×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۲۷ ثور , ۱۴۰۰  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر
مصاحبه مولوی محمدمختار مفلح با تعدادی از رسانه های داخلی و خارجی

آقای مفلح تحلیل شما از فاجعه ای که دربگرام اتفاق افتاده چیست؟

با تاسف باید گفت که یکبار دیگر مردم افغانستان در فاجعه جنایتی هولناک از سوی امریکایی ها در سوگی عمیق فرورفته است، امروز مردم افغانستان شاهد اند که در برابر دیدگان آنان به چنان پررویی وبی شرمی امریکاییان به مقدس ترین گوهر آنان وبه ارزشمند ترین وارجمند ترین باور آنان بی حرمتی صورت می گیرد ، درقدم نخست این صدمه واین ثلمه را برای مردم افغانستان ومسلمانان عالم و نیز برای همه آزادگان جهان تسلیت عرض می کنم.

آقای مفلح ابعاد این جنایت را چگونه می بینید؟

این جنایت هولناکی که از سوی امریکاییان انجام یافته است ، به پیمانه ای گسترده است که برای هیچ یک از کیش های الهی روی زمین حرمتی باقی نگذاشته است، این جنایت تنها درحق اعتقاد وباور مردم مسلمان افغانستان نیست ، این توهین درحق همه ملت هاست، این جناست درحق همه آزادگان دنیاست ، این جنایت درحق هرآنکسی است که برای آزادی وانسان دوستی باورمند است، این جنایت درحق کل انسانیت است ، هرآنکس که عقیده ای دارد ویا ندارد، هرآنکس که باوری دارد ویا ندارد، توهین درحق کسانی است که برای انسانیت می اندیشند. این اقدام باید از سوی همه انسان ها سرکوب شود، این اقدام باید از طرف همه آزاد اندیشان عالم محکوم گردد. باید امریکا به عنوان بزرگترین قدرتی که به حقوق انسانیت جفا داشته است معرفی گردد . این است تقاضای ما از مردم دنیا.

آقای مفلح شما برای جلوگیری از این گونه اعمال چه کاری را موثر ارزیابی می نمایید؟

در قدم نخست باید به عرض رساند که این جنایت باید به صورت های مناسب و به مورد پاسخ داده شود، ایجاب می کند که مردم افغانستان با هوشیاری کامل با این مسئله برخورد نمایند، اگر مردم مابه اثر احساسات، تاکید می کنم به اثر احساسات به میدان بریزند و چند شیشه وچند محل شخصی ویا عام المنفعه را تخریب کنند این کار درروند بی حرمتی امریکاییان هیچ نوع تغییری نمی آورد. این کار اندک تغییری درکار بی ادبی های ممتد امریکاییان واردنمی آورد.

چیزی که مهم است این است که باید مردم افغانستان با استفاده از ابزار های معقول ولازم با این مسئله برخورد کنند، باید با حکومت افغانستان کاروهمکاری کنند تا این حکومت یک موضع قوی دربرابر امریکاییان بگیرد. باید با پارلمان کشور ، با جامعه مدنی کشور وبا سایر نهادهای تاثیر گزار در این مورد کار شود تا همه به این وفاق برسند که امریکاییان هیچ نفعی برای کشور ما ندارندواین امریکاییان باید هرچه زود تر کشورما را ترک کرده واز وطن ما بیرون بروند . این است راه حل واین است راه کوتاه برای نجات افغانستان.

آقای مفلح پیام شما برای مردم افغانستان چیست؟

ازنظر من ایجاب می کند که همه مردم  افغانستان دست به هم داد وبا یک دلی ویک رایی وبا اندیشه واحد ویگانه وبا فکر منسجم وارد یک مرحله جدی گردیده و نگذارند تا امریکایی ها که اکنون نماد دنیای صلیبی صهیونی است بیش از این برای خود این قدر جرأت ببخشند که در یک سرزمین اسلامی ، دریک کشور اسلامی ودریک خاک که با خون شهدایش عجین شده است ، این گونه نباید این ها این قدر دیده درا به بار آیند که بیایند ودر زیر چشم یک ملت که خود هم زندگی اش را داد اما از قرآن پاسداری نمود ، به قرآن وایمان شان بازی نمایند.

اما ازاین که برخی ها از این فضای غمباری که ملت افغانستان در سوگ آن نشسته نباید اجازه فرصت طلبی به کسانی داد که درغم بهره برداری های سیاسی خود باشند. وبیایند املاک شخصی و داشته های ملی وعامه را بهم بریزند.

آقای مفلح به نظر شما از چه بابتی دست به این کار ها می زنند؟

درواقع این دلایل زیادی دارد، نخست اینکه دلیل آن را بوش به صراحت گفت، از نظر ما افغانستان در دست پاکستان بود وپاکستانی ها یک گروه را برگرده مردم افغانستان تحمیل نموده بودند، ومقاومت مردم افغانستان دربرابر آن جریان به این مبنا بود که آنان آمده بودندو خلاف میل افغانستان به حکومت می پرداختند، اما بوش آمد وجنگیدن دربرابر طالبان را جنگ صلیبی جدید نامید ، این جنگ صلیبی نامیدن هم معنای خیلی خطرناکی داشته است. پس نتیجه گیری کرده می توانیم که این امریکایی ها دراندیشه های کهنه به راه انداختن جنگ های صلیبی بوده اند وهستند.

نکته دیگر این است که از لحاظ روانی سربازان امریکایی ها خسته اند و فرسوده اند وهرازگاهی به خودکشی دست می زنند، شمامی توانید این را  از آمار هایی که دراین باره به نشر رسیده است هم به دست بیاورید، پس برای سربازان خسته امریکایی این جنگ را به عنوان جنگ عقیدتی با مردم افغانستان می تواند عساکر بی روحیه آنان را تقویت کند.

فراموش نکنیم که امریکایی ها تا حال نتوانسته اند تا کرامت مردم افغانستان را درک کنند. این عدم فهم آنان را تا این پیمانه به جنون کشانده است. پس باید اوباما یک فکر مجدد کند. روانشناسی امریکاییان خیلی روانشناسی خطرناکی است. خود رایی و خود بینی وتکبر ونخوت واستکبار امریکایی آخر نام دارد، این عوامل ، عقده افراطی مذهبی علیه اسلام، روان پریشی بیمارگونه ، ودرفرجام ، عدم انضباط های عسکری ونظامی درمیان رده های مختلف این قوت ها کار را به نقاط دشورای کشانده است.

آقای مفلح از دیدگاه شما آیا با این وضعیتی که پدید آمده است ، تکلیف دولت ومردم افغانستان چه چیزی می تواند باشد؟

خوب اصولا از دید اینجانب ، نباید دولت افغانستان دراین زمینه سکوت اختیار کند، اگر دولت افغانستان درصدد این است که حافظ قانون اساسی باشد ، درمقدمه این قانون حمایت وحراست از دین مبین اسلامی قرار دارد، در دین وکیش اسلام جایگاه قرآن کریم مشخص است . اگردولت باورمند به اقتدار ملی است ،این ملت مسلمان است واسلام دین دولت وملت افغانستان است ، پس حاکمیت ملی بدون اسلام دیگر شوخی است، اگر این دولت می خواهد که روزانه به طرف ثبات واستقلال برودبه یقین با امریکایی ها وبا این گونه اعمال آنان نمی شود که به هیچ چیزی دست یافت ، فکرکنید زمانی که امریکایی ها به قرآن کریم این گونه بی مبالات اند، پس به چه چیزی آنان تمکین خواهند نمود؟ آنان مگر با دولت افغانستان کرنش خواهندکرد؟

همه چیزی های کشور ما وابسته به این است که به این فهم برسیم که با امریکایی ها نمی توانیم به هیچ چیز دست یابیم.

آقای مفلح به نظر شما در کوتاه مدت چه کاری باید صورت گیرد؟

من باور دارم که باید ملت افغانستان با استفاده مناسب از ابزار های مناسب ، این فشار را به وجود بیاورند که همه کانال های قانونی افغانستان به این استقامت حرکت کند که ما باید  افغانستان را ازچنگال امریکایی ها نجات دهیم، ما باید بکوشیم که دولت خود را طوری همکاری نماییم که به همکاری مردم باورمندگردد  ودر فرجام از همه رابطه با امریکایی ها ببرد. از این رو می باید همه باهم دست به دست هم بدهیم و نگذاریم تا این واقعه ادامه یابد ومردم ما همه روزه قربانی های زیادی تقدیم نماید.

پس کوشش کنیم که شرایط را طوری به وجود بیاوریم که دیگر بهانه ای برای توطئه صلیبی – صهیونی باقی نگذاریم وآنان را از کشور خویش طوری بیرون کنیم که آسیبی برای ملت ما نرسد وملت ما به سرنوشت خود حکم براند.

آقای مفلح آیا سوالی هست که من نپرسیده ام؟ شما خود تدارک کنید!

بلی شهادت برادرانی که دراین واقعه جان باختند رابرای خانواده ها یشان تسلیت عرض می کنم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.