طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 6380810

• تعداد بازدیدکننده: 5671488

• تعداد بازدید امروز: 8488

• کاربران آنلاین: 160

 
 

مجله دو هفتگی قدس شماره 8

موضوع: مجله

مارجه چگونه تکرار نخواهدشد ... /

عمليات نظامی زیر نام مشترک در ولسوالی های مارجه ونادعلی پرصدا ترین عملیات های نظامی بعد از تهاجم نیروهای قوای بین المللی به افغانستان خوانده می شود . بعد ازاعلان استراتیژی اوباما بدون اینکه در وضعیت امنیتی کشور بهبودی رونما گردد کار آیی استراتیژی جدید زیر سوال های جدی ای رفت که پیوست آن موضوع برخورد با واقعیت موجود افغانستان که آمیخته با پیچیدگی های فوق العاده است را در پیشانی اولویت های این نیرو ها قرارداد.

با چنین انگیزه ای در نیمه های پایانی فصل سرما تبلیغات راه اندازی جنگ در ولایت هلمند گرم ترگردید واینکه جنگ دراین ولایت وارد دومین هفته خود می گردد. رویکرد های نوی که در برخورد با مخالفان دولت افغانستان عنوان گردیده است نیز دارای پیام های زیادی می تواند باشد. از جمله توجه نمودن به وضعیت افرادملکی که دراین دام گیرمانده اند را می توان نام برد که اکنون بعدازهشت سال نیرو های امریکایی وناتو متوجه شده اند که همان افغانستانی هایی که از نظر جورج تنت رئیس وقت سی آی ای که باری گفته بود مردم افغانستان به یک قرص نان هم نمی ارزند ، درصورتی که در اثربمباران بی باکانه زندگی های زیادی را ازدست داشته اند می توانند برای دنیا چنین مشکلاتی را بیافرینند.

جنگ در ولایت هلمند ازهمان ابتدای کار برای نیرو های خارجی وبه خصوص انگلیسی ها یکی از پر تلفات ترین جنگ هایی بوده که درافغانستان بعد از حاکمیت رژیم طالبان جریان داشته است. دراین ولایت یکی از دشوار ترین شرایط برنیروهای خارجی تحمیل می شود  که از سوی نیرو های مخالفین ومافیای مواد مخدر به وجود آورده شده است. درچنین فضایی که امکان اجرای گونه های مختلف عملیات مخالفان براهدافی چون ادارات دولتی و نیروهای خارجی وجود دارد ادامه این جنگ در شکل کنونی آن از قبل قابل پیش بینی بود اما از نظر

 

تاثیراین جنگ بر روی به دست آوردن اهداف از قبل تعیین شده ای مانند بیرون راندن مخالفان از مواضع شان و تحکیم حاکمیت دولتی بر ساحه وراه اندازی برنامه های انکشافی و فراهم سازی تسهیلات ضروری جای پرسش های زیادی را دارد. نخست اینکه چرا پیش ازاینکه طالبان مانند دیگی که دوباره به جوش آید فرصت های بازسازی وفراهم سازی زمینه های زندگی سالم وتامین خدمات صحی و تعلیمی از مردم آن منطقه ضایع ساخته شد؟

آید فرصت ها بازسازی و فراهم سازی زمینه های زندگی سالم و تامین خدمات صحی و تعلمی از مردم آن منطقه ضایع ساخته شد؟

روشن است که سکوت مردم در برابر طالبان مخالفان هرگز توانایی به سربردن درهیچ محلی رابدون حمایت مردم محل ندارند زیرا مردم مانند آب وآنان به سان ماهی درآن شناورند خود نشانگر این نکته است که یک استراتیژی ای که درطی این هشت سال می توانست خواست های آنان را برآورده می ساخت به طور موثری به کارگرفته نشدکه دراثرآن زمینه های رشد وپاگیری تفکر طالبانی آماده گردید. درولایتی به سان هلمند که کشاکش های قومی در مسایل کلیدی ای مانند امنیت وثبات درمنطقه تاثیر مستقیمی دارد تنها یک اداره کارآ وخدمت گزار وبا تدبیری می توانست برای پاگیری باورعمومی به دولت در مرکز کمک کند ، نه آن دست ازاجراآتی که در راستای ساختن شگاف نفاق ذریعه برخی اززورمندانی صورت می گیرد که خودرا دارای حمایت های فوق العاده ای ازجانب برخی ارباب اقتدارواصحاب تفنگ وسرمایه می دانند.

درشرایطی که کودکان هلمند دراثر سوء تغذی رنج می برند ومادران نیز از اندک ترین خدمات لازم صحی بهره ای ندارند و جوانان نیز در اثر بیکاری بار دوش خانواده شده اند، بی هیچ تردیدی دام های مافیای مواد مخدر شکار های زیادی خواهد کرد. جنگ درمارجه چه دیر پایان یابد و یا زود آنچه مهم است این است که درد مردم افغانستان با گلوله های تفنگ و آتش درمان پذیرنیست، این مردم در مناطق خود به اداره هایی صالح، سالم، متعهد ، وغیرفاسد نیاز دارند. توظیف مدیران ومسؤولان خدا ترس و دلسوز نه مصرف زیادی می طلبد ونه هم کار را در آخر به جنگ می برد که روزی برای بازیابی آرامش به درگیری ای مانند جنگ مارجه ضرورت پیداکنیم.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1171
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر آثار این موضوع

فصلنامه فکر؛ ترجمان فکر و اندیشه شما!

ماهنامه نهضت اسلامی افغانستان شماره چهارم و پنجم

مجله نهضت اسلامی شماره 3

مجله نهضت اسلامی شماره 2

مجله قدس شماره 22

ماهنامه قدس شماره 21

ماهنامه نهضت اسلامی افغانستان

ماهنامه قدس شماره 20 قوس 1391

ماهنامه قدس شماره 19 (ماه قوس)

ماهنامه قدس، ویژه هفته شهید و هفته صلح و وحدت ملی

مجله قدس ویِژه مراسم روز جهانی قدس 1391

مجله دو هفتگی قدس شماره 16

مجله دو هفتگی قدس شماره 15

مجله دو هفتگی قدس شماره 14

مجله دو هفتگی قدس شماره 13

مجله دو هفتگی قدس شماره 12

مجله دو هفتگی قدس شماره 11

مجله دو هفتگی قدس شماره 10

مجله دو هفتگی قدس شماره 9

مجله دو هفتگی قدس شماره 7

مجله دو هفتگی قدس شماره 6

مجله دو هفتگی قدس شماره 5

مجله دو هفتگی قدس شماره 4

مجله دو هفتگی قدس شماره 3

مجله دو هفتگی قدس شماره 2

مجله دو هفتگی قدس شماره 1

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

ترکیه: در بازرسی کنسولگری ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.