true

ویژه های خبری

کنفرانس (طلوع محمد (ص) آغاز فرخنده حیات طیبه انسان)

۱۳۹۸/۸/۲۱

به مناسبت میلاد پیامبر اسلام (ص) و گرامیداشت از هفته وحدت

دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان

۱۵/۸/۱۳۹۸

روز چهارشنبه ۱۵/۸/۱۳۹۸ کنفرانسی تحت عنوان (طلوع محمد (ص) آغاز فرخنده حیات طیبه انسان) به مناسبت گرامیداشت از میلاد پیامبر اسلام (ص) و هفته وحدت از سوی دفتر نهضت اسلامی افغانستان در ولایت هرات با حضور رسانه ها، شخصیت های علمی، اساتید دانشگاه ها، محققین، علما، دانشجویان، فرهنگیان جوانان اعم از خواهران و برادران درهوتل بین المللی صدف برگزارشد.

 کنفرانس ابتدا با تلاوت کلام الهی توسط قاری عبدالناصرهروی آغاز گردید و سپس مجری کنفرانس استاد مجیب الرحمن احسان ضمن خوش آمدید گویی مهمانان و برای حاضرین کنفرانس را رسما آغاز کرد.

 اولین سخنران استاد عبدالروف مخلص پژوهشگر علوم اسلامی استاد دانشگاه هرات و مسئول رادیو قرآنکریم به ایراد سخن پرداخت، ایشان ضمن مبارک باد گفتن میلاد پیامبر ختم مرتبت همچوهمایش ها را وسیله مناسب برای اتحاد وهمدلی عنوان کرده گفت: امت مسلمه می توانند با الگو گیری از سیره آن حضرت (ص) در روش زندگی و مسایل اجتماعی و سیاسی خود به موفقیت برسند. این اندیشه را که پیامبر رحمت (ص) به ارمغان آورده است جاویدان است و جاویدان خواهد ماند با وجود چالش ها و مشکلات جوامع اسلامی، اندیشه های اسلامی و نورانیت نبی اکرم (ص) پاسخگوی تمام مشکلات است و براساس پیش بینی محققین تا پنجاه سال دیگر بیشتر از پنجاه کشور اروپایی و امریکایی نظام اسلامی خواهد داشت و مشروط بر اینکه ما جایگاه خود را بشناسیم و موقعیت خویش را تثبیت نماییم. چند پارچگی و تعدد مذهب یک امر خوبیست اما تعصب در بین امت اسلامی جایز نیست تا با عناوین مختلف باعث اختلاف، نفاق و دوری مسلمین از همدیگر شوند و اجازه ندهیم که میان ما فاصله بگذارند و این رسالت نخبگان است که ملت را از فصل اختلاف و شقاق عبور داده به طرف همدیگر پذیری و یکپارچگی سوق دهند. این بار سنگین را به درستی حمل نمایند و این خیلی خوب است که همه جا حرف از وحدت و اخوت است پس اخوت را ملاک سعادت جامعه اسلامی قرار دهیم به ریسمان الهی چنگ بزنیم و امت واحده باشیم.

 سخنران دوم این کنفرانس استاد عبدالمجید صمیم استاد دانشگاه هرات و عضو مجمع رهبری نهاد های اسلامی (منا) بود ایشان در ارتباط به میلاد النبی (ص) صحبت نموده این روز را از دو جهت بزرگ عنوان کردند که یکی آن میلاد سرور عالم هستی و دومی میلاد اسلام عزیز می باشد یعنی هم اسلام و هم پیامبر بزرگ اسلام در این روز متولد شده اند که از این دو جهت این روز برای اسلام جایگاه بزرگ و ارزش بسا والای دارد. امروز دین مبین اسلام بیشتر از یک میلیارد پیرو دارد که همه با اتفاق مولود که ۱۴۰۰ سال قبل اتفاق افتاده بود منشا خیر و برکت می دانند و این خود اثبات حقانیت این دین است و گرامیداشت از این روز برای بازخوانی سیرت پیامبر(ص) و زنده نگهداشتن آن برای جامعه اسلامی و وحدت یک امر ضروری والزامیست.

 سپس الحاج قاری غلام محمد مصئون عالم دین و یکی از بزرگان جهاد در رابطه به گرامیداشت از میلاد النبی (ص) و هفته وحدت به ایراد سخنرانی پرداخته و این روز را برای ترویج فرهنگ اسلامی در جهان امروز خیلی تاثیر گزار دانستند. وی گفت اینگونه همایش ها پیام های وحدت را سر میدهد و ما باید در برگزاری این گونه مراسم هدفمندانه گام برداریم.

 سخنران دیگر این کنفرانس مولوی نثاراحمد خیراندیش، عالم دین بو که به ایراد سخن پرداخت وی ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این کنفرانس (دفتر نهضت اسلامی افغانستان در زون غرب)، پیرامون قداست این روز خجسته صحبت نموده گفت این روز میتواند به عنوان حلقه وصل جهان اسلام به دور از تفرقه و اختلاف در بین تمام مذاهب اسلامی باشد چرا که تمام پیروان مذاهب به حقانیت رسالت پیامبر ختم مرتبت باورمند هستند پس جاییکه نام آن حضرت باشد اختلاف نیست و با گرمیداشت این روز میتوان نتیجه گرفت که دریچه همدیگر پذیری را گشودیم و با هم جمع شده ایم زیر یک سقف به خاطر وحدت و نقطه مشترک صحبت می نمائیم.

 سپس مولوی سید مصطفی قتالی رئیس شورای سادات و روحانیون سخنرانی نموده و در رابطه فداکاری ها و جان نثاری های آن حضرت برای امت مسلمه صحبت کرده گفتند اگر ما واقعا از مشکلاتی که آن حضرت در زمان نبوت خویش به خاطر امت مسلمه متحمل شدند آگاهی داشته باشیم و این را بدانیم که چقدر رسول خدا برای امت مسلمه رنج و عذاب کشید یقینا که دیگر هیچ خلاف سیره آن حضرت عمل نمی کنیم و برادران خود را از خویش نمی رانیم نفاق را در دلهای مان جای نمی دهیم پس تجلیل از میلاد النبی (ص) برای اتحاد امت مسلمه یک امر ضروری و واجب است.

 مولوی محمد اقبال آخند زاده مشاور والی هرات و نماینده شورای ملی حق شناسان یکی دیگر از سخنرانان این کنفرانس بود که به سخنرانی پرداخت وی ضمن قدردانی از رهبری و دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در زون غرب جهت برگزاری گرامیداشت از میلاد النبی (ص) و هفته وحدت در مورد جایگاه این روز گفت: این روز به عنوان میلاد منجی عالم بشریت تجلیل میشود و این نشان میدهد که محبت محمد(ص) در دلهای همه امت جاریست و این روز در فراتر از مرز ها تجلیل شود و در حقیقیت گرامیداشت از این روز یک ضرورت مبرم است که میتوان برای معرفی سیرت آن حضرت و فرهنگ اسلامی در بین جوامع خیلی موثر واقع شود .

 سپس نصیر احمد سنگر رئیس انجمن بیداری اسلامی ضمن قدردانی و تشکر از برگزارکننده گان این همایش، چنین همایش ها را فرصت مناسب برای رفع اختلاف ها عنوان کردند که امت میتواند با گرامیداشت و ایجاد فرصتی برای تبادل افکار برای رفع مشکلات، اختلافات دیدگاهها از چنین کنفرانس های که حضور شخصیت های آگاه در آن وافر است به خوبی بهره بگیرد و آنرا در بین جامعه گسترش بدهد

متعاقبا بیانیه پایانی نهضت اسلامی افغانستان توسط مجیب الرحمن احسان عضو رهبری سازمان اجتماعی خبرگان به خوانش گرفته شد.

