×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۶ جوزا , ۱۴۰۰  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
استاد بیژن پور: تمام هم و غم آمریکا در مشارکت با جامعه عرب این است که از تکثیر و تنفیظ انقلاب ایران جلوگیری کنند

در آغاز تشکر می‌کنم از برادرعزیز ما جناب مولوی صاحب مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و همکاران گرامی شان در نهضت اسلامی که این گفتمان خیلی مهم را برگزار کرده اند.

عزیزان گرامی شما همه می دانید که یک انقلاب در ایران و دو انقلاب در افغانستان اتفاق افتاد، علت اینکه انقلاب ایران به ثمر نشست چون ایران یک ملت بود و یک امپراطوری بود و ما یک جامعه چند پارچه قومی هستیم که ملت نبودیم در حقیقت ما به جای نرسید چون مبنای انقلاب مان از یک ریشه محکم برخوردار نبود.

– پیشینه انقلاب ما تقلیدی بود از جای آمده بود در پیشینه سیاسی و انقلابی ما استبداد داخلی حاکم بود وقتی ما را کتاب خواندن نمی ماندند، نمی توانستیم برنامه بسازیم و فکر کنیم متاسفانه همان استبداد همین امروز حالت دموکراتیک را دارد.

– تفاوت دیگری که ما با ایرانی ها داشتیم این بود که ایرانی ها تجربه مشروطه، مجلس داری و سیاستمداری را خیلی خوب داشتند و تحصیل کرده گانی هم داشتند اما در افغانستان چند نفر محدود تحصیلکرده بود.

ما متخصصین انقلاب را نداشتیم به همین خاطر ما نتوانستیم انقلاب را نگاه داشته و حفظ کنیم. لنین میگوید انقلاب کار آسان است و حفظ انقلاب سخت است در افغانستان انقلاب به خوبی و خجستگی صورت گرفت ولی برنامه ای برای حفظ انقلاب وجود نداشت.

– اما تفاوت های هر دو انقلاب؛ انقلاب ایران قرائت آئینی و باور دینی محکمی داشت.

ایران تا اینجا فرق می کند در ایران شیعه نهضتی دارد به نام نهضت حسینی فعال که این نهضت در سازمان گری مردم بسیار فعال است در تسنن ما چنین پدیده ای نداریم این تفاوت ها است که ما را کند و تند کرده است.

ایرانیان با آنکه حمایت بیت المللی نداشتند ولی با تمام نیروها آمدند چند برنامه مطرح کردند اولین برنامه شان دفاع بود که همه نیروها را برای دفاع از انقلاب بسیج کردند. نهضت انقلاب فرهنگی بود که به خوبی انجام دادند که روشنفکرانی از دل آن سر برآوردند که بسیاری از آنان در تفکر جهانی سهم دارند. و در عین زمان ایرانیان یک نسل جوانی را تربیت کرده و به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساختند که از دل جامعه ایران یک انقلابی که با چهار میخ اساسی به زمین کوبیده شد حالا کندنش از زمین خیلی سخت است و کسی هم نتوانست و نمی تواند آن را بکند.

یادمان نرود که دشمنان ایران بیشتر از ما بر آن ها تاختند اما ایران به دلیل یک امپراطوری بودن فرهنگی که داشتند و ملت بودند در برابر آنها ایستاد شدند همین امروز نفس در نفس با آمریکا می جنگند و تمام هم و غم آمریکا در مشارکت با جامعه عرب این است که از تکثیر و تنفیذ انقلاب ایران جلوگیری کنند.

– بحث دیگری که اینجا مطرح است انقلاب ایران نه از حیث یک انقلاب مذهبی بلکه از حیث توسعه فرهنگی نیز مورد هجوم است فرهنگ زبان فارسی تهدید است. این تهدید از دو ناحیه صورت گرفته است هم از سوی آمریکا و هم از طرف کشورهای عربی که هم پیمان آمریکا در منطقه می باشند و به زعم خودشان که ژاندارم جهان اسلام هستند.

دراین دو انقلاب دو شخصیت ظهور کرد در ایران امام خمینی در افغانستان مسعود که هر دو شخصیت جهانی هستند اما ما باید برای به ثمر نشستن انقلاب برنامه می داشتیم که نداشتیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.