×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
مسابقات نقاشی و کاریکاتور باعنوان: (معرفی روز قدس بازبان فرهنگ وهنر)

مسلما زبان هنر مخصوصا عکس و کاریکاتور به واسطه ابزارهایی که دارند می‌توانند موجبات تغییر عمیق در ایده و طرز تفکر انسانها نسبت به هم کیشان شان داشته باشند.

روایت مظلومیت مردم فلسطین و اسارت قدس شریف به صورت مستند و با استفاده از خلق تصاویر به عنوان برپایی مسابقه نقاشی مخصوصا بین کودکان و نوجوانان تاثیر به سزای در نگرش و روحیه مردم مخصوصا جوانان دارد که به خوبی می توانند سوژه های همگرایی و همدردی در روزی مانند روز جهانی قدس با ملل مسلمان جهان مخصوصا ملت مظلوم فلسطین را در این گونه نمایشگاه ها تقویت کرد.

سه شنبه ۱۴ ثور/ اردیبهشت ۱۴۰۰، معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف برای بزرگداشت از روز جهانی قدس در سال ۱۴۰۰، با ارسال یک فراخوان از کودکان و نوجوانان هنرمند و نقاش شهر کابل دعوت کردند تا با رسم کردن زوای مختلف روز جهانی قدس و همچنین خلق کاریکاتورهای از فتنه انگیزی های آمریکا برای جهان اسلام وتجاوزات اسرائیل بر ملت مسلمان فلسطین، دین خویش را نسبت به مسجدالاقصی به مثابه قبله اول مسلمانان ادا نمایند.

فراخوان با استقبال بی نظیری از نقاشان کودک شهر کابل قرار گرفت. شیوه انجام نقاشی جنین بود که ابتدا معاونت فرهنگی نهضت ا سلامی افغانستان سوژه های مورد نظر را به هنرمندان نقاش پیشنهاد نموده و با تعیین حد اقل ۱۰ الی ۱۵ روز برای تکمیل نقاشی شان، زمینه برگزاری این همایش را فراهم نمود. سپس این هنرمندان در یک فضای فرهنگی و خاص جمع شده و نقاشی شان را تکمیل کردند.

در بسیاری این نقاشی ها جملاتی مانند: «روز قدس گرامی باد»، «ما از ملت مسلمان فلسطین حمایت می کنیم»، «جنایات اسرائیل را محکوم می کنیم» و… درج شده است.

این هنرمندان در مصاحبه های شان نیز گفتند: «ما درکشورخود مشکلاتی فراوان داریم ولی این باعث نمی شود از درد و آلام برادران و خواهران فلسطینی مخصوصا کودکان شان غافل بمانیم»، «ما از تمامی کودکان آزاده و مسلمان جهان می خواهیم که به حمایت از کودکان فلسطین بپا خیزند»، «تشکر از نهضت اسلامی افغانستان که به یادمان داد تا با برگزاری چنین برنامه های، بیت المقدس اولین قبله مسلمانان را فراموش نکنیم»، «ما مسلمان هستیم و مردم فلسطین نیز مسلمان هستند پس حمایت ما از آن ها واجب است».

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.