×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
تحليلي از همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

به دنبال گستاخی بزرگ تیری جونز، کشیش متعصب و خردباخته کلیسای فلوریدای امریکا در سال 1390 هجری شمسی به ساحت مقدس قرآن کریم، شاهد راهپیمایی ها و تظاهرات مسلمانان در سراسرجهان به منظور تبارز انزجار و نفرت از این عملیه نابخردانه وي بودیم. افغانستان عزیز نیز در این رابطه خاموش نماند و ملت عزیز ما احساسات خود را تبارز داده و خواستارمحاکمه و اعدام تیری جونز شدند.

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف به همین منظور همايش رسانه اي را در تاريخ 19/1/1390 تدویر و خواسته های خود را چنين مطرح کرد كه به نكات برجسته آن ذيلاً اشاره مي شود.

آنچه که برای اين نشست رسانه یی ارزش بیشتر می بخشد، ترکیز جرأتمندانه روی برخی از قضایایي بود که تا امروز کسی به آن نپرداخته بود و امروز هم ابراز چنین دیدگاه را ندارند.

در این نشست امریکا به عنوان تروریست، دروغ گو و اشغالگر یاد گردید که این در واقع چهره اصلی امریکا را به درستی ترسیم می نماید.

چون این یک حقیقت انکار ناپذیر است که امریکا بزرگترین تروریست است، اگر به معنای اصلی واژه ترور نگاه بیندازیم، در پیوند به کارکردها، نحوه تعامل، رفتارجنایت بار امریکا در کشورهای مختلف جهان اسلام اعم از عراق، افغانستان و … بدون شک، به این نتیجه می رسیم که امریکا در رأس تروریزم دولتی و یا دولت تروریستی قرار دارد. چه تروری بالاتر از این است که به بهانه های دروغین، کشوری هدف تهاجم نظامی و بمباردمان های هوایی قرار داده شود، آزادی، استقلال، امنیت، آرامش آن از میان برده شود، اطفال، یپرمردان و زنان هدف قتل و کشتار بی رحمانه قرار گیرند و جوانان بی گناه روانه زندان های مخوف و وحشت زا گردند.

خوانندگان عزیز خوب تر می دانند که از همان لحظه ی لشکرکشی و تجاوز امریکا به افغانستان و عراق چه ارمغانی برای ملتهای این دو کشور آورده اند؟ واضح است  که جز تشدید ناآرامی ها و تیره سازی اوضاع سیاسی و نظامی و امنیتی و برانگیختن احساسات همدیگر ستیزی در میان توده های مردمی این کشورها، هیچ پیام دیگری با خود نیاورده اند.

تا هنوز بمباردمان های کور نیروهای امریکایی بالای عروسی در ولایت ارزگان و قتل اطفال معصوم در ولایت های هرات، لغمان، هلمند، قندهار، کندز، ننگرهار ،کنر و… تلاشی های خود سر، گرفتاری های بی موجب، تجاوز علیه عفت زنان و مردان، تعذیب و شکنجه محبوسین عراقی و افغانی در زندانهای گوانتانامو، بگرام و ابوغریب فراموش هیچ افغانی و عراقی و فراموش هیچ مسلمانی و انسانی نشده است و نمی شود.

این جنایات امریکا، در پهلوی نفاق افگنی، ترورافکار و اندیشه ها، توسعه باورهای تحریف شده مسیحیت و تلاش برای کنارزدن اسلام از صفحه زندگی بشریت، این همه را چه می توان غیر از ترور و وحشت افگنی نام گذاشت؟

واضح است که این گونه جنایات، جفاکاری و سفاکی بالاتر از ترور است. پس از این جا پدیدار می گردد که امریکای غدار و ابرجنایت گرجهانی در رأس گروه های تروریستی و در نوع کامل تروریزم دولتی قرار دارد.

قضیه دوم، یعنی امریکا را دروغگو و همچنان اشغالگر خطاب کردن، واقعیت دیگری است که در این نشست مطبوعاتی روی آن تماس گرفته شد.

