×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
نقش شهید سلیمانی در تغییر موازنه قدرت در منطقه و جهان/ گزارش کامل

این سیمینار به همت نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف روز یکشنبه 12 جدی/ دی 1400 با حضور با شکوه شهروندان شهر کابل برگزار گردید. در این سیمینار سخنرانان به ترتیب روی شخصیت، جایگاه و ویژگی‌های این سردار بزرگ سخنرانی نمودند.
حجت الاسلام و المسلمین حسنی رئیس کمیسیون امارت اسلامی ولایت میدان وردگ به عنوان گرداننده این محفل در باره سردار قاسم سلیمانی گفت:
شهید قاسم سلیمانی سرباز اسلام بود، سرداری که اعتبار خود را از سربازی و ایثار مثال زدنی خود در دفاع از عزت اسلام کسب کرده بود. شهید قاسم سلیمانی امروز فراتر از یک شخص تبدیل به یک گفتمان‌ شده است. گفتمانی که از شرق و غرب عالم اسلام و فراتر از آن انسان‌های آزاده جهان، با احترام از او یاد می کنند. او استراتژیست ورزیده و سیاست‌شناس خوش فکر بود که نه در قامت یک ایرانی محض قابل تفسیر بود و نه در زمره یک انسان ایرانی محدود می شد. سردار شهید سلیمانی در عمل و اقدام مسلمان پاک‌سرشت و مومن خداجو بود و سرّ نفوذ، محبوبیت و اقتدار او در همین نکته نهفته است.
به راستی چه فرایندی در زندگی یک انسان طی می‌‌شود که او را در قامت یک مکتب، فرازمند می‌کند؟ چه اتفاقاتی رخ می‌دهد که یک انسان به تنهایی یک مدرسه درس‌‌آموز می‌گردد؟
هرگاه انسان از مدار فردیت خویش خارج گردد و سعه وجودی او آن‌قدر گسترش یابد که بر نفوس انسان‌ها تأثیری قابل توجه در مسیر کمال بگذارد او در واقع تبدیل به یک مکتب شده است.
آقای حسنی با اشاره به ویژگی‌های شخصیت سردار سلیمانی افزود:
او یک بار دیگر و در امتداد خطی که انسان‌‌های خود ساخته که هر یک چراغی بر افروخته‌ اند و از حصار فردیت به در آمده‌ اند و به جامعه خدمت نموده‌ اند چراغی پر فروغ بر افروخت. نکته‌ ای که ذکر آن در این‌جا ضروری می‌باشد همانا تأثیر شهادت آن سردار سرفراز است. دشمن گمان می‌کرد که با شهادت سردار سلیمانی و حذف ظاهری او به اهداف خویش دست می‌یابد.
سلیمانی و یارانش توانستند تروریسمی را شکست دهند که توسط آمریکا مهندسی و پشتیبانی می‌شد. آمریکایی‌ها به نقطه‌ای از ناتوانی رسیدند که حس کردند باید او را به شکلی بزدلانه ترور کنند و این ترور نیز ماهیت ضد بشری و تروریستی آن‌ها را افشا کرد.
دشمنان کینه‌توز که در برابر رشادت و قدرت سردار قاسم سلیمانی بارها طعم تلخ شکست را چشیده بودند، سرانجام در بامداد جمعه ۱۳ جدی ۱۳۹۸ خورشیدی با حمله موشکی بالگردهای آمریکایی به ۲ خودروی حامل سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و تنی چند از اعضای حشد الشعبی در اطراف فرودگاه بغداد آنان را به شهادت رساندند.

