true

ویژه های خبری

مجلس ایران پنتاگون را سازمان تروریستی اعلام کرد

نمایندگان مجلس ایران در جلسه امروز سه شنبه ۱۷ جدی (۷ ژانویه ۲۰۲۰) به سه فوریت و کلیات طرح تروریستی بودن ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا رای مثبت دادند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، بر اساس این طرح، کلیه اعضای وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) و شرکت‌ها و موسسات وابسته و عاملان و فرماندهان و آمران کشته شدن سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، تروریستی اعلام شده اند.

مجلس ایران اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو اضافی به نیروی قدس سپاه پاسداران نیز تصویب شده است.

بر این اساس، دولت ایران موظف است جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار این نیرو قرار دهد.

شمخانی: برای انتقام از آمریکا ۱۳ سناریو مطرح شده است

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره واکنش احتمالی به حادثه کشته شدن قاسم سلیمانی اظهار داشت: تاکنون ۱۳ سناریوی انتقام در شورا مطرح شده و حتی اگر بر ضعیف‌ترین سناریو هم اجماع صورت بگیرد اجرای آن می‌تواند یک کابوس تاریخی برای آمریکایی‌ها باشد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا» وی در ادامه گفت: ”در مجموع ۱۹ پایگاه، شامل ۱۱ هِدبِیس که پایگاه‌های فرماندهی آمریکایی‌ها در منطقه به‌شمار می‌روند و کمترین فاصله را با مرزهای شرقی و غربی کشور دارند، به همراه ۸ پایگاه نظامی آمریکا در شمال و جنوب کشور در وضعیت آماده‌باش هستند که از آمار دقیق نفرات و تجهیزات نظامی‌شان مطلع هستیم و کوچکترین تحولات آنها را هم زیرنظر داریم.”

وی همچنین افزود: ” آمریکایی‌ها می‌دانند که در مواجهه با واکنش جمهوری اسلامی بسیار آسیب‌پذیر هستند و به همین دلیل، طبق آخرین اخبار میدانی، از تعداد گشتی‌های آنان کاسته و نیروها عمدتاً در پایگاه‌ها متمرکز شده‌اند؛ همین تغییر تاکتیک آمریکا، فی‌نفسه نشان می‌دهد که آنها از قدرت دوربرد جمهوری اسلامی اطلاع دارند و می‌دانند که واکنش ایرانی‌ها به احتمال زیاد، با موشک‌های برد متوسط و برد بلندی صورت می‌گیرد که بیش از همه، گشت‎های پراکنده آنها را تهدید خواهد کرد.”

شمخانی تصریح کرد: ”آمریکایی‌ها دلخوش به این تغییر استراتژی نباشند، چون رویکرد سناریوهای انتقام، اساساً این است که ملت آمریکا به گونه‌ای ملموس نسبت به هزینه‌های سنگین اقدامات تروریستی کشور متبوع خود در منطقه ما آگاه شود لذا واکنش ما به هر ترتیب متوجه نیروهای آمریکایی در منطقه است و تأکید داریم که نیروها حذف شوند؛ حالا اگر نیروها بخواهند در پایگاه‌ها سنگر بگیرند، علاوه بر نیروها، پایگاه‌ها را هم نابود می‌کنیم”.

گفتنی است بامداد روز سوم ژانویه ۲۰۲۰ یک پهپاد آمریکایی خودروی حامل قاسم سلیمانی را در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داد. در این حمله او، ابومهدی المهندس جانشین فرمانده حشدالشعبی و چند عضو دیگر این گروه کشته شدند.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا «پنتاگون» اعلام کرده که دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ، رئیس جمهور و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده است.
موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش