true

ویژه های خبری

بزرگداشت از میلاد النبی (ص) در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

۱۳۹۷/۸/۲۹

از میلاد النبی (ص) و آغاز هفته وحدت امروز سه شنبه مراسمی تحت عنوان «میلاد مسعود پیامبر اعظم (ص) بیدار گر وحدت امت اسلامی» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان در کابل بزرگداشت به عمل آمد.

ابتدا مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان با اظهار خوش آمدید از میهمانان و اصحاب رسانه، به ایراد سخن پرداخته فرمودند:

اجازه بدهید تا در این روزخجسته ودراین روزمیمون به مناسبت فرارسیدن میلاد مسعود پیامبر گرامی اسلام، برای یکایک شما عرض ارادت خودراتقدیم داشته و این روز فرخنده رابرای همه امت اسلامی، به ویژه برای هموطنان مومن مان خجسته پی مسئلت نمایم.

نیک میدانیم که تولدباسعادت پیامبر اکرم(ص)، بیش وپیش ازهرچیز سعادت بشریت را ارمغان آورده ونیز ازدل یک قوم منشعب وپراکنده که درشبه جزیره ، به دور از هرتمدنی افتاده بودند، تمدن باشکوهی پدید آورد که هنوزکه هزار و چهارصد واندی از مولد آن حضرت (ص) سپری می شود، بازهم پیام جاودان آن جناب در گوش هاطنین انداز وپژواک حقیقت رسالت آن حضرت (ص) حی حاضر است.

امروزمامسلمانان بیش از هروقتی به پناه بردن به سیرت وسلوک آن حضرت (ص) نیاز داریم. امروز مامسلمانان درچنان گرداب های سهم گینی گیر مانده ایم که تنها طناب نجات و طریق حیات ما بازگشت به سیرت حضرت محمد مصطفی است… صلی الله علیه وآله وسلم:

به مصطفی برسان خویش را که دین همه اوست

اگر به او نرسیدی تمام بولهبیست

حضار گرامی:

این چه رسمی است؟ امروززیرپرچم های زیادی گرد هم آمده ایم… زیر عنوان های زیادی جامعه ها یی ساخته ایم… امروز از جاوا تا جبل الطارق با آن که از گلدسته های مساجد مان گلبانگ نام نامی وگرامی محمد صلی الله علیه و آله سلم بالا است، اما متفرق هستیم وپراکنده … با آنکه هر روزبه رسالت نبوت خیر وفضیلت گواهی میدهیم، اما دوستی مان با آن ساحت مقدس در حرف است نه درعمل …پاره پاره ایم و در مسیر حیات و درمنزل زندگی بیچاره…! … ما دراین برهه اززمان چه مردمانی هستیم؟…مردمانی که خون مان انگار بی ارزش تر از فاضلاب است که همواره سرزمین های اسلامی را به رنگ سرخ رنگین میکند… ما چه امتی شده ایم؟… امتی که ولا ومحبت مان با طاغوت و شیطان است و براء ما با صفوف رحمن!… مگرنه این است که ما همه روزه به موجودی مبدل شده ایم که از خون مان هرحشره موذی وکشنده ای تغذیه می کند؟ مگر نه این است که امروز ازآموتا فرات ازدجله تانیل همه خون میدهیم؟ مگرنه این است؟… مگرنه این است که روزمره به مهره هایی مبدل شده ایم که جنگ مان و صلح مان را درکرملین وکاخ سفید می نویسند ودرکابل، دمشق و بغداد ویمن و…اجرامی کنند؟… مگرنه این است  که درزیرنظرهمه مان چندین مهد تمدن وعظمت اسلام را درنوردیدند وآن را غصب، غارت وبه آتش کشانیدند؟ مگرزیر نظرهمه مان این قدس را چگونه ازما گرفتند واکنون موجودپلیدی چون ترامپ آن را ازکیسه خلیفه به دشمن خدا ورسول خدامی بخشد؟

در این مراسم مولوی محمد مصطفی بارکزی مشاور رئیس جمهور و عضو شورای علمای افغانستان در مورد اخلاق و سجایای پیامبر “ص” به ایراد سخن پرداخته گفتند:

اقتدا به این پیامبرگرامی، الگوگیری از روش او ، انتخاب نحوه زندگی او به حیث بزرگ ترین انسان مقرب به خدا که سخن او وحی است و رفتار او زیر عنایت خداوندی است، برای هر انسان مسلمانی، سرمشق زندگی  است.

وی گفت: اکنون که زاد روز فرخنده جناب رسول الله صلی الله علیه وسلم فرارسیده است وخانه دل وگل مارا نورافشان وگلباران نموده است،  این روز را به شما خجسته باد گفته ومقدم این روز فرخنده پی را به کانون های گرم وصمیمی تان مبارک است ومبارک آرزو میبریم.

دکتور نورالله کوثر استاد دانشگاه و رئیس دانشگاه فانوس نیز به ایراد سخن پرداخته فرمودند:

بزرگداشت میلاد پیامبر گرامی اسلام، در فرهنگ غنی وپربار اسلا می ما ، به معنای تجدید پیمان بر سر حقانیت رسالت الهی است که ، پیامبر گرامی ما حامل آن است . به تعبیر زیبای قرآن کریم، پیامبر رئوف ورحیمی که همه زیبایی های لازمی که خداوند شایسته انسان قرار داده است ، در او تجسم یافته است و همه خوبی های درخورمنزلت انسان به حیث خلیفه خدا درزمین ،  در سیرت وسلوک او ظهور نموده است.

ما پیروان رسول اکرم (ص) اخلاق آن جناب را در خانه های ما عملی نموده اطفال و جوانان را تشویق نمائیم تا صفات نیک پیامبر بزرگوار اسلام را در خود عملی نمایند.

ما باید یک دعوت گر واقعی باشیم دین مبین اسلام را به بلند ترین نقطه اش برسانیم و وحدت را در میان تمام مردم نگه داشته از این وحدت به نفع اسلام و مردم خویش استفاده نمائیم.

مولانا نجیب احمد آخوند استاد دارالعلوم محمدیه و خطیب مسجد جامع شهرک خوشحال خان مینه نیز سخنرانی نموده و گفتند:

در تقویم اسلامی وملی ما مناسبت های ارزشمندی وجود دارد که هریک بخشی از هویت مردم کشور ما را آیینه داری میکند. مناسبت های مهم ومعنا داری که داشته های تاریخی ، فرهنگی و اجتماعی ما به آن وابسته است . اما در رأس این مناسبت ها، زادروز فرخنده پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم است که ما از این مناسبت میمون، به حیث انسان های مومن وباورمند به اساسات نجات بخش دین مبین اسلام ، تقدیر وتمجید می نماییم .


دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش