×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
بازنگری جریان مقاومت اسلامی وبیداری امت مسلمه در منظومه فکری امام ره و رهبری

همایش یک روزه :

بازنگری جریان مقاومت اسلامی وبیداری امت مسلمه در منظومه فکری امام ره و رهبری _

(به مناسبت گرامیداشت از سی دومین سالیاد امام خمینی ره در افغانستان)

روز جمعه ۱۴ جوزا/ خرداد به منظور گرامی داشت از سی و دومین سالیاد رهبر فقید و راحل انقلاب اسلامی ایران، محفل باشکوهی تحت عنوان (بازنگری جریان مقاومت اسلامی وبیداری امت مسلمه در منظومه فکری امام ره و رهبری ، به مناسبت گرامیداشت از سی دومین سالیاد امام خمینی ره در افغانستان)در شهر کابل برگزار گردید.

در این همایش یاد بود از حضرت امام اقشار مختلف مردم اعم از استادان دانشگاه، علما، دانشجویان، معلمان مکاتب و اقشار مختلف مردم کابل شرکت نمودند، مراسم باتلاوت آیاتی از قرآن عظیم الشان آغاز سپس آقای استاد محمد امین شفایی نویسنده و استاد دانشگاه کابل در مورد شخصیت حضرت امام خمینی صحبت نموده گفتند: حضرت امام فردی بسیار شجاع و دلیر بودند که این ویژگی ایشان در جای جای حیات مبارکشان به ویژه در دوران مبارزات به وضوح به چشم می خورد، این خصلتشان تا حدی بروز می یابد که از ایشان نقل شده است که در موقعیت هایی گفته اند: «اصلا نمی دانم ترس چیست؟»

حضرت امام خمینی ره در تمام طول حیات پربرکت شان به رشد و تکامل شخصیت خویش و حرکت در مسیر الهی را اهتمام می ورزیدند، این امر را می توان در موقعیت های مختلفی از زندگی ایشان مشاهده کرد، مثلا ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران همه ساله در طول ماه مبارک رمضان ملاقات هایشان را تعطیل می کردند، یعنی در آن سن بین هشتاد تا نود سالگی هم مقید بودن به عبادات وراز ونیاز به درگاه حق را به تنهایی برای خود محفوظ می داشت که این آثار طاعات و عبادات در سیمای مبارک ایشان به‌ وضوح تجلی یافته بود به یقین که این مواصفات خوب رهبری در وجود شخصیت برجسته جهان اسلام حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای به وضوح مشاهده می شود

دومین سخنران این همایش حجت الاسلام سلمان کریمی یکی از امامان جمعه غرب کابل و استاد حوزه بود که ایشان طی سخنرانی خویش گفتند: جهان اسلام در درازنای زمان، همیشه رادمردانی را در دامان خود پرورش داده است که تا جهان باقیست نام و یاد آنان در تارک تاریخ می درخشد. بلی! این قهرمانان تاریخ ساز همیشه با حوادث هم آواز بوده و طوفان عظیمی را در عرصه های مختلف بر پا داشته اند، بدون اینکه خود در موجی گیر کنند، امواجی آفریده به جهانیان و بشریت راه و رسم زندگی را ترسیم نموده اند چنانکه این امر در انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) اتفاق افتاد.

انقلابی که زلزله ای در جهان معاصر ایجاد نمود و جهانیان را به حیرت واداشت. بنابر این باید اعتراف کرد که در تاریخ معاصر، نقش امام خمینى(ره) در آگاهى بخشیدن به مسلمانان و آشکار ساختن چهره دشمنان اسلام و به خصوص در بالا بردن سطح بینش و دانش قشر جوان که در لجن زار فرهنگ مبتذل غرب و شرق غوطه ور شده بودند منحصر به فرد بود زیرا نه تنها برای استقلال و آزادى مسلمانان از زیر یوغ استعمارگران طرح نظرى ارائه داد، بلکه انقلابی را رهبرى کرد و به پیروزى رساند، که با گذشت هر روز ریشه های آن در عمق جان انسان های هوشمند محکمتر و استوارتر می گردد.

سخنران بعدی این کنفرانس یک روزه استاد عبدالرحیم فروزش نویسنده و استاد دانشگاه و ماستر روابط بین الملل بود که در مورد مقایسه امام خمینی با سایر رهبران جهان صحبت نموده گفتند:

در طول تاریخ بشریت همواره بوده اند حرکت های عظیم مردمی که خواستار تغییر وضع موجود بوده و فکر و خیال سرنگونی نظام حاکم و حرکت به سمت ایده آل های خود را در سر می پرورانده اند.

 از این رو با همراهی همفکران و جلب حمایت توده ی عظیم مردم و آگاه کردن آنان از مقصد و هدف خود در صدد براندازی رژیم موجود و روی کار آوردن مطلوب خود بوده اند.

از دیگر تمایزات رهبری حضرت امام (ره) نقش متفاوت ایشان در شکل و اجرای تاکتیک های رهبری می باشد. چرا که برای رهبران انقلاب ها در طول تاریخ سه نقش متفاوت در نظر گرفته اند و در اغلب انقلاب ها این سه نقش توسط افراد مختلف ارائه می شود. ۱- رهبر به عنوان ایدئولوگ انقلاب. ۲- رهبر به عنوان فرمانده و بسیج کننده نیروهای انقلاب. ۳- رهبر به عنوان مدیر و معمار یک انقلاب.

 اما امام خمینی (ره) به عنوان رهبری بصیر و دانا هر سه نقش را خود ایفا کردند و انقلاب و دستاورد های آن را به نام مبارک خود مزین نمودند.

آقای حجت الاسلام و المسلمین سید محمد ذکی یکی از دیگر سخنرانان این محفل بود وی بیشتر در مورد ویژگیهای رفتاری، منش و دور اندیشی امام خمینی صحبت نموده گفتند: امام‌خمینی(ره) در راه مبارزه و مقابله با ظلم و ستم شاهنشاهی، برای ادای تکلیف بدون هیچ چشم داشت و امیدی به پیروزی ظاهری وارد میدان نبرد با طاغوتیان زمان شد.

 به بیان دیگر، مبارزه امام مبارزه دینی و معنوی بود که انگیزه، اصول و قواعد آن از قرآن، سنت پیامبر و ائمه اطهار گرفته شده بود و از این رو هیچگونه شباهتی با حرکت سیاستمداران حرفه‌ای نداشت. مبارزه از نظر امام نه یک جنگ قدرت، بلکه یک وظیفه و تکلیف شرعی بود، لذا شکست و پیروزی ظاهری مایه یأس و ناامیدی و غرور ایشان نمی‌شد.

 این اخلاص به‌نوبه خود در رهبری امام قاطعیت بی‌نظیری به وجود آورد که هرگونه سازش و مماشاتی را با دشمن از بین می‌برد.

و مقام معظم رهبری آیت الله العظمی خامنه ای هم نعم الخلف لنعم السلف این راه وروش روشن یعنی مبارزه با استکبار جهانی و حمایت از مستضعفین جهان را به قوت به پیش بردند

حجت الاسلام شاه رضا صالحی امام مسجد و استاد حوزه و مدیر مجموعه فرهنگی و آموزشی امام صادق (ع) آخرین سخنران این محفل بود ایشان بیشتر در مورد ساده زیستی و ویژگی های مدیریتی امام ره صحبت نموده گفتند: یکی از ویژگی‌های بسیار بارز و مشهور امام خمینی (ره) ساده زیستی ایشان بوده که در کنار سایر سجایای اخلاقی و رفتاری و مدیریتی ایشان می‌تواند سرمشقی برای همه ما و شما مخصوصا جوانان باشد.

امام خمینی ره ساعات شبانه روز خود را تقسیم بندی کرده بودند و ساعت عبادت، استراحت، مطالعه، رفت و آمد و … ایشان مشخص بود و این تقسیم و برنامه ریزی، مبنای تنظیم برنامه خانواده امام نیز شده بود. توجه در رفتار و عملکرد امام، نشان می دهد که ایشان در تمام امور، بسیار به رعایت نظم مقید بودند و با نظم و برنامه خاص  از پیش معین شده، کارهای خود را انجام می دادند.

امام خمینی(ره)  از امکانات دنیا هیچ چیزی برای خود نخواست و هنگام رحلت تنها سرمایه وی کتاب‌هایش بود و بس.

بسیار فشرده و مختصر ویژگی های شخصیتی حضرت امام (ره) الگوی عالم عامل، وقت شناس، مدیریت، شجاعت، خوش رفتاری، مردمداری، پارسایی و ساده زیستی بودند و  جمهوری اسلامی ایران کنونی به رهبری آیت الله العظمی خامنه ای

 در دنیای امروز به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران الگویی برای آزادی خواهان جهان و ملت های مظلوم دنیاست که این چنین حکومتی به دست مقام معظم رهبری با شاخصه‌های مدیریتی خاصی تشکیل شده است.

در پایان بیانیه نهضت اسلامی افغانستان توسط جلال احمدی معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان قرائت شد این محفل نورانی بادعائیه وختم قرآن کریم ونماز جماعت وحدت آفرین ساعت ۸ شام به پایان رسید

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.