طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 6878040

• تعداد بازدیدکننده: 6128109

• تعداد بازدید امروز: 724

• کاربران آنلاین: 260

 
 

مجله دو هفتگی قدس شماره 11

موضوع: مجله

روانشناسی ادبیات سخنان اخیر رئیس جمهور /

اظهارات صریح و بی پرده اخیر رئیس جمهور پس از رد فرمان تقنینی او از سوی پارلمان در کمیسیون مستقل انتخابات و همچنان سخنرانی تند و بی محابای او در جمع موسفیدان ولایت قندهار ابروان بسیاری از تحلیل گران را در درون و بیرون کشور از تعجب بالا برد. راستی چه شده که رئیس جمهور این لحن تند را در ادبیات خود به کار می برد؟ این سوالی است که امروز از کابل تا لندن و واشنگتن تحلیل گران را برای جواب مناسب آن به خود مصروف داشته است. واقعیت این است که رئیس جمهور زمانی پا به کرسی ریاست جمهوری افغانستان گذاشت که افغانستان در شرایط خیلی دشوار به سر می برد. در چنین شرایطی برای هرکسی که به جای رئیس جمهور هم می بود آوردن تغییر در اوضاع راکد و ایستاده آن روز افغانستان از موفقیت بزرگی به حساب می آمد که این فرصت برای رئیس جمهور کنونی افغانستان دست داد که با استقبال گسترده و همه جانبه مردم افغانستان مواجه گردید.  اما نکته ای که میان رئیس جمهور کشور و جامعه بین المللی مجهول باقی مانده بود این بود که نیرو های بین المللی  با حکومت افغانستان در پرتو شرایطی ناهموار و غیر واضح وارد تعامل گردیدند که این نامشخصی اوضاع، تبعات بسیار گرانی را به بار آورد. ناگزیری مردم افغانستان به اثر فشارهای زیاد اقتصادی و اجتماعی پیوسته رئیس جمهور کشور را  بر سر دو راهه می گذاشت، از یک سو تنگناهای درونی و از سویی خواست ها و تصامیم مستقلانه ای که نیروهای بین المللی می گرفتند، واقعات روتین در صحنه سیاسی و نظامی افغانستان گردیده بود. دست کاری های ممتد بیرونی ها در ساختار نهاد های کشور به ویژه محدودیت ارتش افغانستان به اندازه نسبتا ناچیز هفتاد هزار نفری یکی از نمونه های روشنی است از بی باوری های حاکم بر روابط بین المللی و ساختار افغانستان می باشد. گاهی دیده شده است که نیروهای امریکایی قطعات مختصر اردوی ملی را مطابق میل خود سوق و اداره نموده بدون اینکه مراجع مربوط را در جریان گذاشته باشند.

کم علاقه بودن امریکایی ها به مسایل جدی افغانستان آهسته آهسته درمیان مردم جا افتاده می شود، امروز زیر ساخت های زیادی که می توانست با سرمایه گذاری های امریکایی ها برای مردم افغانستان شغل بیافریند از راه نرسیده است! این چینی ها اکنون مس عینک را به مایه امیدی برای مردم افغانستان مبدل نموده اند نه امریکایی ها. درست است که امریکایی ها ملیارد ها دالر را در افغانستان به مصرف رسانده اند. اما این ملیارد ها پول هرگز به ذایقه مردم افغانستان نرسیده است. بر عکس نه سال است که در اثر خشونت ها میان امریکایی ها و طالبان مردم بیگناه افغانستان با خون فرزندان و زنان خود بهای آن را می پردازند.

بزرگترین انتظاری که می توانست مردم افغانستان داشته باشند همان یک طرفه شدن قضیه افغانستان بود که این جنگ در فرجام باید فیصله می شد؛ اما نه تنها چنین کاری اتفاق نه افتاد بلکه روز بروز این دیگ داغ تراز روز قبل شده و امروز چنان به جوش آمده که گمان می شود که لا اقل این نسل فرجام این آتش افروزی را شاهد نخواهند بود. اسامه بن لادن بهانه حضور امریکا در افغانستان هنوز به آرزوی دست نیافتنی برای امریکا مبدل شده و این نیرو ها نه تنها در مقابله با چالش های کنونی دست آوردی ندارند بلکه علی الظاهر دیگر آن دلچسپی قبلی را نیز ندارند.

رئیس جمهور کشور که نماد بخش بزرگی از خواست های مردم افغانستان است به هیچ صورت نمی تواند براین حقایق چشم بپوشد. احتمالا رئیس جمهور درصدد این است تا یک دید نوی را در باب سیاست افغانستان تجربه کند، نه سال هم صدایی با صدای خشونت که از سوی محافظه کاران نو سرداده می شد، نه دیگر در دنیا طرفدارانی دارد و نه هم در افغانستان. افغانستان در جنوب آسیا قراردارد و در حساس ترین موقعیت؛ چین و هند اتمی، ایران شبه اتمی و هم مرزی با حدود روسیه اتمی و ابر قدرت دیگر نمی تواند نادیده گرفته شود.

این عوامل دست به هم داده ذهنیتی را شکل داده که اظهارات حامدکرزی رئیس جمهور را بیشتر به فریادی از حلقوم انسانی به ستوه آمده شبیه می سازد تا به گله شخصی ناراضی از این که چرا اوباما با او مهر ورزی بوش را ندارد.

واقعیت فروفته در ابهام و هاله و نا مشخص  افغانستان که امریکا افغانستان را در چه حالتی ترک می کند روان شناسی ادبیات درشت رئیس جمهور را سرو صورت می بخشد. واقعیتی که بی رابطه به اعلان استراتیژی تناقض آمیز امریکا در رابطه با افغانستان نیست.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1365
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر آثار این موضوع

فصلنامه فکر؛ ترجمان فکر و اندیشه شما!

ماهنامه نهضت اسلامی افغانستان شماره چهارم و پنجم

مجله نهضت اسلامی شماره 3

مجله نهضت اسلامی شماره 2

مجله قدس شماره 22

ماهنامه قدس شماره 21

ماهنامه نهضت اسلامی افغانستان

ماهنامه قدس شماره 20 قوس 1391

ماهنامه قدس شماره 19 (ماه قوس)

ماهنامه قدس، ویژه هفته شهید و هفته صلح و وحدت ملی

مجله قدس ویِژه مراسم روز جهانی قدس 1391

مجله دو هفتگی قدس شماره 16

مجله دو هفتگی قدس شماره 15

مجله دو هفتگی قدس شماره 14

مجله دو هفتگی قدس شماره 13

مجله دو هفتگی قدس شماره 12

مجله دو هفتگی قدس شماره 10

مجله دو هفتگی قدس شماره 9

مجله دو هفتگی قدس شماره 8

مجله دو هفتگی قدس شماره 7

مجله دو هفتگی قدس شماره 6

مجله دو هفتگی قدس شماره 5

مجله دو هفتگی قدس شماره 4

مجله دو هفتگی قدس شماره 3

مجله دو هفتگی قدس شماره 2

مجله دو هفتگی قدس شماره 1

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.