×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
گزارش همایش ویژه مسعود شناسی ۱۶/۳/۱۳۸۱

تاریخ ۱۶/۳/۱۳۸۱ از طرف کانون تعلیمی و تربیوی افغان در تالار وزارت امور داخله محفل پرشکوهی زیر عنوان (همایش ویژه مسعود شناسی) برگزار گردید. محفل با اشتراک شخصیت های ملی و فرهنگی، اعضای بلندپایه محترم کابینه اداره موقت و جوانان با احساس اعم از خواهران و برادران و رسانه های داخلی و خارجی تدویر یافت که در آغاز با تلاوت آیات قرآنکریم افتتاح گردیده متعاقباً اعضای محترم کابینه اداره موقت و دانشمندان و فرهنگیان فرهیخته کشور یکی پی دیگری صحبت های گسترده راجع به شناخت مسعود عزیز ایراد فرمودند. سخنرانان محفل را محترم مولوی حنیف بلخی وزیر ارشاد و اوقاف، آقای سید علی جاوید وزیر مشاور، الحاج دگر جنرال بسم الله خان قوماندان گارنیزیون کابل و معاون وزارت دفاع ملی، الحاج قره بیگ ایزدیار رئیس عمومی جمعیت عالی افغانی سره میاشت، آقای سیدنورالله عماد یکتن از بنیان گذاران نهضت اسلامی، محترم فضل کریم ایماق شهردار کابل، دانشمند محترم آقای رضوی، آقای فاضل معاون سفارت افغانستان در هند، خانم آمنه افضلی رئیسه زنان نهضت اسلامی افغانستان و محترم مولوی محمدمختار مفلح رئیس کانون تعلیمی و تربیوی افغان و عده‌ دیگری از شخصیت های سیاسی و فرهنگی کشور تشکیل می‌داد.

محترم مفلح ضمن بیانات گسترده خویش در مورد شناخت ابعاد متراکم و جامع الاطراف مسعود بزرگ از مهمانان اظهار سپاس نموده و در مورد تعقیب خط مشی شهید گرانمایه و اندیشه های او در ساختار افغانستان نوین تاکید ورزیدند، و به خاطر راه رسیدن به قله های شامخ موفقیت و پیروزی آرمانهای شهدای اسلامی، اعلامیه را که مشتمل بر سیزده ماده بود بیان داشتند.

موضوعات دیگری که توسط سخنرانان در رابطه به مسعود شناسی ایراد شد از قبیل بررسی ابعاد گسترده شخصیت مسعود، اسلامی که او در راهش مبارزه می‌کرد، مسعود در تراکم رنج ها، مسعود و مردمش، بینش او نسبت به زنان، چرا این قدر دیر شناخته شد، مسعود در زیر باران توطئه ها و دسیسه ها، مسعود در لحظات هولناک، چرا دشمنانش را بیگانه ها تشکیل می‌داد، پژوهش دقیق پیرامون شرایط آن روز که مسعود پا به آن گذاشت، بررسی عوامل اجتماعی در تکوین شخصیت مسعود و…. مفصلاً بحث صورت گرفت. محفل با نواختن سرود ملی و زمزمه کردن شعار های اسلامی و کف زدن های جمعی و سرودن ترانه های حماسی و جهادی رونق گرفته و با دعائیه‌یی در مورد موفقیت ملت مسلمان افغانستان در تعقیب افکار و آرمان‌های مسعود بزرگ قبل از ظهر خاتمه یافت.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.