true

ویژه های خبری

گرامیداشت از ۲۴حوت هرات؛ روزچشم خونین آفتاب، روایتها، درس ها واندرزها

۱۳۹۷/۱۲/۲۵

روز جمعه ۲۴ حوت ۱۳۹۷ شهر هرات شاهد همایش باشکوهی به پاس گرامیداشت از رشادت ها و فداکاری های مردان و زنان این سرزمین بود که با ایمان و اعتقاد راسخ و خلل ناپذیر به ارزش های والای اسلامی و توکل به خداوند متعال، دقیقا ۴۰ سال قبل در چنین روزی (۲۴ حوت ۱۳۵۷) فریاد عدالت خواهی شان را بر علیه اشغال و ظلم بلند نمودند و با درخشش و جان فشانی های شان رویای اشغالگران و مزدوران آنان را به یاس مبدل نموده و سر آغاز حرکت های رهایی بخش و مبارک در سراسر کشور شدند.

نهضت اسلامی افغانستان که در طول حیات خویش نه تنها از مبارزات بر حق و آزادیخواهانه ملت مسلمان افغانستان در برابر اشغال و تجاوز پشتیبانی نموده است که خود از پیشگامان و طلایه داران این مبارزه بر حق علیه اشغال، ظلم، استبداد، خودکامگی و… بوده است.

دفتر نمایندگی نهضت اسلامی در شهر هرات روز جمعه همایشی را زیرنام (۲۴حوت روزچشم خونین آفتاب، روایتها، درس ها واندرزها) با حضور شخصیت های ملی، جهادی، اساتید دانشگاه ها، اعضای شورای ولایتی، شورای علما، شورای عالی صلح، اراکین دولتی و خصوصی، فرهنگیان، بازماندگان شهدا و… در هوتل بین المللی صدف برگزار نمود.

