×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۵ میزان , ۱۴۰۰  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
مصاحبه مطبوعاتی مولوی محمد مختار مفلح با رسانه در پیوند به هفته سیاه پیمان با سیا

شما منطق خودرا برچه پایه ودلیلی در مخالفت با امریکا شکل داده اید؟

اصلا موضوع مخالفت نیست ، ما امریکا نرفته ایم وبرای آنان مشکل ومخالفت خلق کنیم ، این سوال را از امریکایی ها بپرسید که با مردم افغانستان چه مشکل و اختلافی دارند؟ آنان این جوا ب را باید بدهند که افغانستان را نه به خوشبختی رساندند ونه این کار از توان آنان است ونه این اراده را دارند. این مشکل را خود آنان خلق کرده اند. ماهیچ گاهی نرفته ایم تا برای آنان مشکل خلق کرده باشیم .

فرق میان دیدگاه های شما با دید گاه های طالبان چیست؟ آنان نیز با امریکا وپایگاه های آنان مخالفت دارند وشما نیز ؟

مشکل ما مردم افغانستان همین است که این گونه قیاس ها می داشته باشیم ودید ما  همه جانبه نیست ؛ ما برای افغانستان کار می کنیم ، ما استحکام نظام را می خواهیم و باور داریم که امریکایی ها با این مسایل علاقه مندی ندارند، پایگاه می خواهند برای خود شان ، سهم مردم افغانستان چیست؟… طالبان خود مشکل افغانستان اند، آنان بودند که قبل از این که به افغانستان امریکایی ها بیایند نتوانستند با مردم افغانستان صلح کنند. آنان خود بخشی از مشکل اند . اما ما خود را راه حل می دانیم ونه مشکل . این سخن بسیار ساده است. این طالبان و این امریکایی ها دوطرف جنگی اند که مردم افغانستان قربانی آن را می دهد. آن دهاتی هلمند نشین این معادله ها را نمی فهمد ، عرب وچیچنی جنگ نیابتی درافغانستان رهبری می کنند، وآنان کشته می شوند هلمندی کشته می شود. هم توسط تیر امریکایی ها وهم ذریعه مخالفان این نظام .  راه ما راه صلح است و باور داریم که امریکا در طرف این صلح نیست. می گوییم که این امریکایی ها جنگ را به درازا می کشند واین طالبان با این ها داعیه جنگ را گرم خواهند کرد . این بازی خطرناک است و ما از آن خیلی خسته شده ایم . از این رو هرگز اندیشه همفکری ما با طرز دید طالبانی را به خود راه ندهید.

ظاهرا شما از موضعی سخن می زنید که ایران ازآن سخن می گوید، این مردم افغانستان ازاین گونه طرز دید متنفر اند واز ایران وپاکستان دل خوشی ندارند؟

ایران وزارت خارجه دارد و سخن خودش را بگوید، این جالب است که این وطن ما چگونه جای برچسب خوردن خوبی است، زودمی شود یکی دیگری را برچسب زد و اتهام وارد نمود، ایران با امریکا اگر امروز هم دوست شود و روابط دیپلوماتیک خود را از سرگیرند، بازهم ما این پیمان را به نفع کشور نمی دانیم . اگر ایران هم بیاید و این پیمان راتایید کند موضع ما به این منطق دلیلی که است ، تغییرنخواهد کرد. ایران منافع خود را دارد واولویت های خودرا، اما اولویت ما این است که جدا از ایران وجدا از پاکستان وطن خود را بشناسیم . ما زمانی می توانیم مدعی بودن با افغانستان باشیم که منافع ملی مان را قربان منافع ایران وپاکستان نسازیم . ما عبور از منافع مردم افغانستان به نفع هرکشوری – از جمله ایران وپاکستان – را خیانت به منافع ملی خود می دانیم . ما باور کامل داریم که ایرانی ها وپاکستانی ها هرگز منافع خود را فدای منافع کشور دیگری نخواهند کرد، این گونه ما نیز با ایران وپاکستان معامله خواهیم کرد. فرض کنید که روس ها طرفدار این پیمان باشند، پس کسانی که طرفداری از این پیمان را به منطق خود مدلل بدانند، آیا ماآن هارا باید به روسی بودن متهم کنیم؟ … خواهش من این است که باید حساب هرکس را باید جدا نمود. هرکسی را در پرتو منطق واستدلال آن محاسبه نماییم . نه این که به تئوری توطئه پناه ببریم.

درنظامی که تیل وسایط نیرو های امنیتی آن وابسته به کمک امریکایی است، چه بدیلی پیشنهاد می کنید؟

امریکا این جا پایگاه را به چه هدفی افراز می دارد؟ … اگر صلح است خوب است ، در صلح که این جا نیاز به پایگاه نظامی ای نیست. اگر در جنگ مشارکت می کند ،امریکایی ها اعلان کرده اند که در جنگ افغانستان مشارکتی دیگر نخواهندداشت. پس این حضور برای چیست؟ ازنظر ما این حضور به نظامی شدن افغانستان وادامه جنگ و بهانه دادن به دست حلقات وکشورهایی که با امریکایی ها خصومت دارند، می انجامد. از این رو ما میگوییم که اگر امریکا حامی صلح وکمک به مردم افغانستان است، راه های بدیل را خودش جستجو کند … امریکا برود وراه های بدیل والترناتیف بیاورد. اما  جنگ آیا این را می ارزد که برای ادامه آن خود رادر گرو تیل موتر های خود قرار دهیم …؟ من می گویم که این پایگاه با تیل ونفت آن وبا همه پولی که بدهد ارزش وبهای ادامه قربانی دادن مردم افغانستان را ندارد. بگذارید، تیل نداشته باشیم ومعاش نداشته باشیم و لی کشته های زیاد هم نداشته باشیم ، تلفات زیاد هم نداشته باشیم و قتل کشتار زیادهم نداشته باشیم . شما قضاوت کنید که ما پول بگیریم وکشته هم شویم خوب است و یا این که نه پول بگیریم ونه کشته شویم …؟!  با خروج امریکایی ها دیگر جای پایی برای جنگجویان خارجی در صف مخالفین باقی نمی ماند. آنگاه همین اردو همین پولیس این روحیه را برای دفاع مستقلانه افزایش خواهند داد و خود از کشور دفاع خواهندنمود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.