طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7223960

• تعداد بازدیدکننده: 6460268

• تعداد بازدید امروز: 3984

• کاربران آنلاین: 140

 
 

یاد نامه شهدا (لیست 5000 شهید سالهای 1357 و 1358)

موضوع: کتاب

 دانلود فایل

شهدای اعدام های دستجمعی دوران نخست حاکمیت های کمونیستی طی نشر لیست پنجهزار نفری نشر وافشا شد. البته نشر این لیست بلند، نه از سوی دولت افغانستان ویا سایر نهاد های مدنی داخلی، بلکه از سوی داد ستانی (سارنوالی) کشور هالند صورت گرفت. نشر این لیست بیشترین زمان را برد. البته فراموش نباید کنیم که کمونیست ها در زمان خود،‌ دقیقا بعد از کودتا های درون حزبی خود، نیز یک لیست نامهای شهدای دوازده هزار نفری را خود به دست نشر سپرده بودند و این واقعیت برای همه گان چون روز روشن است.

قتل وکشتار های رژیم کمونیستی وقت افغانستان به عنوان یک دوره سیاه وتاریک وآمیخته با اختناق وترور، درتاریخ کشور ما ثبت است. دراین دوره بود، که برای اولین بار پالیسی تصفیه مخالفین به صورت کاپی شده از نظام کی جی بی روس در افغانستان به منصه اجرا گزارده شد و مسلمانان افغانستان آنچه که بر برادران مسلمان آنان در کشور های مسلمان نشین آسیای میانه وقفقاز رفته بود را، خود نیز تجربه کردند.

واقعیت این است که رژیم های کمونیستی که به گونه اقمار بر مدار شوروی سابق می چرخیدند از این گونه کارهای سیاه در سراسر دنیا انجام دادند. در کشور های اروپای شرقی تاریخ کارنامه کمونیزم سیاه است، در کشورهای شرق میانه، افریقا و سایر نقاط دنیا دست به کشتار های زیادی کمونیزم زده است که افغانستان از این جمع مستثنا نبوده است. اما در اینکه ابعاد هولناک این جنایت در افغانستان به پیمایش گرفته شده باشد، تا حال کاری جدی واساسی صورت نگرفته است. این درحالی است که در کشور های دیگر برای کمونیزم وجنایات آن حساب وکتاب و میزان وعدالتی گذاشته شد و تا پیمانه ای برای  قربانیان نظام های پساکمونیزم کارهایی را انجام دادند. اما این افغانستان بوده است که تا همین اکنون با عاملان جنایاتی به این گسترده، بر روی چارچوبی برای محاسبه

وعدالت، نرسیده است.

شکی نیست که دسته ای از عاملان این جنایت ها معدوم گردیده اند... اولین رئیس حکومت کمونیستی و دومین وسومین وچهارمین همه وهمه دیگر زنده نیستند. اما واضح است که تا اکنون بخش عمده  ای از عاملان این کشتارهای فجیع در قید حیات بسر می برند. برای اینکه با این دسته از آدم کشان چه کاری صورت بگیرد،‌درقدم نخست باید بعد از بیش از سی سال نیاز قطعی برای بستر سازی برای تصفیه حساب قانونی با برخورد با عاملان این جنایت صورت گیرد. سپری نمودن این همه سال، تبعات زیادی را سبب گردیده است؛ تعدادی از بستگان شهدا یا خود دیگر در قید حیات نیستند ویا فرزندانی بوده اند که فضای ازدست دادن بستگان خویش در دوران کودکی را به نحوی تجربه کرده اند که اکنون در شناخت جنایت کاران وعاملان این کشتار ها اطلاعات کافی ندارند. گذر زمان را نیز از یاد نباید برد. بسا از کسانی که از هم سنگران و دوستان این شهدا بوده اند،‌ با پدیده زمان زدگی روبه روشده اند. برای این مجموعه که امید همکاری از آنان نیز چندان روشن نیست، نیز ضرورت است تا بستر مناسب برای دنبال نمودن جنایت کاران این فاجعه باز سازی وباز خوانی گردد.

بیدار سازی احساس عام مردم در برابر این جنایت هولناک می تواند از دو منظرنگریسته وتحلیل گردد. یکی اینکه بیدار سازی این احساس برای اینکه تا فضای عمومی تخریش گردیده و یک فضای مکدر دیگر که سبب زایش بی اعتمادی های دیگری گردد، به وجود آید.

دوم این هدف دنبال گردد که واقعیت های تاریخی و عینیات جامعه صادقانه برای مردم باز گفته شود و این باز سازی فضای آن دوران وبیدار سازی برای اجرای عدالت، حالتی هدف دار ونظام مند، به وجود آمده تا باشد که جامعه به حل عقده های خویش ازراه های معقول و قانونی رسیده و نیز از تکرار این گونه فاجعه ها در آینده جلو گیری به عمل آید. ظاهرا دیده شده است که جوامعی که برای حل این گونه مشکلات خویش راه وچاره ای به دست نیاورده اند؛ تا دور دست ها دارای جامعه ای آبستن فجایعی دیگر بوده اند.

نهضت اسلامی افغانستان که در این راه قربانی داده وقربانی دیده است؛‌ برای کار دراین راستا کتاب حاضر را که عمدتا شامل نام های این شهداست را به نشر دست می سپارد. در کنار نام این شهدا چند مضمون وموضوعی دیگر را نیز ضمیمه این یاد نامه شهدا نمودیم.

نیک می دانیم که در شان بلند این شهدا اگر این کتاب از نشانی نهضت اسلامی افغانستان، کارنوی است؛ اما برای هریک از این شهدا برگه خاصی در آینده گشوده خواهد شد و درآن، جزئیات بیشتری فراهم آمده وبه زودی به عون الله متعال چیزی بیشتر تقدیم بستگان داغدیده این شهدا وهمه مردم افغانستان خواهد شد.

در فرجام با فراخوان از همه دوستان برای گردآوری قاموس شهدای دستجمعی، از همه بستگان این شهدا، اصحاب رسانه ها، واهل قلم و سایر کسانیکه دراین باب می توانند برای این قاموس نامه یاری رسانیدند، آرزو مندیم  تا گام پیش نهاده در ادای این وجیبه دینی وملی سهم گیرند.

این کتاب هدیه نیست، ارمغان نیز شده نمی تواند. تنها نامی که برآن می تواند گذارد این است که لقب «آزادگان دخمه های کمونیزم» داده شود.

تا برای ملت ما و همه مردم جهان معلوم شود، که روی کمونیزم چنان سیاه است که به هیچ آبی سفید نخواهد شد.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 2561
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر آثار این موضوع

گاهنامه مومن

ده سال روز جهانی قدس در افغانستان

نمایشنامه صلاح الدین

در ضیافت دوست

بحران افغانستان برایندی از اشغال فلسطین

دستورکار دولت وحدت ملی؛ طرحی از سوی نهضت اسلام افغانستان

در آغوش هوای اقصا

امــــــــتداد فاجعه (دشورایها و تبعات حضور آمریکا در افغانستان)

دو زخم بر یک پیکر (از کابل تا قدس) جلد چهارم

دو زخم بر یک پیکر (از کابل تا قدس) جلد سوم

دو زخم بر یک پیکر (از کابل تا قدس) جلد دوم

دو زخم بر یک پیکر (از کابل تا قدس) جلد اول

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.