true

ویژه های خبری

رئیس شورای مسلمانان در آلمان: “اگر مساجد آتش بگیرند، کشور ما در می گیرد”

۱۳۹۶/۱۲/۲۶

بعد از حملات خشونت‌آمیز اخیر بر مساجد، جماعت‌های مسلمان در آلمان از کمبود همبستگی اجتماعی شکایت دارند. آن‌ها در عین زمان از رسانه‌ها خواستند که مساجد را موسسات ترکی قلمداد نکنند.

در روزهای اخیر در ایالت برلین و بادن ورتمبرگ مساجد هدف آتشسوزی قرار گرفتند و در ایالت شلسویگ هولشتاین چوکات پنجره های مسجد شکسته شد. زکریا آلتونگ، عضو اتحادیه مساجد ترک ها در برلین می گوید که “فقط از آغاز سال نو میلادی تاکنون ۲۷ مورد حمله بر مساجد ثبت شده است”. در کنار آلتونگ، عضو اتحادیه “دیتیب”، ایمن مازیک رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان و برهان کسیجی حضور دارند. هر سه این افراد نگرانند که دیگر در آلمان نمی توانند احساس امنیت کنند.

آلتونگ می گوید: «ما نمی خواهیم در جامعه ای زندگی کنیم که در آنجا مورد پذیرش نباشیم و احساس نکنیم در خانه خود هستیم». او توضیح می دهد: «ما جامعه ای را نمی خواهیم که بین مردم آن تفرقه وجود دارد». اما خطری که رهبران مذهبی مسلمانان از آن ابراز نگرانی می کنند، واقعی است. بنابراین، این افراد در یک بیانیه مشترک خواهان “همبستگی برای مقابله با عاملان این حملات شده اند”. آنان به فهرست بلندبالای حملات در سال ۲۰۱۷ اشاره می کنند. بر اساس معلومات وزارت داخله آلمان، در سال گذشته میلادی ۱۰۶۹ مورد حمله علیه مسلمانان و موسسات آنها ثبت شده است.

ایمن مازیک: این حمله بر دموکراسی ماست

آمارگیری سیتسماتیک درباره وقوع حملات بر نهادهای مسلمانان فقط از سال گذشته آغاز شده است و مقایسه این حملات در چارچوب زمانی سال های گذشته تقریبا ناممکن است. اما این رخدادها را می توان با حملات بر پیروان و موسسات دینی دیگر مقایسه کرد. در سال گذشته میلادی حملات بر ضد یهودی ها در آلمان ۱۴۹۵ مورد و علیه مسیحیان ۱۲۷ مورد ثبت شده است.

اما ایمن مازیک نمی خواهد که چنین مقایسه ای انجام گیرد. او می گوید که اهمیت ندارد هدف این حملات کنیسه، کلیسا، مسجد یا عبادتگاه هندوها است، بلکه “چنین رخدادهایی حمله بر دموکراسی ما، حمله بر سرزمین ما و جامعه باز ما می باشد».

در همین حال، سازمان های اسلامی در یک شورای هماهنگی از اظهارات میشائیل مولر، شهردار برلین در حمایت از همبستگی در سطح محلی، ستایش کرده اند.

Brandanschlag auf Berliner Moschee (picture alliance/dpa/P. Zinken)

درخواست از وزیر داخله جدید آلمان

اما همزمان سازمان های مسلمانان نشانه مشابهی را از سوی حکومت فدرال دریافت نکرده اند. این سازمان ها از هورست زیهوفر، وزیر داخله جدید آلمان می خواهند تا مسئله اسلام ستیزی را جدی تلقی کند. ایمن مازیک می گوید: «وقتی مساجد در کشور ما آتش بگیرند، اول از همه کشور ما در می گیرد؛ بعد از آن، یک اجتماع یا گروه دینی.»

برهان کسیجی از نبود آگاهی و حساسیت کافی از سوی نهادهای امنیتی آلمان انتقاد می کند. افسران پولیس به طور فردی نشان می دهند که حساسیت موضوع را درک می کنند؛ اما وقتی از آنها پرسیده شود که حالا چه باید کرد “آن وقت آنها ما را از یکی به دیگری ارجاع می دهند”. کسیجی می گوید که اما این مسئله ای است که باید بر سر آن همکاری بهتر صورت بگیرد تا به “مسلمانان احساس امنیت داده شود”.

Zentralrat der Muslime in Deutschland, Vorsitzender Aiman Mazyek (Getty Images/AFP/T. Schwarz)

ایمن مازیک

مساجد در آلمان؛ “موسسات ترکی نیستند”

مسئولان نهادهای مسلمانان در آلمان همچنان از رسانه ها می خواهند تا نگاه متفاوتی به این موضوع داشته باشند. زکریا آلتونگ می گوید: «وقتی گروه های تروریستی مساجد را به آتش می کشند، این مساجد نباید به عنوان موسسات ترکی دیده شوند». بلکه به گفته او، مساجد آلمان مکان هایی هستند که آلمانی ها، ترک های متولد آلمان، کردهای متولد آلمان، عرب های متولد آلمان و یا مردم بالقان به آنها مراجعه می کنند و به عبارت دیگر “مسلمانان تمام جهان” به این مساجد می آیند.

قابل یادآوری است که اتحادیه مسلمانان “دیتیب” سال گذشته متهم شده بود که به نفع حکومت ترکیه جاسوسی می کند. امامان اتحادیه ترک ‌اسلامی برای امور دینی “دیتیب” (DITIB)  که بزرگترین تشکیلات مسلمانان در آلمان است، سال گذشته متهم شدند که هواداران فتح‌الله گولن، واعظ و روحانی مخالف اردوغان را در آلمان شناسایی کرده ‌و به دولت ترکیه تحویل داده‌اند.

به گزارش “اشپیگل آنلاین”،  فولکر بک، سیاستمدار حزب سبزهای آلمان، در ماه دسمبر سال ۲۰۱۶ در این باره خواستار شروع تحقیقات توسط  سارنوالی فدرال آلمان شده بود.


دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

مطالب مشابه


اخبار و اطلاعیه
دیدگاه
آموزش