true

ویژه های خبری

علمای افغانستان: بی‌توجهی به تدابیر پیشگیرانه حرام است

در حالی‌که شمار بیماران کرونا در افغانستان به ۱۹۶ نفر در ۱۸ ولایت رسیده، وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان اعلام کرده که براساس فتوا اکثریت مطلق عالمان دین در این کشور بی‌تفاوتی و نادیده گرفتن تدابیر پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا حرام است.

در فتوای علما آمده که برگزاری هر نوع تجمع و محافل غیرضروری ناجایز است و زمامداران مکلف هستند که جلوی آن را بگیرند.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت/صحت امروز چهارشنبه سیزدهم حمل/فروردین گفت که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲ مورد تازه بیماری کرونا از جمله ۱۲ مورد در ولایت هرات و ۶ مورد در کابل شناسایی شده است.

با موارد جدید شمار مبتلایان در ولایت هرات به ۱۴۳ نفر رسید و شمار مبتلایان در شهر کابل، پایتخت این کشور به ۱۲ نفر رسید که پس از هرات بیشترین مبتلایان را دارد.

به گفته آقای مایار، تنها در شهر کابل ۱۵۰۰ نمونه مشکوک در سه روز جمع آوری شده و زیر بررسی است.

اطلاعات وزارت بهداشت نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته اولین موارد بیماری در ولایات پکتیکا و بغلان نیز شناسایی شده و شمار ولایاتی که در آنها کرونا دیده شد، به ۱۸ رسیده است.

بیماران کرونا پیش از این در ولایات هرات، کابل، فراه، سمنگان، نیمروز، لوگر، بلخ، زابل، غزنی، بدخشان، قندهار، ننگرهار، دایکندی، کاپیسا، بادغیس، و سرپل شناسایی شدند.

آقای مایار می‌گوید که تاکنون ۲۰۸۰ نمونه مشکوک ویروس کرونا در آزمایشگاه‌های این کشور بررسی شده است.

به گفته او، تاکنون ده نفر از بیماران کرونا در این کشور مداوا شده و نمونه‌های تازه از آنها منفی بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت بار دیگر به مردم هشدار داد که روز به روز شمار واقعات بیماری کرونا افزایش خواهد یافت و باید تدابیر پیشگیرانه جدی گرفته شود.

ضدعفونی کردن بازارها در هرات
اشرف غنی خواهان بسیج ملی در مبارزه با کرونا شده است
فتوای عالمان دین: بی‌توجهی به تدابیر پیشگیرانه حرام است

وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان نیز اعلام کرده که همزمان با افزایش شمار بیماران کرونا و به درخواست‌های رسمی و غیررسمی، عالمان دین فتوایی در این زمینه صادر کردند.

به اساس این فتوا اخذ تدابیر پیشگیرانه طبق هدایت کارشناسان بهداشتی، لازم بوده و بی‌تفاوتی و نادیده گرفتن این تدابیر حرام است.

در مورد برگزاری نمازهای جماعت و نمازهای جمعه، در فتوای علما، شرایطی وضع شده و آمده که اگر با امکانات دست داشته و روی دست گرفتن تدابیر لازم، جلوگیری از شیوع ویروس ممکن نباشد در چنین حالت مردم از رفتن به نماز جماعت معذور شمرده می‌شوند.

همچنین در این فتوا آمده که در مناطق قرنطینه شده تنها با حضور کمترین افراد و آن هم مطمئن به سالم بودن‌شان و اخذ و رعایت کامل تدابیر پیشگیرانه نماز جماعت ادا گردد و به بقیه مردم در پایان هر اذان گفته شود که نمازهای‌تان را در خانه بخوانید.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش