×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
پیامی برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

متن زیر را که می خوانید پیام مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان می باشد که در بحبوحه عقد معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا در سال 1390 هجری – شمسی به رهبران جهادی ارسال شده بود.

بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا

پدیداراست که شما توانستید در حین تجاوز اتحاد جماهیرشوروی  وقت، درست بدرخشید و انقلاب برحق را اداره و سروسامان بخشید و استعمار سرخ را به شکست ذلت بار وادارسازید و نام های خود را در تاریخ افغانستان به خط زرین ثبت نمایید.

امروز با وجودی که در داخل نظامی هستید که مایه و پایه از استعمار غرب گرفته است و پیوسته در بسا قضایای مهم و حساس کشور، برلب های خود مهر سکوت زده بودید، بازهم ملت مجاهد و مسلمان افغانستان به سوی شما می نگرند و امیدوارهستند که شما روزی تکان بخورید و قدمی در راستای حفظ منافع مجاهدین و پاسداری از ارزشهای اسلامی و ملی و طرد استعمار و روحیه استعمارگرایی بردارید و کشور و ملت را از لبه پرتگاه ذلت و زبونی، بردگی و خودباختگی سیاسی، اقتصادی و فکری نجات دهید و در قضایای حساس و سرنوشت ساز کشور به نفع اسلام و مسلمانان جرأتمندانه جبهه گیری نمایید، و بازی های منفی سیاسی، شما را از رفتن به خط فکری جهادی تان منحرف نسازد.

اما تأسف این است که شما خویش را چنان در جوی موجود ذوب کرده اید که همه امیدهای ملت را به یأس عوض نموده اید، چون این ملت شاهد هست که شما آقایون پیوسته در پی برآوردن منافع سیاسی خویش به جولان پرداختید و با خواسته های جهاد و آرمان های شهدای گلگون کفن بازی کردید.

رهبران عزیز! هنوز فرصت به طور کامل از دست نرفته است، به خویشتن، به آرمان های روزگارجهادو مقاومت خود، به قضایای داغ روز، به منافع و مصالح اسلام و ملت مسلمان افغانستان لحظه ی بیندیشید و تحقق آرمان های جهاد را در صدر آجندای زندگی خود و در رأس پالیسی های سیاسی خویش قرار دهید.

رهبران گرامی! شما در جریان هستید که قضیه معاهده استراتیژیک با امریکا مطرح است که جزء اساسی این معاهده امضای استقرار پایگاه های دایمی نظامی امریکا در افغانستان می باشد. اضرار و تبعات نکوهیده و تبهگر آن برای شما معلوم است، پس چرا مهرسکوت بر لب زده اید؟ چرا شما درفش به دستان روزگار جهادو مقاومت با جمع شدن پیرامون یک پلیت فارم، یک حرکت همگانی را برای سرکوبی این معاهده و واداشتن نظام برای موقف گیری به اساس آرمان جهاد و مقاومت و مطابق تعالیم اسلام به راه نمی اندازید؟ چه پدیده ی یا در واقع چه وعده ها و وعید های استعمار شما را به این ذلت واداشته است؟ تصور نمی کنید که روزی پیش پروردگار رفتنی هستید؟ فکرنمی کنید که در رأس جفاکاران به افغانستان در تاریخ نام شما ثبت گردد؟ و برای همیشه زبون تاریخ قرار گیرید وآماج نفرین نسل های بعدی شوید.

رهبران عزیز!  شما اندکی روی این آیات و فتواهای احناف فکری کنید که معاهده با یهود و نصارا چگونه است؟ آیا خداوند اجازه داده است که چنین پیمان اساسی را با دشمن دین و فکر و اندیشه خود امضا کنیم؟ یا در برابر این موضوع حساس خاموش باشیم؟

خاموشی در برابر جرم ، جرم به حساب می رود و در واقع شما با این خاموشی و عدم تحرک خود به دستان تان سند اسارت این ملت و کشور را امضا می کنید و برای ابد این سرزمین را از نعمت استقلال و خود ارادیت محروم می سازید.

خداوند ج می فرماید: لاَّ يَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْكَافِرِينَ أَوْلِيَاء مِن دُوْنِ الْمُؤْمِنِينَ وَمَن يَفْعَلْ ذَلِكَ فَلَيْسَ مِنَ اللّهِ فِي شَيْءٍ إِلاَّ أَن تَتَّقُواْ مِنْهُمْ تُقَاةً وَيُحَذِّرُكُمُ اللّهُ نَفْسَهُ وَإِلَى اللّهِ الْمَصِيرُ. (آل عمران آیه 28)

ترجمه: مؤمنان نبايد كافران را به جاى مؤمنان به دوستى بگيرند و هر كه چنين كند در هيچ چيز [او را] از [دوستى] خدا [بهره‏اى] نيست مگر اينكه از آنان به نوعى تقيه كند و خداوند شما را از [عقوبت] خود مى‏ترساند و بازگشت [همه] به سوى خداست.

شیخ مفسرین ابن جریرطبری در تحت این آیه می نویسد: معنی و مفهوم آیت این است که ای مؤمنان کافران را برای خود پشتوانه، حامی و کارساز و کمک رسان قرار مدهند و بر ضد دین خود با آنها دوست نشوند و بر ضد مسلمانان از آنها پشتیبانی و حمایت نکنند که اسرار مؤمنین را برای آنها کشف و آشکار می گرداندید هر کسی به چنین کاری دست بزند (فلیس من الله فی شئی)  یعنی در این صورت از خداوند بیزار است و خداوند از او بیزار است. (تفسیرطبری ج 6 ص 313)

همچنان خداوند جل جلاله می فرماید: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاء بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاء بَعْضٍ وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ. (سوره مائده آیه 51)

ترجمه: اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد يهود و نصارى را دوستان [خود] مگيريد [كه] بعضى از آنان دوستان بعضى ديگراند و هر كس از شما آنها را به دوستى گيرد از آنان خواهد بود آرى خدا گروه ستمگران را راه نمى‏نمايد.

باز هم مراجعه می کنیم به تفسیر این آیه از دیدگاه های مفسربزرگ امام طبری، ایشان در تفسیر این آیه می نگارد: بهتر وصائب این است که به ظاهر آیت حکم کرده آن را جنبه عمومیت بدهیم. وی رحمه الله می نویسد: اما این آیت بدون شک در باره منافقی نازل شده است که با یهود و نصارا دوستی می کرد و می ترسید به او آسیبی برسد، زیرا، آیت بعدی همین معنی را افاده می کند و آن عبارت ازهمین قول خداوند است: فَتَرَى الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ يُسَارِعُونَ فِيهِمْ يَقُولُونَ نَخْشَى أَن تُصِيبَنَا دَآئِرَةٌ… یعنی مى‏بينى كسانى كه در دلهايشان بيمارى است در [دوستى] با آنان شتاب مى‏ورزند مى‏گويند مى‏ترسيم به ما حادثه ناگوارى برسد…

این آیه مؤمنان را منع می کند که یهود و نصارا را برای خود حامی بگیرند و برضد اهل ایمان با آنها همکاری نمایند و همپیمان و متحد شوند. و کسی که مسلمانان را گذاشته با یهود و نصارا دوست و هم صف شده و بدون شک که در قطار یهود و نصارا حساب می گردد. (طبری ج 6 ص 276)

خداوند می فرماید: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ آبَاءكُمْ وَإِخْوَانَكُمْ أَوْلِيَاء إَنِ اسْتَحَبُّواْ الْكُفْرَ عَلَى الإِيمَانِ وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ. (سوره توبه آیه 23)

ترجمه: اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد اگر پدرانتان و برادرانتان كفر را بر ايمان ترجيح دهند [آنان را] به دوستى مگيريد و هر كس از ميان شما آنان را به دوستى گيرد آنان همان ستمكارانند.

قرطبی در تفسیر این آیه می نگارد: ظاهراین آیت خطاب به تمام مؤمنین است و این حکم تا قیامت در رابطه به مقاطعه با کافران و عدم موالات میان مؤمنان و کافران ادامه دارد و ابن عباس می گویند این شخص (کسی که کفاررا  به موالات می گیرد) مانند آنها مشرک است زیرا کسی که به شرک راضی شود خود مشرک می گردد. (تفسیرقرطبی ج8 ص 93)

رهبران  گرامی!

شرم است که نظارگرباشید که در جاده های افغانستان استعمارسفید قدم زند و شما اجازه رد شدن از کنارشان را نداشته باشید!

 شرم است که با استعمارسرخ جهاد کردید و افتخارآن را دارید، ولی در کناراستعمارسفید بنشیند و آن را به آغوش گیرید!

 واسفا! شما چه تفاوتی میان این دو استعمارقایل هستید؟  درحالی که استعمار به هر لباس و رنگی  و به هرشعار و وعده ی که تجاوز نماید دشمن ماست و به خاطر زدودن اندیشه و تحکیم استیلای سیاسی و حاکمیت نظامی خود بسترسازی می کند و افکار و اندیشه های بزرگان کشور را تسخیر می نماید.

رهبران عزیز! شما خود دقت کنید که امریکا به خاطر چه می خواهد که در افغانستان پایگاه  نظامی بسازد، از این موضوع چه اراده دارد؟ به افغانستان کمک می کند؟ هرگز. شما در دیگرکشورهای که امریکا پایگاه داشته است، معلومات دارید که برای خود آن کشورها چه قدر جفا کرده است و بحران آفریده است و هرگز برای آنها کمکی نکرده است واگر توقع رود که برکاستی بحران افغانستان وجود شان کمک می کند، این اشتباه است، کارکرد ده ساله شان برای ما واضح است که جز برتشدید بحران و کشتار کمک کرده اند و هیچ گره از مشکل را حل نکرده اند. اگر ازاین پایگاه ها انتظارداشته باشیم که ثبات سیاسی و امنیتی را در افغانستان تأمین می گردانند و جلو مداخلات کشورهای همجوار و منطقه را سد می گردانند یا تصور شود که موجودیت نیروهای امریکایی ضامن تحقق نظام های مردمی و دموکراسی است، این تصور و چنین نوع برداشت از تأثیرگذاری این پایگاه ها با درنظرداشت وضعیتی که در کشورهای میزبان پایگاه های امریکا برقرار است، اشتباه این تحلیل و این برداشت ثابت می گردد.

فشرده:

 • به سکوت خود پایان دهید.
 • با ملت و در کنارملت خود باشید.
 • آرمان جهاد را فراموش نکرده و به آن جفا نکنید.
 • به خاطر منافع مادی خود، منافع اسلام و کشور را فراموش نکنید.
 • هنوز فرصت است که برای قضیه اساسی معاهده استراتیژیک فکر نمایید و تحرک را به راه اندازید و ملت را پیام بیداری دهید که در این عرصه موقف گیری کرده و نگذارند که مشتی چند از بردگان این معاهده ننگین را امضا نمایند.
 • با هم متحد شوید و تشتت و پراگندگی خود را پایان بخشید که از افتراق و اختلاف شما استعمار استفاده می نماید و تاهنوز نیز از این رهگذر بهره کشی کرده است و آتش اختلافات سیاسی، قومی، سمتی و زبانی را میان شما برافروخته است .
 • این را به یاد داشته باشید که اگر چنین قضیه رخ دهد یعنی توافق همکاری استراتیژیک صورت پذیرد، ملت به حرکت در می آید و در نخستین وهله، شما را هدف مبارزه خود قرار می دهند.
 • این را فراموش نکنید، استعمار با استقرار خود و کسانی که با طبل استعمار می رقصند، شما  راآرام نمانده و به محاکمه می کشانند.
 • خداوند و روز محاسبه آخرت را فراموش نکنید.

با عرض حرمت:

مولوی محمد مختارمفلح رهبرنهضت اسلامی افغانستان

و رئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

بهار1390

کابل افغانستان

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.