طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 6380441

• تعداد بازدیدکننده: 5671119

• تعداد بازدید امروز: 7750

• کاربران آنلاین: 470

 
 

مجله دو هفتگی قدس شماره 12

موضوع: مجله

ثبات هسته ای؛ سخن دو اجلاس متضاد /

جهان، اخیرا شاهد دو اجلاس مهم بود ؛ یکی در تهران ودیگری هم در واشنگتن، پایتخت های دوکشوری که یخ های سرد و ضخیم بی اعتمادی هنوز هم روابط آنان را منجمد نگهداشته است. این دو اجلاس تقریبا برای یک هدف و بر روی یک موضوع برگزار گردید؛ عدم انتشار اسلحه اتمی هدف و موضوع هر دو نشست بزرگ جهانی بود. سال ها است که این دو کشور بر سر مسایل متعددی اختلاف دارند اما دوسیه اتمی ایران یکی از نقاط مهمی است که تا هنوز امریکایی ها جمع متحدان غربی آنان از متورم ساختن آن دست نکشیده اند و این همه واگیری های امریکایی  ها در منطقه سبب هراس آنان از زایش یک تنش دیگر در منطقه نگردیده است.

آنچه که امریکا از اجلاس اخیر واشنگتن به دنبال آن بود، همان «یارگیری» آن کشور در جهان بود که اخیرا کشور مزبور در بن گوش خود صدا هایی در مخالفت به درخواست هایش مبنی بر جذب متحدان بیشتر برعلیه برنامه اتمی ایران می شنید، مخالفت معنا دار برازیل با ادعا های امریکا، دایره دوستان جمهوری اسلامی ایران را در امریکای لاتین بیشتر از پیش توسعه داد و دیگر کیوبا و یا وینزویلا  تک صدای آن قاره به شمار نخواهند رفت. عدم حمایت این کشور ها از مواضع امریکایی ها بر ضد برنامه اتمی ایران که ما اوج آن را در جواب دادن به پشت کله رئیس جمهور برازیل به خانم هیلاری کلنتون شاهد بودیم موقعیت ایالات متحده را در قاره امریکا ضعیف تراز پیش ساخت که این واقعیت در ازدیاد بی میلی سایر کشورها در قاره های دیگر بی تاثیر نخواهد بود.

اجلاس تهران که شاهد اشتراک شخصیت های رسمی و مستقل بیش از شصت کشور جهان بود، می توان  چالش جدی ای در برابر اجندای اجلاس واشنگتن دانست. نزدیکی این دو اجلاس از لحاظ زمانی و قرار گرفتن اجلاس تهران در عقب اجلاس واشنگتن چانس های زیادی در کف جمهوری اسلامی ایران گذاشت تا با نقد، تردید و ارایه بدیل های متفاوت از آنچه در اجلاس واشنگتن مطرح گردید، فکر نو وگفتمان بکری را به خورد افکار عمومی دنیا بدهد.

دستور کار اجلاس امریکا که  امنیت هسته ای نامیده شده بود، از این جهت که  به دنبال هدف مشخص (یارگیری علیه برنامه هسته ای ایران) می گشت، آن عنوان را به سان لباسی گشاد به تن موجودی خرد و لاغر، در عین عدم تناسب، در انظار عمومی غیرقابل پذیرش ساخت . این همخوان نبودن به هیچ صورت بی تاثیر بر موضوع تصمیم گیری کشور ها نبود، محدودیت هدف این اجلاس بی گمان از باور مندی کشورها به صداقت اجلاس واشنگتن می کاست. لازم به یاد آوری است که اگر واقعیت های به ظاهر جدا از هم شرق میانه که محور اصلی چشم داشت های تلاش های مهار اتمی امریکایی هاست، کنار هم قرارداده شود بداهتاً این نتیجه به دست می آید که عامل بحران و تنش در شرق میانه کیست؟ آنکه از بیش از نیم قرن تا اکنون با همه طرف ها درگیری خونین نظامی داشته است چه کسی است؟ و در مقابل آنکه هنوز دریچه های زیادی برای گفتگو با دنیا ازجمله برروی آژانس اتمی ملل متحد باز گذاشته است  چه کشوری است؟ درک این واقعیت نه تنها قابل فهم برای افکار عمومی کشورهای منطقه است بلکه این واقعیت تا آنسوی اقیانوس ها نیز طرفدارانی پیدا کرده است که این درک در اثرگذاری اجلاس واشنگتن می تواند خلل های جدی وارد نماید.

نتیجه دیگری که اجلاس واشنگتن به دنبال آن بود این است که با گرد آوری کشور های زیاد در زیر چتر دپلوماسی امریکا فضای مستقل اندیشیدن و تصمیم گیری جداگانه برچین را تنگ نماید. فعالیت گسترده دپلوماسی کاخ سفید مبنی بر راضی ساختن چین یکی از اولویت هایی است که اوباما از سلف خود بوش به ارث برده است اما در شرایطی که امریکا سیر قهقرایی خود را -گرچند خیلی بطی اما بسیار محسوس- آغاز کرده و چین به سان اژدهای خفته که اکنون بیدار شده است به مشکل جای این باور را باز میگذارد که چینایی های تشنه نفت به آسانی از بازار شرق میانه که ایران رکن مهم آن است دست بکشند.

اجلاس تهران که خلع سلاح اتمی وعدم اشاعه را محور اصلی خود قرارداده بود ازلحاظ تبلیغاتی خیلی دور از انتظار تحلیلگران مورد توجه افکار عمومی جهان قرارگرفت ." انرژی اتمی برای همه و سلاح اتمی برای هیچکس " که ورد زبان اجلاس تهران بود توانست تا افکار عمومی جهان را متوجه پیمان های مهم بین المللی چون معاهده N.P.T  نماید که اهداف بزرگی را وعده داده بود؛ خلع سلاح اتمی، عدم گسترش اسلحه هسته ای، استفاده صلح آمیز ازانرژی اتمی .

این دو اجلاس در دو نقطه دور از همِ دنیا، با همه تفاوت ها و تضادهایی که باهم دارند اما می توانند یک پیام را برای جهانیان برسانند وآن این است که : دنیای یک قطبی امروز به همان پیمانه اعتماد سوز و باورکش است که درزمان دوقطبی بودن آن بود ؛ جهان امروزی به هیچ صورت نمی تواند در شکل و قالب کنونی مدیریت اَبَرکشورها اطمینان بخش باشد. پس تا این وضعیت حاکم است تحمیل شرط و قید نه تنها کار ساز نیست بلکه ماجرا زا نیز خواهد بود .

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1198
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر آثار این موضوع

فصلنامه فکر؛ ترجمان فکر و اندیشه شما!

ماهنامه نهضت اسلامی افغانستان شماره چهارم و پنجم

مجله نهضت اسلامی شماره 3

مجله نهضت اسلامی شماره 2

مجله قدس شماره 22

ماهنامه قدس شماره 21

ماهنامه نهضت اسلامی افغانستان

ماهنامه قدس شماره 20 قوس 1391

ماهنامه قدس شماره 19 (ماه قوس)

ماهنامه قدس، ویژه هفته شهید و هفته صلح و وحدت ملی

مجله قدس ویِژه مراسم روز جهانی قدس 1391

مجله دو هفتگی قدس شماره 16

مجله دو هفتگی قدس شماره 15

مجله دو هفتگی قدس شماره 14

مجله دو هفتگی قدس شماره 13

مجله دو هفتگی قدس شماره 11

مجله دو هفتگی قدس شماره 10

مجله دو هفتگی قدس شماره 9

مجله دو هفتگی قدس شماره 8

مجله دو هفتگی قدس شماره 7

مجله دو هفتگی قدس شماره 6

مجله دو هفتگی قدس شماره 5

مجله دو هفتگی قدس شماره 4

مجله دو هفتگی قدس شماره 3

مجله دو هفتگی قدس شماره 2

مجله دو هفتگی قدس شماره 1

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

ترکیه: در بازرسی کنسولگری ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.