true

ویژه های خبری

عراق حمله آمریکا را نقض حاکمیت ملی و حمله به نیروهای رسمی این کشور می داند

مقامات ارتش عراق حملات دیشب نیروهای آمریکایی به مواضع كتائب حزب‌الله و چند گروه مسلح ديگر این کشور را محکوم کرده و آن را نقض حاکمیت ملی عراق و حمله به نیروهای رسمی این کشور دانستند.

در بیانیه فرماندهی ستاد مشترک عراق آمده که در حملات هوایی شب گذشته شش نفر، سه سرباز، دو پلیس و یک غیرنظامی عراقی کشته و ۱۲ نفر مجروح شده‌‌اند.

بخشی از فرودگاه در حال احداث شهر کربلا هم تخریب شده است.

پیشتر وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای خبر داده بود که ارتش این کشور عصر دیروز به تاسیسات گروه شبه‌نظامی کتائب حزب‌الله در عراق حمله کرده است.

آمریکا می‌گوید که این حملات به تلافی حمله شبه نظامیان به پایگاه تاجی بوده که در اثر آن دو سرباز آمریکایی و یک سرباز بریتانیایی کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند.

دولت عراق با این حملات مخالف است و آن را نقض حق حاکمیت ملی و مسبب افزایش تنش‌ها در منطقه می‌داند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه عراق سفرای آمریکا و بریتانیا در بغداد را احضار کرده است.

بی بی سی از قول خبرنگارش نوشت:

حمله ديشب آمريكا به مواضع كتائب حزب‌الله و چند گروه ديگر متفاوت و استثنايى بود. این هدف‌ها بيشتر در مناطقى بودند كه حتى در زمان جنگ با داعش، دولت عراق این مناطق را براى هواپيماها و پهپادهاى نيروهاى ائتلاف به رهبرى آمريكا “منطقه پرواز ممنوع” اعلام كرده بود، چرا كه در اين نواحى، بيشتر نيروهاى مسلح شيعه غالبا با پشتيبانى ايران فعاليت داشتند و دارند. نيروهايى كه خيلى از مواقع مشاوران نيروى سپاه قدس ايران نيز آنها را همراهى مى‌كنند.

در اوج جنگ با داعش بيم آن مى‌رفت كه اگر نیروهای ائتلاف اجازه پرواز بر اين مناطق را داشته باشد ممكن است آمريكا از فرصت استفاده كرده و آنها را هدف قرار دهد.

حمله دیشب اما به نظر می‌رسد نه فقط با هدف تلافى راكت‌باران پايگاه تاجى كه براى پيشگيرى از حمله‌هاى احتمالى آتی به پايگاه‌هاى ائتلاف صورت گرفته است.

گروه‌هاى مسلح نزديك به ايران مانند حركت نجبا و كتائب حزب‌الله چند هفته پيش هشدار دادند كه عراقی‌هايى كه با نيروهاى آمريكايى همكارى مى‌كنند تنها تا پانزده مارس يعنى پس فردا فرصت دارند تا همكاريشان قطع كنند چرا كه به گفته اين گروه‌ها ساعت صفر عمليات عليه “اشغالگران آمريكايى” فرا می‌رسد.

با اینکه شب گذشته جت‌هاى ائتلاف ضد داعش در عمليات شركت نداشتند و جنگنده‌ها از كشور سومى در منطقه به پرواز درآمده بودند، فشار و تهديدها عليه نيروهاى ائتلاف در عراق دو چندان خواهد شد بويژه آنكه پس از كشته شدن قاسم سليمانى فرمانده نيروهاى قدس سپاه و ابو مهدى مهندس فرمانده ارشد حشد شعبى در حمله پهپادى آمريكا در بغداد، پارلمان عراق راى به خروج نيروهاى خارجى از اين كشور داده بود.

حشد شعبى بخشى از نيروى رسمى نظامى عراق و تحت فرماندهى نخست وزير اين كشور هستند و حمله به آنها به نوعى مى‌تواند هدف قراردادن نيروهاى كشور ميزبان تعبير شود.

آمريكا مى‌گويد تنها مواضع كتائب حزب‌الله را در انتقام كشته شدن دو آمريكايى و يك بريتانيايى در حمله راكتى به پايگاه تاجى، هدف قرار داده است. به گفته واشنگتن اين گروه با نيروهاى رسمى حشد شعبى همكارى نمى‌كند.

توجيه طرف‌ها در تحولات اخير هرچه باشد عراق وارد فصل جديدى از بحران شده، بحرانى كه در حال اوج گرفتن است و نشانه فروکش کردن تنش دستكم در آينده نزديك ديده نمى‌شود.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش