true

ویژه های خبری

دولت افغانستان ۲۴ هزار تُن گندم از ذخایر استراتژیک به مردم توزیع می‌کند

اشرف غنی، می‌گوید این کشور دچار هیچ نوع کمبود مواد غذایی نیست و از مردم افغانستان خواست «لطفا به شایعات باور نکنید.

به دنبال افزایش قیمت مواد اولیه در افغانستان، اشرف غنی امروز سه‌شنبه ۲۷ حوت/اسفند در پیامی به مردم افغانستان اعلام کرد که به خاطر ثبات، امروز ۲۴ هزار تن گندم از ذخایر استراتژیک دولتی به قشر آسیب‌پذیر جامعه توزیع خواهد شد.

اشرف غنی کمبود مواد غذایی را ناشی از شایعاتی دانست که «ازسوی شماری از جلابان/واسطه‌ها به خاطر منفعت‌جویی غیر مشروع» نشر و پخش می‌شود.

 او اعلام کرد که دولت افغانستان تصمیم گرفته است که در حدود یک هزار واگن /کامیون روغن را که بنابر مشکلات قانونی در بندرهای شمالی موجود است در اولین فرصت بدون جریمه، زمینه فراهم کردن آن را به بازار فراهم کند.

اشرف غنی افزود، اداره گمرک کشور به گونه ۲۴ ساعته باز خواهد بود و هزاران کامیون مواد غذایی از راه بندر حیرتان و شیرخان بندر در حال وارد شدن به کشور است. 

وی افغانستان تصریح کرد تا کمتر از ۱۵ روز دیگر ۷۵ هزار تُن گندم از هند وارد افغانستان می‌شود و ۵۰ هزار تُن دیگر توسط بازرگانان افغانستان از هند خریداری شده است.

اشرف غنی گفت، «به وزارت مالیه/دارایی و وزارت امور خارجه دستور دادم که برای مهار کردن سراسیمگی که اساس اقتصادی ندارد با هماهنگی تاجران، مواد غذایی و اولیه تسهیلات فوری را فراهم کنند.» 

او همچنان تصریح کرد که دولت این کشور با همکاری چین و هند به منظور وارد کردن داروی لازم کار خواهد کرد تا افغانستان دچار کمبود دارو نشود.

در روزهای اخیر، شماری از کشورها از جمله پاکستان مرزهایش را به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با افغانستان مسدود کرد و مواد غذایی در بازارهای افغانستان دو برابر افزایش یافت.

دیروز در کابل، وزارت داخله/کشور و شهرداری کابل درهای برخی از فروشگاه‌های مواد غذایی را به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه پلمپ کرد.

همزمان، عبدالله عبدالله، امروز در نشست خبری از احتکار مواد غذایی انتقاد کرد. او گفت، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از برگزاری اجتماعات جلوگیری شود.

عبدالله عبدالله گفت برای جلوگیری از شیوع کرونا، برنامه‌های زیادی را در قصر سپیدار لغو کرده است.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش