظیم الجثه ای دست وپنجه نرم نموده است.

پیچیدگی قضایای این کشور به پیمانه ای است که به مشکل بتوان یک قول فیصل و یا به تعبیری فصل الخطاب را ارایه داد. سرکلافه گم قضیه افغانستان چنان پیچیدگی را به بار آورده است که هرمکتب واندیشه ای اززاویه نظرخود در باب افغانستان سخن می زند و ملت دراین راستادر برابر امواجی از هجوم نظریات ودیدگاه ها به مشکل انتخاب میان متعدد ها گیر مانده است. زمانی که گرایش های سیاسی خاص پا به میان می آورد، آنگاه هست که مشکل چند برابر شده و دشواری های زیادی فراراه هر تحلیل گر منصفی ایجاد می کند.

حل مشکل افغانستان ، از زاویه نظر مرز شکنان سنتی که درپی ایجاد حاکمیت جهان با اندیشه های راستی وچپی بوده اند این کشور به خودی خود وارد مرحله حساس وخطرناکی ساخت. این دوطیف تفکر آنچه را که به فراموشی سپرد همانا افغانستان به مثابه یک کشور مستقل با منافع و ویژگی های خاص آن بود. عده ای زیادی آمدندوبرای مداوای مشکل افغانستان نسخه های زیادی تجویز نمودند. اما آنچه از میان همه بیشتر دراین شرایط مورد توجه تحلیلگران بوده است عقد پیمان استراتیژیک با امریکا بوده است. این پیمان با امریکا از نظر این گروه گویا می تواند که مشکل افغانستان را به صورت اساسی و نهایی برای همیش حل کند. این موضوع چیزی است که روی میز سیاست مداران طرفدار این طرح قرار دارد و اکنون که آن پیمان به امضا هم رسیده است این طیف از جمله برندگان این بازی به شمار می روند.

عقد پیمان با امریکا، به دور ازهرپیش فرض دیگری با چالش های زیادی در جامعه افغانستان روبه رو است . ازجمله این که مقایسه افغانستان با کشور هایی نظیر جاپان، کوریای شمالی و … با چالشهای زیادی روبه رو می شود. این کشور سابقه طولانی وتلخی از اشغال شدن توسط قوای بیرونی را با خود دارد که این پدیده به این آسانی اجازه نمی دهد تا این پیمان از این عقبه ها به آسانی عبور نماید.

ثانیا این پیمان توسط آرای مستقیم مردم افغانستان سپرده نشد تا مردم میزان رضایت مردم افغانستان سنجیده می شد . این پیمان اگر از مردم افغا نستان هم در رابطه به آن نظرخواهی شده است تنها به صورت یک جانبه مورد بررسی مردم افغانستان قرار گرفته است. این حقیقت به هیچ کسی روشن نشده که طرف امریکایی ازاین پیمان چه انتظاری دارد. این گونه پرسش ها هرگز پاسخ داده نشده است. افزون براین مردم افغانستان سخت نگران این اند که این پیمان همان زخم های نیمه بسته را مجددا بازخواهد نمود و مشکلات این کشور را تا مدت ها طولانی خواهد ساخت.

این است نگرانی ای که بسا از مردم افغانستان را در برابر این پیمان دچار تردید نموده و نتوانسته اند تا اطمینان لازم را به دست آورند. البته این واضح است که مردم افغانستان آن گونه خرد وشعور کامل دارند تا بتوانند خیر خود را  ازشر وبد را از خوب درست تشخیص دهند ، اما این نکته مهم است که مردم افغانستان این حق را دارند تا از مسایلی  که به آنها  ربط مستقیم دارد به صورت مسؤولانه آگاهی حاصل نمایند وبه اقدامات سیاست مداران وقوف داشته باشند.

بسا از پرسش هایی دراین جا وجود دارد که می باید به آن باید پاسخ ارایه می شد. ازجمله اینکه حاکمیت واقتدار ملی به آن پیمانه ازقوام لازم دست نیافته است که بتواند به سان کشور های عربستان سعودی وامارات و… که توانسته اند اوضاع را مهار نمایند ، دست به اقداماتی از این قبیل بزند. پرسش جدی ومهم دیگری که وجود دارد این است که مگرنمی شد که به جای این گونه پیمان هایی که بتواند خود آغازگر یک چالش جدی دیگر باشد ، به نحو دیگری سرمایه گذاری صورت می گرفت که دراثر آن هم دنیا با افغانستان مشکلی نمی داشت وهم افغانستان می توانست درآرامش نفس بکشد؟.

کتابی که دردست دارید ، درواقع تلاشی است برای دریافت پرسش های مناسب برای آن . البته ما این تلاش  را نباید حرف آخر دراین باب دانست . هنوز فرصت های دریافت کامل این پرش ها وجود دارد و جادارد تا اهل اندیشه وقلم کشور با خوانش نو این پیمان این کتاب را رهگشایی منطقی بدانند برای نقد این پیمان .

حال که این پیمان به امضا رسیده است ، این کتاب درباب تاریخ افغانستان می تواند انعکاس دهنده یک بخش ازدید گاه هایی دیگر اندیشانه نسبت به پیمانی با این گونه مشخصات با کشوری چون امریکا باشد . تاباشد که قضاوت نسل جدید کشور و نیز تاریخ دراین زمینه همه جانبه بوده و نسل فردای کشور با تبعات این پیمان نفیا واثباتا خود به داوری منصفانه بنشینند واگر دراین عصر خبطی شده است، دست کم آنان نظیر آن را نکنند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.