true

ویژه های خبری

اخراج ۲۱ نظامی عربستان از آمریکا در پی تیراندازی مرگبار پایگاه فلوریدادولت آمریکا اعلام کرد که ۲۱ نظامی سعودی تحت آموزش در پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در این کشور را در پی حمله مرگبار ماه دسامبر یکی از هم قطاران آنها در فلوریدا، اخراج می کند.

در تیراندازی روز ششم دسامبر سال ۲۰۱۹، محمد سعید شمرانی که از طرف نیروی هوایی عربستان سعودی برای شرکت در یک دوره آموزشی به پایگاه پنساکولا در ایالت فلوریدا اعزام شده بود، سه نظامی آمریکایی را به ضرب گلوله کشت و هشت نفر از جمله دو افسر پلیس را زخمی کرد. او خود با شلیک ماموران پلیس کشته شد.

مقامات آمریکایی می گویند که ۲۱ اخراجی به آن حمله کمک نکرده و گزارش های مقدماتی مبنی بر این که برخی از آنان از صحنه حمله فیلمبرداری کرده بودند، درست نبوده است.

با این حال، ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا، روز دوشنبه (۱۳ ژانویه) اعلام کرد که این افراد در اینترنت و شبکه های اجتماعی مطالب جهادی و تصاویر آزار جنسی کودکان منتشر کرده بودند. او همچنین تیراندازی را یک “اقدام تروریستی” توسط یک مهاجم تنها توصیف کرد و گفت که دولت عربستان سعودی در این پرونده به طور کامل با واشنگتن همکاری کرده است.

حداقل شش نظامی سعودی که در پایگاه محل حمله حضور داشتند، بازداشت شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند. آن پایگاه نیروی دریایی که حدود ۱۶ هزار نظامی و ۷۴۰۰ نفر کارمند غیرنظامی دارد، یکی از مراکز آموزشی عمده برای نظامیان کشورهای متحد آمریکاست.

حدود ۸۵۰ دانشجوی نظامی از عربستان سعودی در ایالات‌متحده تحت آموزش هستند.

پنتاگون گفت آموزش‌های عملی به حال تعلیق درآمده است و اقدامات امنیتی و نظارتی تازه اعمال شده است.
موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش