true

ویژه های خبری

ابهام در جزئیات پرداخت غرامت به جانباختگان هواپیمای اوکراینی

میزان و نحوه پرداخت غرامت به خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با ابهام مواجه است. اوکراین گفته از طرف خود به خانواده‌ها غرامت می‌دهد ولی برای شکایت خانواده‌ها و دریافت غرامت از ایران، کمک می‌کند.

میزان و نحوه پرداخت غرامت و خسارت به مسافران و هواپیمای اوکراینی ساقط شده در آسمان تهران، به نظر می‌رسد به کلاف سردرگمی‌تبدیل شده است. مسئولان ایران می‌گویند حدود ۲۴ میلیون دلار برای دیه “مسافران، خدمه و بار” مسافران و مبلغ حدود ۷۰ میلیون دلار برای خسارت هواپیما قابل پرداخت است.

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی امروز ۲۳ جدی ماه (۱۳ ژانویه) با اشاره به مشخص بودن مقصر در ساقط شدن هواپیمای اوکراینی، اعلام کرد که با توافق دولت‌های ایران و اوکراین، خسارت هواپیما توسط ایران پرداخت خواهد شد.

او اضافه کرد که این رقم البته توسط شرکت‌های بیمه ایرانی پرداخت نمی‌شود و دولت ایران برای پرداخت این بخش از خسارت همکاری خوبی با طرف اوکراینی می‌کند.

در همین حال غلامعلی جهانگیری، معاون بیمه مرکزی درباره پرداخت بیمه و غرامت به خانواده کشته‌شدگان گفت حدود ۲۴ میلیون دلار خسارت برای “مسافر، خدمه و بار” پیش بینی شده است که با احتساب ۷۰ میلیون دلار خسارت هواپیما، در مجموع مبلغ کل قابل پرداخت دستکم ۱۰۰ میلیون دلار است.

این مبلغ می‌تواند تا ۱۵۰ میلیون دلار افزایش یابد که به توافق طرفین مذاکره بستگی دارد چراکه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین، در سال ۲۰۱۶ تولید و در اختیار این کشور قرار گرفته و به نظر می‌رسد که دست کم بین ۸۰ تا ۹۰ میلیون یورو ارزش داشته باشد.

پیش از این برخی رسانه‌ها گمانه زنی کرده بودن که مبالغ غرامت، دیه و خسارت هواپیما حدود ۳ میلیارد دلار باشد. اما این میزان مربوط به خسارات وارده بر مناطق مسکونی و اماکن دیگری از جمله مراکز تاسیساتی و پالایشگاهی می‌شود.

ابهام در نحوه پرداخت غرامت مسافران  

اکنون میزان و نحوه پرداخت غرامت و دیه به خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی مورد ابهام است، چراکه به گفته جهانگیری، بیمه‌نامه اوکراینی در اختیار نیست و نمی‌توان میزان خسارت مسافران و خدمه را به طور دقیق اعلام کرد.

براساس بیمه‌های بین‌المللی برای بار هر مسافر تا ۱۵۰۰ دلار  و برای بیمه هر مسافر تا ۲۵۰ هزار دلار پوشش بیمه‌ای در نظر گرفته می‌شود. این ارقام در بیمه‌نامه اوکراینی مشخص است ولی مسئولان ایرانی درباره آنها ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند.

درباره نحوه پرداخت غرامت‌ها از آقای جهانگیری سئوال شده و او شرایط و چگونگی پرداخت‌ها را به توافق بین ایران و اوکراین منوط دانست.

کمک اوکراین برای دریافت غرامت

رویترز به نقل از نخست‌وزیر اوکراین گزارش داد که این کشور به خانواده هر کدام از قربانیان، ۸ هزار و ۳۵۰ دلار می‌پردازد. مقامات اوکراین همچنین اعلام کردند که به خانواده‌های قربانیان کمک می‌کنند تا از ایران، شرکت هواپیمایی  و شرکت‌های بیمه، غرامت دریافت کنند.

ایرنا به نقل از برخی رسانه‌های کانادایی امروز گزارش کرد که خانواده هر قربانی بر اساس موقعیت فرد، می‌تواند تا ۲۳۰ هزار دلار دیه دریافت کند. اما میزان غرامت برای هواپیمای حادثه دیده هنوز مشخص نیست. به نظر می‌رسد “نحوه و جزئیات” پرداخت این غرامت به توافق ایران و اوکراین بستگی دارد.

احتمال پرداخت از سوی هواپیمایی اوکراین 

گلوب ‌اند میل، یکی از رسانه‌های کانادایی در گزارشی نوشت که احتمال دارد ایرلاین اوکراین در این حادثه محکوم شود که در این صورت، بیمه این شرکت هواپیمایی باید تمام خسارت‌ها را حتی اگر از ۲۳۰ هزار دلار هم فراتر رود، بپردازد.

بر اساس کنوانسیون مونترآل که اوکراین نیز آن را امضا کرده، در حوادث هوایی، ایرلاین ملزم به پرداخت خسارت‌ به خانواده‌های قربانیان است. این غرامت بر اساس سن و موقعیت مالی هر فرد متفاوت است.

برخی قوانین بین‌المللی مسئولیت پرداخت غرامت در حوادث هوایی را متوجه ایرلاین می‌داند اما به دلیل ساقط شدن هواپیما در ایران، گفته شده “ملاحظات دیگری” وجود دارد که در روند قضایی جدی بررسی خواهد شد.

هنوز مقام‌های ایرانی و اوکراینی به این ملاحظات اشاره مشخصی نکردند.

حسن رضایی‌فر، رییس کمیسیون سوانح سازمان هواپیمایی کشوری دیروز به ایرنا گفت که در شرایط عادی، شرکت‌های بهره‌بردار، مسوول پرداخت خسارت هستند، اما با توجه به اینکه سقوط هواپیمای اوکراینی، یک حادثه “معمولی” نیست، پرداخت خسارت آن در توافقات مقام ایران و اوکراین مشخص می‌شود.

رادریک وینسور، وکیل در تورنتو نیز به گلوب ‌اند میل گفت: «خانواده‌ها باید تمام آنچه را که به آن‌ها تعلق می‌گیرد، دنبال کنند. آن‌ها باید روند شکایت را در سریع‌ترین زمان ممکن شروع کنند تا از هر تاخیر غیرضروری جلوگیری کنند.»

بر اساس کنوانسیون مونترآل، محدودیت زمان دو سال پس از تاریخ سقوط هواپیماست.

در میان سرنشینان هواپیمای ساقط شده توسط پدافند هوافضای سپاه پاسداران،  اتباعی از ایران، اوکراین، کانادا، انگلیس،آلمان، سوئد و افغانستان حضور داشتند. تعدادی از سرنشینان این هواپیما نیز دارای تابعیت مضاعف بوده‌اند.

قرار است وزرای خارجه پنج کشوری که اتباعشان در جریان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در تهران کشته شده‌اند روز پنج‌شنبه ۱۶ ژانویه در لندن گردهم ‌آیند. این کشورها قصد دارند امکان اقدام قانونی علیه ایران را بررسی کنند.

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ – ۸۰۰  متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، صبح چهارشنبه ۱۸ دی ماه، بعد از برخاستن از باند فرودگاه امام خمینی به مقصد کی‌یف، هدف پدافند هوافضای سپاه پاسداران قرار گرفت و همه سرنشیان آن کشته شدند.


موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش