×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱۲ اسد , ۱۴۰۰  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
سازمان ملل: افغانستان در آستانۀ یک بحران انسانی قرار دارد

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان، هشدار می‌دهد که افغانستان در آستانۀ یک بحران انسانی دیگر قرار دارد.

این سازمان با اشاره به شدت‌گیری نبردها در افغانستان و بیجا شدن مردم، تأکید می‌کند که هنوز امکان جلوگیری از بحران در افغانستان وجود دارد.

بابر بلوچ، سخن‌گوی کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهجویان می‌گوید که برای جلوگیری از بیجا شدن و مهاجرت افغانان بیشتر، باید تلاش‌ها برای تأمین صلح با ثبات در کشور بیشتر شوند: «اافغانستان در آستانه یک بحران انسانی دیگر قرار دارد. اما می‌توان جلو آن را گرفت؛ باید جلو آن گرفته شود! پس، تلاش‌ها برای تأمین صلح مطمین باید شدت بگیرند و بیشتر شوند و این همان چیزی‌ست که افغانان انتظار دارند.»

این مقام سازمان ملل، از جامعه جهانی نیز می‌خواهد که در این راستا افغانستان را حمایت کند: «یک شکست در توافق صلح در افغانستان و ریشه گرفتن خشونت‌های کنونی، بی‌جاشدن‌ها را در کشور و نیز مهاجرت‌ها را به کشورهای همسایه و دورترها، بیشتر خواهند ساخت.» 

آمارهای کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهجویان نشان می‌دهند که از ماه جنوری سال روان میلادی تاکنون، در نتیجه خشونت‌ها در افغانستان، ۲۷۰هزار تن از خانه‌های‌شان بیجا شده‌اند و در حال حاضر، شمار تمامی بیجا شده‌گان در کشور به ۳ میلیون و پنج‌صدهزار رسیده‌است.

کندز یکی از ولایت‌هایی است که بیشترین بیجاشده‌گان را در جنگ‌های اخیر دارد. شماری از کسانی‌که در این ولایت بیجا شده‌اند می‌گویند از اوضاع بدی‌که دارند، به ستوه آمده‌اند.
   ‌
بی‌بی حوا، یکی از این بیجاشده‌گان کندز گفت: «بیست‌ودو روز شد ما همین‌جا آواره استیم؛ با همین طفلان بر همین روی خاک و آفتاب تموز افتادیم.»

حاجی اجمیر، بیجاشدۀ دیگر در کندز نیز افزود: «ما فقط صلح می‌خواهیم! ما را از کمک‌های‌شان هم تیر!»

مسؤولان ریاست مهاجران ولایت کندز می‌گوید که در نبردهای اخیر بیش از چهارده هزار خانواده در کندز بیجا شده‌اند.

گل‌محمد رحمانی، آمر حمایت حقوقی ریاست مهاجرین کندز تصریح کرد: ««بیشتر از چهارده‌هزار فامیل بی‌جاشده را ما این‌جا ثبت و راجستر داریم که از این تعداد، تقریباً نُه‌هزار و دوصدوشصت فامیل آن، سروی و شناسایی شده‌اند.»

وزارت مهاجران و برگشت‌کننده‌گان می‌گوید که در حدود هشت هزار خانواده در جریان جنگ‌های دو ماه اخیر در بخش‌های جنگ‌زده کشور بیجا شده‌اند. هلمند، بغلان، کندهار، لغمان و کندز از ولایت‌هایی اند که بیشترین شمار بیجاشده‌گان را در این مدت داشته‌اند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.