true

ویژه های خبری

غنی رییس جمهور منتخب افغانستان اعلام شد، عبدالله ایجاد حکومت “همه‌شمول” اعلام کرد

سرانجام کمیسیون مستقل انتخابات شام سه شنبه (۲۹ دلو) پس از نزدیک به پنج ماه نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

حوا علم نورستانی، رییس این کمیسیون اشرف غنی را برنده این انتخابات اعلام می‌کند و می‌گوید که این تصمیم پس از تفتیش ویژۀ آرای انتخابات ریاست جمهوری گرفته شد.

خانم نورستانی گفت:” محترم  محمد اشرف غنی، کاندید شماره هشت به تعداد ۹۲۳۵۹۲ رای معادل ۵۰.۶۴ فیصد کل آرای معتبر. محترم داکتر عبدالله عبدالله، کاندید شماره نهم به تعداد ۷۲۸۴۱ رای معادل ۳۹.۵۲ کل آرای معتبر، محترم گلبدین حکمتیار، کاندید شماره یازده به تعداد ۷۰۲۴۱ رای معادل ۳.۸۵ فیصد کل آرای معتبر.”  

این نتایج در اوضاعی اعلام می‌شوند که دو دسته رده‌های دوم و سوم نتایج نخستین انتخابات، یعنی دسته‌های عبدالله عبدالله و گلبدین حکمتیار، از حضور در روند تفتیش و بازشماری آرای منازعه برانگیز انتخابات ریاست جمهوری، خودداری کردند و هم این دسته‌ها و هم شماری از احزاب، از پیامدهای اعلام هرگونه نتایج از سوی کمیسیون مستقل انتخابات نیز هشدار دادند.

پس از تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات برای اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، دسته انتخاباتی عبدالله نیز واکنش‌های تازه‌یی به این رویداد، نشان میدهد.

دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله در واکنش به اعلام نتایج نهایی انتخابات می‌گوید که آنان نه کمیسیون مستقل انتخابات را به رسمیت می‌شناسند و نه نتایج آن را.

فضل احمد معنوی، مسوول فنی دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت:” واضیح است که نتیجه تقلبی را ما از قبل گفته بودیم نمی‌پذیریم، تقلب‌های که وجود دارد اظهر من‌الشمس است همه میدانند، ما انتظار داشتیم که این تقلب‌ها حداقلی چیزی بیرون می‌شود، اما متاسفانه این یک کودتاه انتخاباتی است که دارد صورت می‌گیرد و من فکر می‌کنم که پیامدش به تمام طرف‌ها ناگور است.”

انتخابات ریاست جمهوری که روشن شدن نتایج آن نزدیک به پنج‌ماه را دربر گرفت، افزون بر دسته‌های انتخاباتی، میان اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی نیز چند دسته‌گی‌هایی را به میان آورد.

به نوشته طلوع نیوز: به تازه‌گی یک نوار شنیداری از گفت‌وگو میان دین محمد عظیمی معاون کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی و حبیب الرحمان ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات به رسانه‌ها درز کرده است. 

دراین نوار معاون کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی تصمیم‌های رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات را دزدانه می‌گوید و وی را به تحریف فیصله‌های کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی متهم میسازد.

در این نوار معاون کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی از بی‌پروایی در تفتیش آرای منازعه برانگیز انتقاد می‌کند و می‌گوید که این کمیسیون پایش را از این تفتیش بیرون کشیده است.

صدای دین محمد عظیمی، معاون کمیسیون رسیده گی به شکایت های انتخاباتی در خطاب به ننگ گفته است:” یک فیصد نتیجه قابل قبول نیست، وقتی کمیسیون شکایات برود در آنجا، کیو آر کود ریدر باشد، طرزالعمل‌ها باشد، نمایندۀ کاندید باشد. این گپ به دزدی نمی‌شود که شب فرمان میدهی و روز جمعه گپ میزنی، این مسله کلان مملکت است.”      
    
کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات برچسپ‌ها و یا کیو آر کودهای برگه‌های رای دهی را با دستگاه شناسایی نکرده است و تنها بربنیاد این برچسپ‌ها این آرا را با اعتبار شناخته است.

عبدالله عبدالله، در حوالی ساعت هشت سه شنبه شب، در حالی که هوادارانش را با شماری از چهره‌های سیاسی با خودش داشت، خودش را پیروز اصلی انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه گفت: «ثبات و همگرایی به اساس آرای شفاف و بایومیتریک شده پیروز انتخابات است و ما پیروزی خود را اعلام میکنیم.»

وی تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات را در باره اعلام پیروزی اشرف غنی، گونه‌یی از کودتا در برابر مردم سالاری و خیانت به اراده مردم می‌داند.

آقای عبدالله گفت: «نتیجۀ را که امروز اعلام کردند که نتیجۀ دزدی انتخابات، کودتا بر مردم سالاری، خیانت به ارادۀ مردم و تمثیل ارادۀ مردم بود از اساس، از ریشه و از بنیاد این نتیجه را غیرقانونی میدانیم.»

طالبان نتایج رسمی اعلام شده را رد کرد

گروه طالبان که همواره مخالف برگزاری انتخابات در افغانستان بوده، با انتشار بیانیه‌ای نتایج اعلام شده را رد کرد و در تضاد با روند صلح افغانستان دانست.

در بخشی از بیانیۀ ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان آمده است: «انتخابات در زیر چتر اشغال و معرفی کردن خود به حیث رئیس جمهور، چنانکه در نزده سال گذشته مشکل ملت مسلمان افغانستان را حل نکرده، پس ازین هم حل نمی‌تواند. تعیین دوباره اشرف غنی در نتیجه انتخابات جعلی چنانکه غیرقانونی است و مشروعیت ندارد، همچنان با توجه به شرایط حساس قضیه کنونی افغانستان، با محتوای پروسه جاری صلح نیز در تضاد قرار دارد.»

View image on Twitter

مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات که مخالف اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری بود و در نهایت نیز سند نهایی آنرا امضاء نکرد، گفته است که اعلام این نتیجه خلاف قانون اساسی، طرزالعمل‌ها و قانون انتخابات بوده است.

این عضو کمیسیون مستقل انتخابات در حاشیه عکسی از سند نهایی کمیسیون که وی آنرا در صحفه شخصی خود در فیس‌بوک منتشر کرده آورده است: «از این که در پروسه تفتیش و بازشماری خلاف لایحه و طرزالعمل مربوط عمل شد، فلهذا این فیصله خلاف ماده ۶۱ قانون اساسی، خلاف ماده ۴۵ قانون انتخابات و خلاف ماده ۱۹ قانون تعدیل انتخابات می‌باشد.»

سند اعلام رای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

عبدالرشید دوستم و متحد عبدالله عبدالله نیز پیش از رای کمیسیون مستقل انتخابات تهدید کرده بود که در صورت اعلام نتایج «تقلبی» دولتی موازی را در این کشور تشکیل خواهد داد.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش