×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان به مناسبت فرا رسیدن ۲۶ و ۲۲ دلو/ بهمن

با نگاهی به سابقه تاریخی مبارزات مردمان دو قلمرو افغانستان و ایران نشان می دهد که مردمان این دو جغرافیا همواره و در درازنای تاریخ حیات شان حق طلب، عدالت خواه، ظلم ستیز و آزادیخواه بوده اند.

در پیروزی انقلاب اسلامی افغانستان و ایران نیز حضور همزمان، هماهنگ و در حد کمال مطلوب سه رکن اصلی و مهم هر دو انقلاب؛ «دین، رهبری و مردم» نقش اساسی داشته است. علاوه بر این ها آموزه های اسلامی به عنوان ایدئولوژی و اندیشه سیاسی جایگزین در انقلاب اسلامی افغانستان و ایران مطرح بود کما اینکه در شعارها، تظاهرات، بیانیه ها، سخنرانی ها و اعلامیه های مردم و رهبران آنها نقش و محوریت اصلی و تعیین کننده داشت و اصالت فرهنگی آن مهمترین تفاوت های انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب های معاصر محسوب می گردد.

از سوی هم افتخارات فرهنگی و تاریخی مشترک، موجب شده است تا مردمان دو کشور با نگرشی مثبت به حوادث و رویدادهای همدیگر بنگرند البته در این بین، باور و اعتقاد به دین مشترک، یعنی اسلام، با توجه به ماهیت دینی و نقش پررنگ اصول و باورهای دینی در انقلاب اسلامی افغانستان و ایران، دارای نقشی انکارناپذیر است.

نهضت اسلامی افغانستان با توجه به مشترکات بنیادی، افتخارات فرهنگی و تاریخی و مبارزه مشترک این دو کشور علیه اشغال، استبداد و استکبار جهانی، همزمانی این دو حادثه میمون را به فال نیک گرفته موضوعات ذیل را یادآور می شود:

  1. افغانستان و ایران دارای مشترکات بنیادی، فرهنگی، هم تباری و زبانی هستند و این مشترکات دو ملت را با وجود جدایی مرزهای سیاسی و حکومتی، علاقه مند به یکدیگر نگه دا شته است. لذا لازم و ضروری می پنداریم که این بنیان ها تقویت شوند و به این ارزشهای اسلامی از هر دو طرف به عنوان نمادهای یگانگی و همدلی توجه بیشتر صورت گیرد.
  2. وجود آشوب و فتنه در جهان اسلام، اتکا به کشورهای بیگانه، دوستی با اسرائیل و آمریکا، کشانیدن پای صهیونیزم به درون جهان اسلام، خرید تسلیحات از آمریکا و کشورهای غربی برای سرکوب هم مسلک و همکیشان شان، نه تنها به نفع جهان اسلام نیست که ما را از وحدت، تشکیل یک قدرت اسلامی، یکی شدن وچنگ زدن به ریسمان الهی دور می کند. وحدت اسلامی از ارزش های اساسی و بنیادینی است که سهم عظیمی از داشته ها و آموزه های اسلامی را به خود اختصاص داده است. مهمترین راهکار تحقق و تحکیم و استقرار وحدت اسلامی، تعمق و تأکید بر مبانی فکری مشترک میان مسلمانان است که بی تردید تأکید بر آن و پرهیز از افتراقات، بستر مناسبی برای پیشرفت و تعالی مسلمانان را فراهم خواهد آورد.
  3. جهانی‌ سرشار از صلح‌ و عدالت‌ و امنیت، آرزوی‌ بشر در همه‌ دوران‌ها بوده‌ و جهان‌ امروز نیز بیشتر ازهمیشه، بدان‌ محتاج‌ است. به دولت های خارجی دخیل در قضیه صلح افغانستان توصیه می کنیم که از صلح برای تامین منافع و مقاصد شان استفاده نکنند و الا هر لحظه این فتنه دامن خود آنان را خواهند گرفت، به گروه های مخالف پیشنهاد می کنیم که تنها راه بقا و حیات آنان فقط صلح است ولاغیر، برای تامین صلح، ثبات و پیشرفت در کشور گام های عملی بردارند. به دولت مردان گوشزد می کنیم که آتش نفاق و شقاق را در کشور شعله ور نکنند برنامه های کلان ملی را سبوتاژ نکنند به افکار جمعی جامعه توجه خاص داشته باشند. راه بیرون رفت کشور از تمامی چالش ها و مشکلات هماهنگی و همسویی تمامی ارگان ها، نهادها و سازمانها با هم از یکسو و با مردم خویش از سوی دیگر است چرا که در نظام های مردم سالار مردم تعیین کننده است.
  4. با توجه به نا امنی های اخیر در کشور به خصوص در پایتخت کشتار مردم افغانستان را ولو به وسیله‌ی هر جناحی که باشد، خلاف موازین انسانی و اسلامی می دانیم و از دولت و مسؤولان امنیتی کشور خواهانیم تا هرچه زودتر در زمینه بازگشت امینت به مردم اقدامات لازم انجام داده و ملت مسلمان افغانستان را در جریان کار خویش قرار دهند.

در خاتمه بار دیگر فرا رسیدن ۲۶ دلو روز اخراج ارتش سرخ از افغانستان را به ملت مسلمان و شهید پرور افغانستان تبریک عرض نموده و همچنین فرا رسیدن ۲۲ بهمن/ دلو سالروز پیروزی مردم سالاری مردم با عزت و با افتخار ایران را بر دیکتاتوری و نظام ستم شاهی مبارک باد گفته امید واریم به برکت این دو ایام نیکو و مبارک مردمان این دو کشور به سعادت، آسایش و رفاه کامل برسند.

ومن الله توفیق

هیئت رهبری نهضت اسلامی افغانستان

۲۲ دلو/ بهمن ۱۳۹۹

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.