حقیقتاً امریکا دروغگو است، آنچه می گوید، و آنچه در کشورهای اسلامی شعار می دهد، وعده می دهد، همه دروغ و چون نوشتن در آب و قدم ماندن در هواست.

هنوز واقعات یک دهه اخیر به بوته فراموشی نرفته است، امریکا چه ادعای در مشروعیت تجاوز خود علیه عراق وافغانستان داشت، بالاخره آنگاه که قدم در این سرزمین ها گذاشت، چه عملی را برای نفع ملت های عراق و افغانستان انجام داد؟ معلوم است که هیچ، بلکه از پیش، بیشتر اوضاع سیاسی و نظامی این کشورها را تیره و تاریک گردانید و بذر دشمنی را در میان اقوام و توده های این سرزمین ها کاشت.

امریکایی که درفش تحقق دموکراسی، آزادی انتخاب، آزادی رأی و آزادی بیان و … را برافراشته است وطلایه دار این ارزش ها خویشتن را به حساب می آورد، ببينید که در کجای دنیا که امریکا قدم گذاشته این ارزش ها را عملا مورد تطبیق قرار داده باشد؟

واقعیت این است که در کشورهای اشغال شده توسط امریکا، عکس این ارزش ها به صحنه عمل گذارده شده است؟ شما خود شاهد هستید که آیا در افغانستان و عراق چنین ارزش ها وجود دارد و امریکا در این راستا برای تحقق آن تلاشی کرده است؟ ادعاهای خود را تحقق بخشیده است؟ هرگز. موقف گیری های دوگانه و تعامل منافقانه اش در برابر قضایای جهانی و سیاست حمایتی او از اسرائیل نیز بیانگر این است که امریکا در صدر دروغگویان جهان قرار دارد و عملیه لشکرکشی  و تهاجمش علیه افغانستان و عراق جز اشغال چیزی دیگری نمی توان برایش گفت.

موضوع مهم دیگری که در این نشست مورد بحث قرار گرفت، قضیه پایگاه سازی امریکا در خاک افغانستان بود و به شدت این موضوع مورد نقد و رد قرار گرفت.

خیلی مناسب بود که در این شرایط حساس روی این قضیه تماس گرفته شد، چون امریکا در صدد ساختن پایگاه دایمی نظامی در افغانستان است و اکنون میان مقامات کاخ سفید و ارگ افغانستان بحث روی آن جریان دارد و قراراست که در طی مدت سه ماه لویه جرگه خواسته شود و روی این قضیه فیصله نهایی صورت گیرد.

معلوم است که موجودیت پایگاه های امریکا در افغانستان، نه برکاستی بحران و ختم جنگ می انجامد بلکه برتشدید جنگ و توسعه دامنه بحران کمک می کند و برای تداوم آن زمینه سازی می نماید.

پایگاه سازی امریکا در افغانستان از یکسو استقلال و آزادی این کشور را زیر سوال برده و از سوی دیگر، گونه ی از فشار علیه این ملت قرار گرفته و پیوسته ناآرامی و تنش در منطقه را بر می انگیزد. این اشتباه است که موجودیت امریکا در افغانستان ضامن نهایت پذیری فعالیت های تروریستی دراین  کشور قرارمی گیرد، زمانی که خود امریکا تروریست تولید نماید و خود در رأس تروریستان دولتی قرار داشته باشد و امروز در افغانستان از سایه خود  بترسد، چطور می تواند که با پایگاه سازی خود گلیم فعالیت های تروریستی را برچیند.

ما شاهد بزرگ ترین جرم و جنایت امریکا درافغانستان و عراق هستیم و زمانی که موجودیت دایمی شان تصویب گردد، ازپیش، بیشتر به اعمال ظلم و ستم، ایجاد تشنج و ناآرامی اقدام خواهند کرد.

همچنان پیامی که در این نشست و در ضمن سخنرانی رهبر نهضت اسلامی افغانستان و رئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف و در ضمن قطعنامه مجلس رسانه یی وجود داشت مبنی بر قطع روابط تجاری و دیپلوماتیکی با امریکا بود ، و این پیامی خوب و ستودنی بود.

واقعیت این  است که منابع سرشار طبیعی در کشورهای اسلامی است، اگر زمامداران جهان اسلام، به بازنگری توانمندی خود بپردازند، خوب تر درک می کنند که همه چیز هستند، امریکا و غرب هیچ ندارند، اما هنر استخدام و به استعمارگرفتن را یاد دارند و میدانند که چگونه زمامداران جهان اسلام را در مسیرمنافع خود استخدام نمایند و از آنها به نفع خود بهره کشی کنند.

اگر اینها جرأت، استقلال رأی، اعتماد به خود را در وجود خود زنده سازند و  تمام کرنش و تملق را قطع نمایند، هیچگاه به این پیمانه ذلیل نمی شوند.

و هیچگاه از عملکرد امریکایی ها بر مقدسات شان نمی هراسیدند، و امروز امریکا بالای شان آقایی نمی کرد.

منشأ تمام بدبختی و ذلت کشورهای اسلامی این است که خود را نشناخته اند و توانمندی خود را درک نکرده اند و به طبل غرب به بازی و رقص پرداخته اند.

استعمار با استفاده از این خلا درمیان شان پیوسته نفاق را در می اندازد.

قطع روابط تجاری و دیپلوماتیکی می تواند که به حیث یک ابزار فشار، می توانند خود را اززیر یوغ استعمار غرب نجات دهند واستقلال، آزادی و خود ارادیت خود را پاسداری نمایند.

نکته قابل مکث دیگری در این نشست، واجب القتل اعلان شدن تیری جونز کشیش بداخلاق  و خردباخته ایالت فلوریدای امریکا بود، کسی که گستاخانه قرآن کریم را به آتش زد.

آنچه که در پیوند به این موضوع اشاره کرد، این است که غرب به اشکال مختلف علیه مقدسات اسلام حمله می کند، گاه به رسم ترسیم کاریکاتور رسول الله(ص) و گاهی هم به اشکال دیگر، این که چرا غرب برای خود چنین جرأت را می دهد که علیه مقدسات و شعایردینی یک ونیم ملیارد مسلمان بتازد؟ واضح است که این قضیه برمی گردد به ضعف جهان اسلام، ضعف زمامداران کشورهای اسلامی، و ضعف موقف گیری اینها در برابر غرب و عدم وحدت و هماهنگی  و همنظری جهان اسلام و …

اگر زمامداران مسلمانان همت و غیرت ایمانی داشته باشند و درمیان شان وحدت وجود میداشت هیچگاه غرب چنین جرأت را برای خود نمی داد.

اعلان واجب القتل بودن آن کشیش امری است، ستودنی ، مسلمانان باید دربرابراین گستاخ بزرگ خاموش نباشند، بلکه حرکت از خود نشان دهند و رد پای آن جنایت گررا بگیرند و صفحه زمین را از لوث آن کافر جنایتکار پیراسته نمایند.

دراخیرباید گفت: گلایه که از نیروهای امنیتی به خاطر راه انداختن تظاهرات برای سرکوبی و محکوم سازی کشیش و امریکا صورت گرفت، امربجا بود، چون نکوهش این حرکت نفرت انگیزکشیش، کار همه مسلمانان است، خاصتاً كه در مقام و چوکی دولتي قرار داشته باشند، بایيستی از همه بیشترو مقدمتر، در اينگونه موضعگيري هاسهيم باشند بايد نظام افغانستان چنین تظاهرات را سروسامان میداد و برای تظاهرات مردمی زمینه سازی می کرد وامینت شان را تأمین و خواسته ی شان را برحق و مشروع به حساب می آورد و در کنار ملت خود قرار میداشتند كه این واقعا رمز عزت مندی این نظام قرار می گرفت. در پایان از الله متعال خواستارم که این جریان را توفیق مزید نصیب نماید که از این بیشتر قدم های مؤثر در راه خدمت گذاری به اسلام و مسلمانان جهان بردارد و پیوسته بتواند که رازهای عقب پرده و توطیه های غرب و به خصوص امریکا را افشا نماید و برای سرافرازی مسلمانان از این بيشتر تلاش به خرج دهند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.