همایش با تلاوت کلام الله مجید آغاز وسپس سرودملی کشور پخش شد.
استاد سید احمدقتالی استاد دانشگاه هرات و یکی از بزرگان جهاد ومقاومت به عنوان اولین سخنران ۲۴ حوت را به عنوان هدف مشخص برای آزاده گی وآزاداندیشی عنوان نموده گفتند: «می باییست ۲۴ حوت به عنوان نقطه عطف وقابل توجه نگریست که عزم و اراده متین و ایمان محکم مردم مسلمان هرات منجر به شکست ابرقدرت زمان شد و ما باید به عنوان یک مکتب فکری به آن توجه داشته باشیم که مردم در مقابل کمونیسم به طوری خود جوش به میدان مبارزه آمدند و در فرجام  منتهی به شکست دادن بزرگترین قدرت زمان گردیدند.»
آقای عبدالرحمن مولوی زاده شخصیت فرهنگی و معاون شورای شهر هرات به عنوان دومین سخنران همایش بود. ایشان با تاکید بر عملی شدن آرمان های شهدای ۲۴ حوت ۱۳۵۷ گفتند: «سوء استفاده از نام قیام ۲۴ حوت کار نا بخردانه است و رهبری آن قیام شکوهمند به عموم مردم متعلق است وگرفتن تنها همایش ها و برنامه ها در این رابطه چندان موثر نیست بلکه برای تحقق آرمان های آن شهدا باید همه ما در همه عرصه های زندگی گام های هدفمند وعملی برداریم تا اینکه به ناهنجاری های فعلی جامعه نطقه پایان گذاشته شود.
استاد عبدالرؤف مخلص محقق وپژوهشگر اسلامی واستاد دانشگاه هرات و عضو رهبری جمعیت اسلامی افغانستان سومین سخنران این همایش بود. وی در بخش از سخنان شان گفتند: «ابعاد ساختاری قیام ماندگار۲۴ حوت با نیروی ایمان و تنگ آمدن در سایه استبداد واستکبار محقق شد و هرجامعه دارای اندیشه ها و باورهای به خصوص خود است و اینکه مردم غیور ما چندین هزار شهید در این حرکت دادند و هزاران خانواده درسوگ فرزندان شان تا هنوز داغدار هستند ولی باز هم با همان قدرت ایستاده اند و این بود که ابر قدرت وقت را به زانو درآورند آن هم با دستان تهی و بدون سلاح. آنچه مهم بود و مردم توانستند بدون امکانات مدرن و با نیروی ایمان بر متحاوزگران غالب شوند نیروی ایمان بود که جوانان امروز متوجه این باشند و چنین حرکت های را بی بنیاد و کم ارزش تلقی ننمایند .
آقای محمد دادفرکریمی مسئول نهضت اسلامی افغانستان در ولایت هرات ضمن خوش آمدید به میهمانان و پرداختن به هدف از برگزاری همایش قیام ۲۴ حوت ۱۳۵۷ هرات، پیام مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان را به محضر حاضرین درهمایش قرائت نمود که در بخشی از این پیام آمده است: « حضار گرامی خواهران وبرادران!
امروز یکی از روزهایی تاریخی میهن مان است که بایستی این روز را آن گونه که شایسته شان آن است بشناسیم واین روزرابه عنوان نقطه عطفی درتاریخ برای نسل های آینده گان وآینده مان معرفی نماییم. 
روزی است که هرات به عنوان شهر اولیاء وصلحاء لقب دیگری نیز علاوه نموده است که آن شهر شهداء است. معنای این لقب شهر شهداءاین است که عباد وزهاد این شهر از امام شیخ انصاری تا همه بزرگان دین این سرزمین تا اکنون همان گونه که برای امتداد فروغ دین وتدین این سرزمین ارشاد مردم راهکار بوده است، راهکار دیگری که راهکار شهادت است نیز متروک نمانده است. 
دوست دارم به جای هر عنوانی من از اصطلاح ” امت هرات ” استفاده کنم، زمانی که امت هرات آمد، به ” سرخ ” نه گفت ودر برابر ” سرخ ” ایستاد شد، درآن روز بسیاری ها فاتحه این کشور واین شهر را که از بیرون نظاره گر بودند، خوانده بودند. 
آنان به این فکر بودند که دیگر سرزمین رازی و امیرحسین هروی، ملاعلی قاری هروی، جامی و ملاواعظ و در پهنه فرهنگ خطه میرزا شاهرخ، گوهرشاد و امیر علی شیرنوایی به موزیم سرباز وعتیقه ای پیوسته که نظیرآن رادر سمرقندو بخارا از قبل تجربه نموده بودند.
اما این جا خدا خدایی می کند!… این جا دیگر چنان نیست که جهان به کام کرملین بگردد، آخر خدای عادل و جبار ومنتقمی هم هست!…
بلی در دل دشت های پهناور هرات است و در قلمرو سحر انگیز، باستانی، عدالت پرور و هنر پرور هریوا است!… در دل سرزمین زهَاد وعباد است که با فریاد ” الله اکبر” کلمه با شمشیر اصطکاک می کند… دراین زمین زیبا است که آهن با فریاد قرین یک دیگر می شوند. دراین ملک است که هرات به داد خواهی خیوه وبخارا برمی خیزد و ازسمرقند وخجند خونخواهی می کند.
فریاد این سرزمین است که می رود و به دروازه های پولادین کرملین می زند و به رؤوس الاشهاد برهمه فریاد می زند:
متی استعبدتم الناس وقد ولدتهم امهاتهم احرارا؟…
بلی شیپورهرات است که گوش کرملین نشینان را می خراشد!… واین فریاد تا دوردست ها شنیده می شود… بلی عزیزان! خواهران وبرادران! هرات یعنی این!…

خواهران وبرادران!
یک باردیگر این روز را باخاطره های درد ناک آن برای تان تسلیت می گویم!
امروز را با یاد جمجمه های گلوله خورده، با به خاطر آوردن سینه ها و بدن های پاره پاره و غرقه درخون شهدای این روز، برای همه عزیزان بازمانده ومتآلم از این روز تسلیت عرض می کنم.
هرات را یک پارچه از خداوند متعال آرزو می کنم واین است آرمان یک مجاهد زاده برخاسته از خانواده شهدا!…»
در ادامه این همایش آقای احمدولی مسعود رئیس عمومی بنیاد شهید مسعود به سخنرانی پرداختند. وی در این محفل ضمن یادآوری از ارزش‌های جهاد و مقاومت، خطاب به جوانان گفت که جهان در مورد جهاد، ایستاده‌گی، رشادت و مقاومت مجاهدان و مقاومت‌گران خوب می‌داند، اما هنوز در مورد دولت‌داری و اداره‌داری آنان شک دارد.
او افزود که همین عامل سبب شده است که همیشه نتایج انتخابات‌های ریاست‌جمهوری در افغانستان به نفع یک نمایندۀ جهاد و مقاومت نادیده گرفته شود. آقای مسعود خطاب به جوانان گفت که بازمانده‌گان این ارزش بزرگ، خودشان را در دولت‌داری ثابت کنند.
این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد که گرامی‌داشت از جهاد، تنها یادآوری و افتخار به آن نیست، بلکه نشان دادن این است که جهاد و مقاومت، نسل بالنده‌یی را بار آورده که به درستی می‌توانند دولت‌داری هم کنند.
احمدولی مسعود برای تأکید بر این مسأله،‌ یکی از دستورهای شهید احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور یادآوری کرد: چهار ماه پیش از شهادت آمرصاحب، من در لندن بودم، آمرصاحب برایم زنگ زد و گفت که روشنفکران کشور در انگلستان را جمع کن و ما هم روشنفکران افغانستان را جمع می‌کنیم تا نقشۀ راه آیندۀ افغانستان را ترسیم کنیم.
آقای مسعود می‌گوید که منظور شهید مسعود این بود تا تمام روشنفکران از اقوام مختلف برای ترسیم آیندۀ افغانستان گردهم بیایند، مشورت کنند و به نقشۀ راه واحد و قابل قبول برسند.
او اظهار داشت که افغانستان نظام‌های گوناگون از شاهی گرفته تا کمونیستی همه را تجربه کردند، اما هیچ کدام نتیجۀ مطلوب برای مردم افغانستان نداده است. به گفتۀ این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، جوانان از اقوام مختلف نزد او می‌آیند و او این را نشانۀ خسته شدن جوانان از برخوردهای قومی و تلاش‌های قومی می‌داند.
آقای مسعود می‌گوید روز آن فرارسیده است تا یک دولت قوی و همه‌شمول در کشور به میان آید تا بحران‌ها و مشکلات کشور ختم گردد. او تأکید بر کار و فعالیت روی مشترکات اقوامِ کرد و از جوانان خواست تا به خاطر اختلافات، با یک‌دیگر درگیر نشوند.
نامزد تیم وفاق ملی در انتخابات ریاست‌جمهوری در اخیر سخنانش اشاره کرد که «سیاست‌مداران عوام‌فریب» به دنبال چاق کردنِ حساسیت‌های قومی اند و می‌خواهند از این مجرا به منافع شخصی خویش برسند.
سپس حاجی عبدالقدوس خان یکی از مجاهدین و شاهد صحنه های قیام جانانه ای ۲۴ حوت و شرایط طاقت فرسای مردم هرات درآن خاطره ای را بشکل مستند برای حاضرین در تالار بازگو کردند و بیان داشتند: مردم هرات را آزمودن و از صبرشان را لبریزکردن کاری جبران ناپذیری است نباید کسی بار دگر از صبر وحوصله مندی مردم هرات بهره کشی نماید ورنه قیام ۲۴حوت ۱۳۵۷ تکرارخواهد شد پس دولتمردان باید این موضوع را به درستی در ذهن خویش بسپارند.
سپس آقای استاد عبدالرزاق احمدی مشاور ارشد وزارت معارف به ایراد سخن پرداخته قیام ۲۴ حوت را برای مجاهدین و همه مردم یک سرمشق زندگی گفتند: درآن زمان مردم با قوه ایمان واتحاد توانستند دژ فولادین زمان را در هم بکوبند ولی متاسفانه امروز فرزندان شهدا صالحین در حالاتی در حاشیه قرار گرفتند و رهبران مجاهدین ریسمان وحدت را از هم گسستند. فرصت های برای دشمنان مردم بخصوص مجاهدین مساعد ساختند و ما باید از مکتب فکری جهاد ومقاومت دوری نکنیم وخودگذری های شهدا برای اتفاق وسربلندی ملت شان بوده است 
سپس فرامرز شهزاد رسولی شعر حماسی را قرائت نموده و همایش با دعائیه میرسید غلام یحیی سروری عالم دین از ولایت هرات به پایان رسید .


دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش