true

ویژه های خبری

یادداشت کاخ سفید به کنگره: عملیات علیه سلیمانی در واکنش به حملات گذشته بود

کاخ سفید در یادداشتی دو صفحه ای برای مجلس نمایندگان کنگره، دلایل هدف گرفتن فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را توضیح داده است، با این حال در این یادداشت به “حمله قریب الوقوعی” که قبلا برای توجیه آن عملیات ارائه شده بود اشاره ای نشده است.

دولت آمریکا، طبق الزامات قانونی، توضیحی غیرمحرمانه درباره حمله روز سوم ژانویه (دوم ژانویه به وقت واشنگتن) به کاروان حامل قاسم سلیمانی در کنار فرودگاه بغداد را به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ارسال کرد.

این یادداشت که روز جمعه ارسال و از سوی این کمیته علنی شد می گوید که عملیات علیه سرلشکر سلیمانی “برای حفاظت از خدمه ایالات متحده، منصرف کردن ایران از حملات بیشتر یا حمایت از حملات بیشتر، کاستن از توانایی ایران و شبه نظامیان مورد حمایت نیروی قدس برای انجام حمله، و پایان دادن به تشدید استراتژیک حملات” از سوی ایران انجام شد.

در این یادداشت آمده است: “هرچند تهدید حملات بیشتر وجود داشت، اما یک رشته حملاتی که قبل از عملیات دوم ژانویه انجام شده بود، توسل به حق بنیادی دفاع از خود را به اندازه کافی توجیه می کرد.”

این یادداشت می گوید: “رئیس جمهور دستور این اقدام را در واکنش به یک رشته حملات فزاینده در ماه های قبل توسط ایران و شبه نظامیان مورد حمایت ایران به نیروهای آمریکایی و منافع آمریکا در منطقه خلیج فارس صادر کرد.”

این نامه می گوید که رئیس جمهور براساس قانون اساسی اجازه این کار را داشت و به علاوه مجوز استفاده از نیروی نظامی که کنگره در سال ۲۰۰۲ برای جنگ عراق تصویب کرد هم در این مورد صدق می کرد.

آن حمله باعث خشم دمکرات ها و برخی جمهوری خواهان شد که گفتند خطر تشدید تنش با ایران را بیش از پیش افزایش می دهد. ایران روز هشتم ژانویه موشک هایی به پایگاه های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق شلیک کرد که آمریکا می گوید موج انفجار آنها باعث آسیب مغزی در بیش از صد سرباز شده است.

الیوت انگل نماینده دمکرات از نیویورک و رئیس کمیته روابط خارجی در بیانیه ای گفت: “گزارش رسمی دولت کاملا متناقض با ادعای کذب رئیس جمهور است دایر بر اینکه آن عملیات برای جلوگیری از یک حمله قریب الوقوع به خدمه و سفارتخانه های ایالات متحده انجام شد.”


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش