true

ویژه های خبری

پاکستانی ها و تمایل همکاری برای برقراری صلح در افغانستان

نخست وزیر پاکستان با انتقاد از اقدامات خصمانه هند در کشمیر گفت: ما کشوری خواستار صلح هستیم و سعی می‌کنیم نقش خود را به بهترین نحو انجام دهیم تا صلح در افغانستان برقرار شود.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان روز پنجشنبه (17 دلو) در همایش همبستگی کشمیر که در شهر میرپور برگزار شد، بار دیگر بر آزادی کشمیر تاکید کرد.

وی که در جمع کثیری از مردم پاکستان سخنرانی می‌کرد، گفت: تقریباً 8 میلیون نفر در کشمیر از ماه‌ها پیش در حال گذراندان سخت‌ترین شرایط هستند.

عمران خان افزود: هدف از برگزاری این اجتماع عظیم این است که بگوییم تمام مردم پاکستان در کنار کشمیر ایستاده‌اند. همانگونه که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید «پس از هر دشواری آسانی وجود دارد» و او دوست دارد که انسان صبور باشد چراکه گشایشی در انتظار مردم جامو و کشمیر است.

وی با اشاره به اقدامات هند در کشمیر گفت: مودی اشتباه بزرگی کرد و به امید خدا به‌زودی کشمیر آزاد خواهد شد.

نخست وزیر پاکستان خاطرنشان کرد: امروز کشمیر به یک مناقشه بین‌المللی تبدیل شده و پیش از آن هیچکدام از سران کشورها درباره آن صحبتی نمی‌کردند. 

خان با اشاره به تنش‌ها میان هند و پاکستان، گفت: پس از آنکه مودی دو هواپیمای متعلق به پاکستان را مورد هدف قرار داد، ما خلبان اسیر شده آنها را به‌عنوان نمادی از صلح‌طلبی به آنها باز گرداندیم. آنها کشمیر را به خاک و خون کشیدند و ادعا کردند که 500 شبه نظامی را در این منطقه کشته‌اند.

عمران خان همچنین افزود: «ما کشوری هستیم که مسائل را در جهان حل و فصل می‌کند. ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا تنش‌ها میان ایران و سعودی را کاهش دهیم. ما سعی می‌کنیم نقش خود را به بهترین نحو انجام دهیم تا صلح در افغانستان برقرار شود. ما یک کشور خواستار صلح هستیم.»

وی همچنین با انتقاد شدید از اقدامات خصمانه هند در کشمیر گفت که مودی اعتقادات افراط‌گرایانه‌ای دارد و پس از پیروزی در انتخابات، تصمیم گرفت به کشمیر تجاوز کند.

نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: در 6 ماه گذشته، سازمان ملل 3 جلسه را برای رسیدگی به مناقشه کشمیر برگزار کرده و 150 قانونگذار در آمریکا و انگلیس نیز پیگیری این موضوع را بر عهده گرفته‌اند.

عمران خان همچنین با اشاره به مذاکرات پاکستان با کشورهای مختلف دنیا در خصوص فاجعه کشمیر، گفت: هند نمی‌تواند برای مدت طولانی به اقدامات خود ادامه دهد چراکه اکنون جهان بهطور کامل موضوع کشمیر ار درک می‌کند.

وی همچنین با اشاره به تهدیدات هند گفت: هرگونه اشتباهی از سوی دهلی نو، منجر به شکست خودش خواهد شد و میلیون‌ها نفر برای جنگ با آنها آماده هستند.

سفیر پاکستان در کابل: صلح در افغانستان، به نفع منطقه است

سفارت پاکستان در کابل در بیانیه‌ای با حمایت از روند صلح افغانستان اعلام کرد بر این باور است که صلح در افغانستان  به معنی صلح در منطقه است.

سفیر این کشور در کابل، تاکید کرد که کشورش از هرگونه تلاش صادقانه برای برقراری صلح در افغانستان، پشتیبانی می‌کند.

«زاهد نصر الله»، سفیر پاکستان در کابل، افزود که تروریسم یک چالش مشترک برای پاکستان و افغانستان است و دو کشور، باید در این زمینه با یکدیگر همکاری همه جانبه نمایند.

سفیر پاکستان در جریان سخنرانی خود در روز برگزاری همبستگی مردم کشمیر تحت اداره هند در سفارت پاکستان گفت، صلح در افغانستان به نفع تمام کشورهای منطقه، به ویژه پاکستان است.

وی تاکید کردکه پاکستان به صلح و ثبات افغانستان متعهد است، و از هرگونه تلاش با هدف آوردن صلح در این کشور، پشتبانی می‌کند.

نصرالله تصریح کرد که مردم افغانستان از جنگ طولانی خسته شده‌اند و پاکستان از صلح این کشور حمایت می‌کند.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش