طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 6878087

• تعداد بازدیدکننده: 6128156

• تعداد بازدید امروز: 818

• کاربران آنلاین: 660

 
 

مجله قدس شماره 22

موضوع: مجله

 دانلود فایل

در این روز ها فضای کل کشور شاهد اتفاقات مهم و جدی ای میباشد. رسیدن موعد ثبت نام کاندیدان ریاست جمهوری وشوراهای ولایتی ، در آب ایستاده وراکد سیاست افغانستان موج ها وتکانه های زیادی را به وجود آورده است. حاکمیت ده ساله رئیس جمهور کرزی به آهستگی به روز های پایانی خود نزدیک می شود و مردم افغانستان روز های حکومت اورا در کفه ترازوی قضاوت خود سبک وسنگین می کنند. حاکمیتی با ریاست جمهوری حوصله مند، بردبار ، تحمل پذیر دید گاه های مخالفین . درعین حال با روحیه عفوو گذشت که حتا قتل شخص برادررئیس جمهوربه دست مخالفان نیز مانع برادر خواندن مخالین مسلح نیز نگردید. مطبوعات آزاد ، بدون سانسور ، منتقد و جدی نیز می تواند براین لیست بیفزاید.

از سویی روی دیگر سکه این حکومت به گونه ی دیگری است . دراین روی سکه دیده می شود که درراس نظام شخصی بوده است که از اندک ترین تحولی در اثر مدیریت موثر وکارآی او در وضعی زندگی مردم تغییر نیامده است و او بوده که افغانستان نسبتا امن تر بعد از طالبان را در اثر عدم قاطعیت و نداشتن یک اراده راسخ برای ایجاد کشوری با ثبات به لانه مجددمخالفان تبدیل نموده است. از این منظر روایت حاکمیت کنونی به گونه ای است که سراسر کارگاه اداری این حاکمیت را تعفن فساد چنان پیچیده است که رسانه های آزاد ومقوله های شبیه آن جز حالتی از تکثیر این تعفن کار دیگری را از پیش نبرده اند.

در چنین یک جوی به سختی می توان یک بدیل بهتری را برای کشور آدرس ونشان گرفت که بتواند به عنوان  انگیزه ای برای دلگرمی به انتخابات وتغییر نزد مردم ایجاد نمود. چه دشواری های زیادی دست وگریبان مردم را گرفته است. وجود درگیری های روز مره و قتل وکشتار پیهم مردم افغانستان و نیامدن صلح در کشور وعدم صداقت همسایگان در تامین امنیت در کشور و نیز نبود یک برنامه جامع وکامل برای توسعه اقتصادی کشور بر پیچیدگی اوضاع بیشتر سایه افگنده است.

حکومتی که می رود – اگر قرار باشد که برود – از خود برای حکومت بعدی دشواری های زیادی را به میراث می گذارد. عبور از میان باتلاق مرده ریگ حکومت کنونی ، برای حکومت آینده نه تنها کاری است دشوار بلکه چیزی شبیه به یک انقلاب وبسیج ملی را ایجاب می نماید.

حال به این دیده  شود که آیا این ممکن است که در میان اردوی سیاسیون افغانستان اعم از دولت ومخالفان، چنین مجموعه ای که توانایی برآمدن از پس این همه امور مهم را داشته باشد برآید؟ . قبل از این که به پاسخ های احتمالی این موضع برسیم ، این نکته را نباید از یاد برد که در کشور، همواره حالتی از نخبه زدایی و برداشتن فزیکی ومعنوی اهرم های بدیل رایج بوده است. . از این رو امروز که ما شاهد شکل گیری گروه های انتخاباتی هستیم ، این نشان دهنده این است که ما همواره زمان زده عمل می کنیم . ورنه چه ضرورتی دارد که همواره هم تیم برسر اقتدار وهم تیم مخالفان سیاسی در آخرین نفس های موعدهای ثبت نام و غیره از روی تصامیم خود پرده برمی دارند.

بنا براین در شرایط کنونی ایجاب می کند که توانایی های کاندیدان را با توجه به اوضاع وشرایط محاسبه نمود و به جای تصمیم گیری هایی که بیشتر از هنجارهای غیر ملی است ، مسایل کشور از روی تعقل و واقع گرایانه مورد بحث وبررسی قرار گیرد.

ردیف های سیاسی زیادی را می توان دید که در لیست داوطلبان کرسی ریاست جمهوری افغانستان نام شان به چشم می خورد.

فقدان یک محوریت کامل در کشور سبب گردیده است تا میدان سیاست در کشور سخت گرد آلود گردد. دراین فضای عمدا آلوده دیده می شود که برخی ها از روی بیچارگی روی به خواب های می آورند که یک بار مردم افغانستان کابوس آن را دیده است. به گونه مثال در همین روزها که روز هلاکت دکتور نجیب به دست طالبان بود، برخی ها واله شیدای همان تز نظام داری استبدادی کمونیستی گردیده اند. ورنه همه می دانند که حکومت کمونیستی وقت افغانستان در لابراتوار تشخیص بیماری های افغانستان شاه ویروس همه مصیبت های کشور  خوانده شده است.

دریک همچو فضایی تنها کاری که می تواند برای مردم افغانستان سودمند و مفید ثابت شود و تاحدودی اوضاع را تحت مدیریت بیاورد همانا رفتن به سوی یک برنامه مدون زیر نام" برنامه عمل نجات افغانستان" است . این برنامه عمل می تواند موضوع انتخابات و تغییر در رهبری حکومت ودولت افغانستان را با شیوه های مناسب به اوضاع افغانستان مدیریت نماید این برنامه عمل می تواند از سوی احزاب ، شخصیت های دینی وملی روی دست گرفته شود و افغانستان وانتخابات آن را از وضعیت امروزکه نزد مردم افغانستان به عنوان یک چالش شناخته می شود ، به یک فرصت مبدل گردد.

دراین برنامه عمل ، راه های آنچه که در ادبیات کلاسیک  اداری ما به نام "دوره تسلیمی" یاد می شود ، محاسبه گردیده و نیز برای نظام بعدی در تناسب با قانون اساسی خط نشان کشیده شود. ازاین رو ، تحول وتغییر در چهره سیاسی افغانستان ، با حفظ مصالح علیای کشور اولویتی است که روی آن جای بحث های زیادی وجود داشته و هنوز سوال های زیادی دراین باب بی پاسخ مانده است.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1491
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر آثار این موضوع

فصلنامه فکر؛ ترجمان فکر و اندیشه شما!

ماهنامه نهضت اسلامی افغانستان شماره چهارم و پنجم

مجله نهضت اسلامی شماره 3

مجله نهضت اسلامی شماره 2

ماهنامه قدس شماره 21

ماهنامه نهضت اسلامی افغانستان

ماهنامه قدس شماره 20 قوس 1391

ماهنامه قدس شماره 19 (ماه قوس)

ماهنامه قدس، ویژه هفته شهید و هفته صلح و وحدت ملی

مجله قدس ویِژه مراسم روز جهانی قدس 1391

مجله دو هفتگی قدس شماره 16

مجله دو هفتگی قدس شماره 15

مجله دو هفتگی قدس شماره 14

مجله دو هفتگی قدس شماره 13

مجله دو هفتگی قدس شماره 12

مجله دو هفتگی قدس شماره 11

مجله دو هفتگی قدس شماره 10

مجله دو هفتگی قدس شماره 9

مجله دو هفتگی قدس شماره 8

مجله دو هفتگی قدس شماره 7

مجله دو هفتگی قدس شماره 6

مجله دو هفتگی قدس شماره 5

مجله دو هفتگی قدس شماره 4

مجله دو هفتگی قدس شماره 3

مجله دو هفتگی قدس شماره 2

مجله دو هفتگی قدس شماره 1

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.