حجت الاسلام شاه رضا صالحی استاد حوزه

در این سیمینار آقای شاه رضا صالحی استاد حوزه علمیه کابل طی سخنانی گفت:
دین مبین اسلام جایگاه ویژه برای شهید قائل است. قرآن کریم می‌فرماید کسانی که برای دفاع از حریم اسلام، از مرز اسلام و از وطن خویش به پا نمی‌خیزند با مجاهدین برابر نیستند. مجاهد در نزد خداوند فضیلت فراوان دارد.
سردار شهید سلیمانی یکی از آن مجاهدین و جهادگران فی سبیل الله بود که در هر منطقه و هر جایی که دشمن حضور داشت و قصد تجاوز به کشورهای اسلامی را داشت با تمام قوت و قدرت می ایستاد و طرح‌های تخریبی آنان را نقش بر آب می‌کرد. به خاطر همین دشمنان اسلام چنین ابر مردی را تحمل نکردند و ناجوان‌مردانه، او را به شهادت رساندند.
آقای صالحی ادامه داد:
امروز ادامه راه این شهید و حفظ وحدت در برابر دشمنان اسلام از اوجب واجبات است. لذا بر ماست که نه به عنوان شیعه و نه به عنوان سنی؛ بلکه به عنوان یک مسلمان متوجه باشیم که دشمنان اسلام در کمین نشسته‌اند و دایما در حال طرح و نقشه‌های شوم برای ما هستند. وحدت و هشیاری رمز پیروزی است. چیزی که سلیمانی را پیروز کرد.
وی در ادامه گفت: الفضل ما شهد به الاعداء/ فضیلت آن است که دشمنان به آن اعتراف بکنند. عظمت شهید سلیمانی در حدّی است که دشمنان و قاتلان او نیز به آن اعتراف کرده‌اند. از جمله استفان لندمن، نظریه‌پرداز آمریکایی و دانش آموخته دانشگاه هاروارد به تشریح دلایل ترور شهید سلیمانی پرداخته و گفته است:
علّت حذف سردار سلیمانی از سوی آمریکا، نقش برجسته وی در مبارزه با تروریست‌های مورد حمایت واشنگتن و اسرائیل بود.
آمریکا هیچ گاه سیاست خاورمیانه‌ای خود را تغییر نخواهد داد؛ هدف ایالات متحده ترسیم نقشه خود، تضعیف کشورهای منطقه، تجزیه آن‌ها، غارت منابع آن ها و تقسیم غنائم با شرکای خود است.
وی گفته است: سلیمانی و یارانش به جرم آزادی‌خواهی در برابر داعش تحت حمایت آمریکا در عراق کشته شدند. این اقدام امریکا یک برنامه شیطانی علیه صلح، عدالت و حاکمیت قانون در جهان بود.
یک ژنرال روسی هم با قهرمان خواندن شهید سلیمانی گفته است: «سردار سلیمانی با 18 نفر از سپاه قدس توانست خلبان روسی را از چنگال داعش نجات بدهد. در حالی که ما نیز بسیار تلاش کردیم اما موفق به این کار نشدیم. چنان که سلیمانی با تعداد اندکی از نیروهای خود توانست وارد آمرلی در شمال عراق شود و محاصره چندین ماهه آن را توسط داعش بشکند و آمرلی را آزاد کند.
شهید سردار سلیمانی یکی از محبوب‌ترین چهره‌های انقلاب اسلامی و نماد مبارزه با نظام سلطه و ظلم جهانی شناخته می‌شود. اندیشه و عمل این شهید والامقام خنثی کردن طرح‌ها و توطئه‌های دشمنان اسلام و حرکت برای عزّت اسلام و مظلومان جهان بود.
او زندگی خود را صرف مبارزه با ظالمان کرد و همواره نگاهش به افق نگاه قرآن و پیامبر اسلام و پیشوایان دینی بود.

حجت الاسلام سید محمد باقر واعظی

حجت الاسلام سید باقر واعظی یکی دیگر از مدرسان حوزه علمیه کابل ضمن بر شمردن ویژگی‌های شهید سلیمانی گفت:
در تحولات اخیر خاورمیانه، شهید سردار قاسم سلیمانی جنبشی را بنیان نهاد و رهبری کرد که آمریکا و به طورکلی کشورهای استعمارگر بیشترین خطرات را از آن احساس می کردند. وی شخصا رهبر جنبش ضد تروریسم و ضد فتنه بود؛ فتنه‌ای که گروه‌های تروریستی و آمریکا شکل دادند. او قهرمان جنگ علیه تروریسم بود. شخص سردار قاسم سلیمانی نقش مدیریتی بسیار قوی و قدرتمند در جهت نقش بر آب شدن نقشه‌های آمریکا داشت.
عزیزان گرامی و فرزانه!
ما امروز به مناسبت دوّمین سالگرد شهادت مردی گرد آمده ایم که نماد و نمونه مقاومت اسلامی در زمان ما بود. او با مقاومت سرسختانه و دلیرانه خود نشان داد که به راستی یک مسلمان راستین و پیرو واقعی حضرت محمد (ص) در زمان ما می‌باشد و در برابر دشمنان دین و دشمنان ارزش‌های دینی ایستاد و در این راه جان خود را نیز نثار کرد.
باری ما در دومین سالگرد شهادت سردار رشید اسلام شهید بین الملل اسلامی شهید حاج قاسم سلیمانی قرار داریم و از سالگرد او تجلیل می‌کنیم و یاد و خاطره شخصیت و مبارزات او را گرامی می‌داریم.
سردار شهید سلیمانی الگو و نمونه یک مسلمان در عصر و زمانه ما می‌باشد؛ از آن نوع مسلمانانی که در زیر دست پیامبر تربیت شده بودند و در عصر و زمان او زیاد بودند. اما هرچه از زمان رسول الله دورتر شدیم، کم و ناپیدا شدند.
عزیزان گرامی!
در این‌جا لازم می‌دانم به صورت فشرده به برخی از ویژگی‌های شهید سلیمانی اشاره کنم. این شهید عزیز و شهید قدس ویژگی‌های بسیاری داشت که در این سخن کوتاه نمی‌گنجد. او نمونه و نماد یک مسلمان مؤمن و پیرو اسلام راستین بود. می توان به این موارد اشاره کرد. داشتن بصیرت و فهم صحیح واقعیت‌ها و در نتیجه عمل بجا و به قاعده، حضور به هنگام در مسائل و بحران‌ها، شناخت سره از ناسره در غبار فتنه‌ها، تشخیص به موقع فتنه‌ها و فتنه‌گران و دشمنان، شناخت شگردها، اهداف و استراتژی‌های کوتاه و بلندمدت دشمن، هوشیاری به هنگام در برابر توطئه‌های دشمن و رصد پیوستۀ آن، شناخت دقیق دوست از دشمن، عدم غفلت از دشمن داخلی، توجه به رخنه و نفوذ دشمن، توجه ویژه به جنگ نرم دشمن، قوت و صلابت، کار و تلاش مضاعف، سلامت اقتصادی و ساده‌زیستی، ترس از خدا و مهار هوای نفس، دلسوزی به همۀ مسلمانان، داشتن اندیشه و عمل فراقومی و فرامذهبی، مهرورزی بر مردم و سختگیری بر مستکبران و دشمنان. این‌ها برخی از ویژگی‌های آن شهید والامقام و عزیز بود.
فرهیختگان و بزرگواران!
مبارزات و مجاهدت‌های وصف نشدنی شهدای بزرگوار کشور ما، جهان اسلام و شهید سردار قاسم سلیمانی و نقش بی‌بدیل و قدرتمند این قهرمانان مخصوصا شهید سلیمانی در تقویت و استحکام محور مقاومت در منطقه، باعث شد طی چند سال اخیر وی به عنوان پر نفوذترین و اثرگذارترین فرد در تحولات خاورمیانه و هم‌چنین اصلی‌ترین دشمن آمریکا و رژیم اسرائیل در رسانه‌های جهان شناخته و مطرح شود.
از همین رو، در آستانه دومین سالیاد شهادت این سرباز پر افتخار اسلام، بیان اندیشه‌ها و پاسداشت رشادت‌ها و مجاهدت‌های این شهید از جمله اقداماتی است که می‌تواند به شناخت بیشتر شخصیت و خدمات ایشان برای مردم افغانستان و همه جهان اسلام و هم‌چنین زنده نگه داشتن راه و هدف وآرمان شهداکمک نماید.

دکتور مولوی بازمحمد رحیمی استاد دانشگاه، خطیب مسجد پنج پیران پنجشیر و عضو رهبری نهضت اسلامی افغانستان

دکتور مولوی بازمحمد رحیمی استاد دانشگاه، خطیب مسجد پنج پیران پنجشیر و عضو رهبری نهضت اسلامی افغانستان یکی دیگر از سخنرانان این محفل بود. وی طی سخنانی در باره شهید قاسم سلیمانی گفت:
سردار قاسم سلیمانی شهید از مردمانی می‌باشد که پیمان ازلی و ابدی با الله متعال بسته‌اند. او با خداوند پیمان بسته بود و به پیمان خود با خداوند و با اسلام وفا کرد و به بالاترین فیض شهادت نائل شد. شهدا به آرمان و اهداف خود رسیدند ولی امروز این اندیشه و این امانت به دوش من و تو مومن مسلمان اعم از زن و مرد می‌باشد. امروز باید از اهداف و آرمان‌های بزرگ آن شهید بزرگوار حفاظت بکنیم. امروز باید از آرمان های دینی و اسلامی خویش حفاظت بکنیم. قهرمانان و مردان بزرگی چون حاج قاسم سلیمانی که برای حفظ و بقای این آرمان و این اهداف بزرگ اسلامی تا پای جان مبارزه کردند. قرآن کریم بالاترین منزلت و جایگاه را برای شهید در نظر گرفته است و آن‌ها را به جایگاه بسیار عالی و بالا نوید داده است.
آقای رحیمی افزود:
حاج قاسم سلیمانی به صورت آگاهانه حرکت کرد و در برابر توطئه‌های شوم و طرح‌های خطرناک امریکا برای جهان اسلام ایستاد. سردار سلیمانی استراتژی‌ها و طرح‌های دشمنان را در هم کوبید. امروز ما شکست آمریکا در افغانستان و در منطقه را شاهد هستیم، این نتیجه رشادت‌ها و مجاهدت‌های مجاهدین راستین مخصوصاً سردار قاسم‌سلیمانی می‌باشد.11:27Forwarded messageسید اسحاق شجاعی

مقاومت در برابر دشمنان خدا، دین و ارزش‌های دینی وظیفه‌ای است که خداوند به دوش هر انسان مؤمن گذاشته است.
زمانی که حضرت محمّد، پیامبر بزرگوار اسلام گرفتار سخت‌ترین شرایط در برابر دشمنان خود بود و با یاران اندکش در خطر کشته شدن و نابودی قرار داشت، خداوند این آیه را نازل کرد:
«فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَكَ وَلاَ تَطْغَوْاْ إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ.»
(ای رسول ما در برابر دشمنان خدا مقاومت کن و نیز یارانت وظیفه دارند که در جهاد و مبارزه ایستادگی کنند و البته در مبارزه خود طغیان و ظلم و زیاده‌روی نکنید. همانا خداوند دانا و بیناست..)
پس مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان خدا و دشمنان دین او ریشه در قرآن کریم دارد و دستوری است که مستقیم از طرف خداوند صادر شده است.
خداوند بزرگ این دستور را چنان که به پیامبرش داده است، به مسلمانان نیز داده است و گفته است که پیروان پیامبر نیز همیشه باید مقاومت کنند.
براین اساس مقاومت در برابر دشمنان خدا و دشمنان دین خدا مانند روزه و نماز و حج و دیگر دستورات دینی برای هر مسلمانی لازم و واجب می باشد و اختصاص به فرد یا گروهی، به زمانی یا مکانی و یا مردم و قوم خاصی ندارد. هرکس مسلمان و پیرو دین اسلام است وظیفه دینی دارد که در برابر ظالمان و مستکبران مقاومت کند.
آن زمان کفار قریش و بت پرستان مکه دشمنان دین و خدا بودند. توحید را برنمی تافتند و شمشیر از نیام کشیده با خدا و رسولش می جنگیدند. پیامبر و مسلمانان در برابر آنان مقاومت می‌کردند. هرچند تعدادشان اندک بود و قدرت شان در برابر کافران قریش و بت پرستان جاهل اصلا قابل مقایسه نبود؛ امّا در همان حال نیز حق نداشتند به بهانه کم بودن تعداد و نداشتن سلاح و امکانات عقب نشینی کنند و از خود ضعف و سستی نشان بدهند.

سید محمد حلیمی عضو کمیسیون امارت اسلامی ولایت میدان وردگ

آخرین سخنران این محفل سید محمد حلیمی عضو کمیسیون امارت اسلامی ولایت میدان وردگ بود. ایشان گفتند: در قدم نخست تشکر می‌کنم از بانیان این جلسه که دومین سالیاد این شهید بزرگوار را گرامی داشتند. به جاست که همگی ما راه و آرمان شهدای بزرگوار مخصوصا این شهید عزیز را ادامه دهیم.
 می‌خواهم در این‌جا به دو نکته اشاره کنم: اول این که سردار شهید همانطور که تاکتیک‌های جنگی را آموخته بود، آموزش این تاکتیک‌ها ناشی از یک نظم و نظام بود و برای کسانی که می‌خواهد بر علیه استکبار جهانی مبارزه کنند یک سرمشق است. در کشوری که نظم و نظام اسلامی محکم و استوار باشد پیروزی نیز هست. یکی از رمزهای پیروزی امت مسلمان داشتن تعهد است. اگر تعهد به اسلام و تعهد به خداوند بود پیروزی حاصل می‌شود.
این عضو کمیسیون امارت اسلامی طالبان افزود: شجاعت و شهامت مردان بزرگ بود که آمریکا را مفتضحانه در منطقه شکست داد و بزرگترین ابر قدرت دنیا شبانه از کشور ما فرار کرد. فرار امریکا از افغانستان نشانه حضور و قدرت شهید سلیمانی می‌باشد.
آقای حلیمی اضافه کرد: نکته دیگر اینکه اگر یک جامعه با تعهد و پایبندی به اسلام و داشتن ایمان حرکت کند مسلماً مسیر توسعه را خواهد پیمود؛ ولی اگر علما و حاکمان یک کشور تعهد نداشته باشند به انحراف کشیده خواهد شد.
شهید قاسم سلیمانی نبوغ استراتژیک، کیاست دور اندیشانه و اقتدار مردم گرایانه را یک‌جا ترکیب و تلفیق کرده بود و همین شخصیت چند بعدی و جامع از او فردی ساخته بود که معادلات و تحولات سیاسی و نظامی منطقه بدون حضور و نقش آفرینی او با شکست مواجه می شد. همین ویژگی بود که آمریکا به عنوان نماد تمام عیار تروریسم دولتی را وادار کرد در یک اقدام بزدلانه، سردار سلیمانی را که مرد صلح و آرامش و آسایش جهان اسلام بود به شهادت رساند.
شهید قاسم سلیمانی، نماد و شناسنامه گفتمانی است که دفاع از اسلام را تنها در بستر دکترین راهبردی «حفظ اقتدار و عظمت اسلام» به عنوان مهمترین و مقدس‌ترین میراث خون پاک سردار صلح ممکن می‌داند و آن را مبنا و بنیان وحدت و پیشرفت اسلام قرار می‌دهد.
یکی از اعضای ارشد جنبش حماس می‌گوید: شهید سلیمانی قدرت گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه را ارتقا داد. قدرت گروه‌های مقاومت در فلسطین و دیگر نقاط منطقه به حمایت‌های شهید سلیمانی ارتقا پیدا کرد. قدرت شاخه‌های نظامی گروه‌های مقاومت فلسطین نظیر عزالدین القسام، شهدای الاقصی، سرایا القدس و دیگر گروه‌ها توسط شهید سلیمانی افزایش پیدا کرد. رابطه حاج قاسم سلیمانی و جنبش مقاومت اسلامی حماس مبتنی بر اصلِ برادری بود. در این رابطه، یک قبله واحد و یک هدف واحد وجود داشت و آن هدف، نابودی نهایی رژیم صهیونیستی بود.
ما باید تلاش کنیم را ه و اهداف شهدا به خصوص شهید عزیز سردار قاسم سلیمانی را سرمشق زندگی خویش قرار دهیم.
این سیمینار یک روزه با ایراد بیانیه نهضت اسلامی افغانستان و دعا برای پیروزی امت مسلمان بعد از ظهر روز یک شنبه پایان یافت.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.