بیانیه نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به میلاد پیامبر اسلام (ص) و هفته وحدت

دین مقدس اسلام با پپام توحید و یكتا پرستی و آرمان تشكیل امت واحده اسلامی و جوهر حق محوری و عدالتخواهانه اش، مرزهای شبه جزیره عربستان را در نوردید، و طی سده های مختلف در جریان كشمكش ها و تحولات جهانی به دین عالمگیر مبدل شد به طوری كه امروز در جغرافیای جهان اسلام و در بیرون از این دایره، بیش از یك میلیارد مسلمان زندگی می كنند.

این جمعیت كثیر با زبان ها و لهجه های متفاوت، با رنگ ها و فرهنگ های متنوع، با نشانه ها و نژادهای گوناگون، و در اقلیم ها و قاره های مختلف یك خدا را می پرستند، به سوی یك قبله نماز می خوانند، به یك قرآن ایمان دارند و حضرت محمد(ص) پیامبر، قائد، پیشوا و محبوب القلوب همه آنهاست.

وجود اقوام، ملل، فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف در طول تاريخ حاكي از اين امر است كه اختلاف امري تكويني است. انسان عاقل به واسطه عقل و آنچه پيرامون اوست تفكر، اعتقاد فرهنگ و اعتقاد خود را سامان‌ مي‌دهد. اين اختلاف وسيله شناخته شدن و تفكيك و تمايز آنها از يكديگر است.

انسان‌ها از نظر تفكر، شرايط محيطي، تربيت و رشد با هم اختلاف دارند و طبعاً مختلف فكر مي‌كنند و توقع اينكه همه يك جور فكر ‌كنند همانند ملائكه، توقعي بي‌‌جا است و با فلسفه خلقت انسان سازگار نيست. قلم آفرينش انسان را با اين خصوصيات مختلف خواسته است.۳ بنابراين همانگونه كه ذكر شد اختلاف ميان انسان‌ها امري تكويني و طبيعي است. پيشرفت علمي نيز حاصل تضارب آراء و انديشه‌ها و در پي اين اختلافات است.

یکی از مشکلات اساسی امت اسلامی خودباختگی و عدم اعتماد به نفس به نحوی كه مسلمین امروزه، نقطه اصلی اتكای خود را گم كرده اند و ضمن مواجه شدن با پدیده ای به نام مدرنیسم، در دایره هستی احساس سرگردانی می كنند.

اما منظور از اختلاف اين نيست كه هيچ وجه مشتركي ميان مذاهب اسلامي وجود ندارد. مسائل اصولي و اساسي دين، وجه اشتراك مذاهب اسلامي به حساب مي‌آيد. آنچه كه همه مسلمانان بدان اعتقاد دارند هيچ مسلماني نيست كه آن را انكار كند، به گونه‌اي كه اعتقاد يا عدم اتقاد به آنها مرز ايمان و كفر محسوب مي‌گردد. آري مسائل اساسي و اعتقادي، حقايقي هستند كه خداوند از آن خبر داده بر ما واجب كرده كه به آنها معتقد شويم؛ اصولي كه با دگرگوني‌ها و اختلاف مصالح و يا اجتهاد مجتهدين تغييرپذير نيست.

فرهنگ اسلامي پر از آموزه‌هايي است كه انسان‌ها را به وحدت فرا مي‌خواند و از پراكندگي نهي مي‌كند.

اكنون، بر ماست كه در این برهه حساس از زمان كه جهان اسلام در کل و کشور عزیز ما افغانستان به خصوص، بیش از گذشته نیازمند وحدت، الفت و اخوت است، با شناخت دقیق این عوامل و موانع و آگاه نمودن هر چه بیشتر امت اسلامی از آنها در جهت تحقق “امت واحده اسلامی” گام های عملی برداریم و ضمن توسل و تمسك به شخص رسول الله (ص) و سیره و سلوک آن بزرگوار به رهنمودهای آن و سیره حقیقی ایشان عمل نموده و با دوری از نفاق و تفرقه به ریسمان محكم الهی چنگ زنیم.

هیئت رهبری نهضت اسلامی

 افغانستان

۱۵/۹/۱۳۹۸

هرات/افغانستان


دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش