طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 5144526

• تعداد بازدیدکننده: 4592257

• تعداد بازدید امروز: 654

• کاربران آنلاین: 200

 
 

رهبر نهضت اسلامی افغانستان : ضعف مدیریتی عربستان عامل قتل حجاج/ مسلمانان مدیریت حج را از دولت ریاض بگیرند/نگران حجاج هستیم

1395/9/2

لینک مطلب: shiasay.com/Religious-News/item-31344-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1-%D9%86%D9%87%D8%B6%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%8A-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B6%D8%B9%D9%81-%

عالم دینی افغانستان با اشاره به شهادت بیش از 100 نفر از حجاج در عربستان سعودی در زمان بازسازی مسجدالنبی گفت: این حادثه نشان دهنده ضعف مدیریتی مسئولان دولتی ریاض است.

ضعف مدیریتی عربستان عامل قتل حجاج/ مسلمانان مدیریت حج را از دولت ریاض بگیرند/نگران حجاج هستیم


 
«مولوی مختار مفلح» عالم دینی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، با اشاره به شهادت بیش از 100 نفر از حجاج در عربستان سعودی در زمان بازسازی مسجدالنبی گفت: این حادثه نشان دهنده ضعف مدیریتی مسئولان دولتی ریاض است.

عربستان حتی قادر به مدیریت حج هم نیست

مفلح افزود: عربستانی که خود را محور کشورهای اسلامی دانسته و در تلاش برای تعیین تکلیف برای برخی کشورهای اسلامی است، آنقدر ضعف مدیریتی دارد که حتی قادر به مدیریت مناسبت حج مسلمانان هم نیست.

وی با بیان اینکه برنامه‌های دولت ریاض با مکانیزم روشنی اجرا نمی‌شود، گفت: زمانی که دست‌کم حدود 108 نفر کشته و 300 حاجی دیگر زخمی می‌شوند، شیوخ آل‌سعود اعلام می‌کنند که تحقیقات پیرامون این موضوع را آغاز کرده‌اند که به هیچ صورت این ادعا پذیرفتنی نیست.

این عالم دینی افغانستان با بیان اینکه مدیریت روند حج مسلمانان تنها کار عربستان سعودی نیست، اظهارات مسئولان این کشور مبنی بر تحقیق در این مورد را مسخره‌ خواند و گفت: حج یک روند بزرگ است که دولت ریاض نباید این سخنان مسلمانان را به تمسخر بگیرند.

وی افزود: روند حج باید پیش از حضور حجاج برنامه‌ریزی شده و تمام مشکلات از فراروی مسلمانان برداشته شود، اما زمانی که این موارد انجام نشد، مسئولان اصلی هر رویدادی مقامات عربستان سعودی هستند.

مفلح در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تحقیقات عربستان سعودی هیچ دردی را درمان نمی‌کند، گفت: مسلمانان عدم سازمان‌یافتگی برنامه حج را نمی‌توانند با این سخنان شیوخ آل‌سعود نادیده بگیرند.

کمیته مشترکی با حضور کشورهای اسلامی ایجاد شود

این عالم دینی افغانستان در ادامه سخنان خود با تأکید بر ضعف مدیریت روند حج از سوی مقامات آل‌سعود گفت: چندین بار در اجلاس علمای دینی کشورهای اسلامی پیشنهاد کردیم که روندهای بین‌المللی اختصاصی مسلمانان را به یک کشور ندهند.

وی افزود: مناسبت‌هایی مانند حج باید رنگ بین‌المللی داشته باشند و کشورهای اسلامی همانند کشورهای اروپایی باید دست‌کم در این مناسبت‌ها متحد باشند.

مفلح با اشاره به اینکه مسلمانان باید برگزاری حج را از دست دولت خودکامه و خودرأی آل‌سعود بگیرند، گفت: کمیته‌ای با حضور تمام کشورهای اسلامی برای برگزاری مناسبت حج تشکیل شود.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه تاکنون به پیشنهاد تشکیل کمیته کشورهای اسلامی توجهی نکردند، گفت: برخی کشورهای اسلامی که تحت حمایت دولت‌های غربی قرار دارند، نمی‌خواهند چنین کمیته‌ای ایجاد شود.

وی دلیل عدم توافق روی این موضوع را خواست غربی‌ها دانست و گفت: در صورتی که چنین کمیته‌هایی ایجاد شود، وحدت بیشتری میان مسلمانان به میان خواهد آمد که در نتیجه آن منافع غربی‌ها با خطر مواجه می‌شود.

نگران حج هستیم

مفلح با بیان اینکه قرار است روز چهارشنبه عازم بیت‌الله شریف شود، گفت: من و هزاران زائر بیت‌الله شریف نگران جان‌های خود هستیم.

وی تصریح کرد: بی‌برنامه‌گی‌ها، بی‌توجهی‌ها و ضعف مدیریتی آل‌سعود سبب شده تا تمام مسلمانان چنین نگرانی‌هایی داشته باشند، زیرا احتمال کشته شدن سایر حجاج در عربستان سعودی وجود دارد.

وی در پایان سخنان خود از دولت ریاض خواست تا با آبرومندی برگزاری حج را به سایر کشورهای اسلامی سپرده و نگذارند مردم در خانه خدا و با حضور میلیون‌ها مسلمان شهید شوند.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 291
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین بازتاب ها

​مولوی مفلح: ما با تمام توان از موقف عطامحمد نور و ...

ارگ در ناامنی شمال دست دارد/مرگ فهیم مشکوک است

مجاهد بودن پیش حلقه ارگ جرم است/ والی بلخ برای دفاع از ...

در حمایت از عطا محمد نورحتی یک قدم هم کوتاه نمی‌‏آییم

مشاور عبدالله: ناامن کردن شمال یکی از اولویت‌های ...

دستی که در کشتار مردم فلسطین دخیل است افغانستان را نیز ...

مولوى مفلح: خاموشی چراغ قدس، خاموشی چراغ کابل است

کتابی حاوی اسامی 5000 نفر که توسط دولت کمونیستی ...

قطعنامه نهضت اسلامی افغانستان در محکومیت اقدام آمریکا ...

مولوی مفلح: آمریکا با اقدام بی باکانه خود به روی ۲ ...

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

عباس در بروکسل، پنس در ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

فصلنامه فکر؛ ترجمان فکر و اندیشه ...

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

​مولوی مفلح: ما با تمام توان از ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.