طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 6878354

• تعداد بازدیدکننده: 6128423

• تعداد بازدید امروز: 1352

• کاربران آنلاین: 600

 
 

مجله دو هفتگی قدس شماره 6

موضوع: مجله

کابینه درغربال شورای ملی /

مراسم تحلیف چهارده وزیرکابینه که از غربال شورا بدرشده بودند با اقدام مرگزای نیروهای مخالفین دولت آشفته گردید . درنخستین روز آغاز به فعالیت این وزیران به کار رسمی در کنار ارگ ریاست جمهوری واقعه خونباری اتفاق افتاد که همه افکار عمومی را دردست خود گرفت و یکبار دیگر مخالفین براین پیام تاکید نمودند که باهرگونه چراغ سبزی که از جانب دولت افغانستان مبنی برپیشنهاد صلح به آنان صورت گیرد تنها پاسخی ازاین دست دارندوبس .

درروزهای اخیرکه شورای ملی کشور با رد صلاحیت وزرا پشنهادی مضیقه های زیادی برای دولت افغانستان به وجود آورده بود .کاری که ازطرف ملل متحد که به مثابه یک نهاد بی طرف ودرعین حال همکار در راه آوردن ثبات وامنیت به حساب می رفت ، گیج کننده ومشکل آفرین خوانده شد.

اما اقدام شورای ملی که بعد ازرد صلاحیت دوره قبلی کاندید وزیران ، باز بیشتر ازنیمی از وزرا را فاقد صلاحیت خواند حکومت را در بهت دیگری فروبرده واین نکته رابه اثبات رساند که دیگر آن شورای فراموش شده قبلی نیست در پس این دوره تجربه کاری خیلی سنت شکن شده وباید دیگراز این پارلمان دست اندرکاران سیاست حساب ببرند .

در چندسال گذشته شورای ملی باخود تجربه برخورد حکومت را باخود داشت و فراموش نکرده بود که بعضی از چهره ها در نظام به بسیار آهستگی شورا را باامتیاز های کوچکی از خودراضی نگهداشته واز غیظ وخشم شورا خود را درامان نگهدارند .

بسا از وقت ها دیده شده که وکلای شورا را احزاب وشخصیت هایی به دور محور هایی خاص جمع نموده ویکپارچگی وکلا رابه چالش کشیده اند . این تنش های تشویق شده از بیرون که در شورا هراز گاهی بروز می کند بیانگر بخشی ازاین فرصت گیری ها ازدست وکلا می تواند باشد.

این اقدام شورا زمانی اتفاق افتاد که از مدتی به این سو فضا طوری بود که فشار وقت بروکلا وارد می آمد واین که پیش رو کنفرانس لندن قراردارد و مدت هاست که دربرخی ازوزارت خانه ها حالت کم کاری

 

دیده شده است ،ازجمله مواردی بود که می باید شورا دست به خود سانسوری می زد وتصمیمی دیگر گونه اتخاذ می نمود . اما این حرکت شورا ثابت ساخت که باهمه کاستی هایی که در شورا می توانسته وجود داشته باشد باز هم شورای ملی کاری کند که دیگر باید اهل سیاست ازآن حساب ببرد.

از دید برخی ها این کار شورا در اثر نارسایی هایی بوده که روانشناسی وکلا در این اواخر ازآن رنج می برده است . ولی هرچیزی که باشد تنها اینکه در کشوری که پیوسته به محور اقتدار سیاسی سلول های چسبنده مادام العمر به حکومت کردن رشد می کند این کار در خور هرنوع تقدیرو تمجید باشد . واین که چند سخنگوی حکومت نظر حکومت را مبنی به احترام گذاردن به رای وکلا ابرازمی نماید این خود مایه دلخوشی برای کسانی است که درپی حضور تعدد تضارب آرا و تنوع دیدگاه های سیاسی اند .

با این همه از شورا چیزهای زیاد دیگری نیز توقع برده می شود ( بااینکه عمر آن روبه اختتام است ) وآن این که اگر بااین کار خواسته باشند تانیتی نیکی را درمورد قضایای کشور اظهار نمایند ، کار آنان در رد صلاحیت وزرا خلاصه نمی شود بلکه می باید این وکلا بااستفاده از ظرفیت های دست شان درراه تحکیم حاکمیت و ایجاد ثبات کاری نمایند. این رد صلاحیت ها درصورتی بیشتر ازاین می توانست مورد تأیید مردم ماقرار می گرفت که شورا در طی این مدتی که هزینه های زیادی را به مصرف رسانده است کاری در تامین صلح وامنیت می نمود واین کاری که درروز تحلیف انجام یافت صورت نمی گرفت . ایجاد امنیت وصلح وظیفه تنهای حکومت و چند وزارت خانه به خصوص نیست بلکه همه در برابر آن مسؤولیت دارند به خصوص شورای ملی که از آدرس و هزینه ملت افغانستان احتمالا به انواع دم ودستگاهی رسیده اند .

آیا این وکلا نمی توانستند یک پلی رابطی میان طرف های درگیر ازیکسو وحکومت ودنیای بیرون از سوی دیگر می گردیدند . کاری که یا نکردند و یا اگر کردند هم خیلی ناچیز و اندک بوده است .آیا شورا مسؤولیت سهم گیرفتن درامر بازیابی امنیت و صلح را می پذیرد؟

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1292
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر آثار این موضوع

فصلنامه فکر؛ ترجمان فکر و اندیشه شما!

ماهنامه نهضت اسلامی افغانستان شماره چهارم و پنجم

مجله نهضت اسلامی شماره 3

مجله نهضت اسلامی شماره 2

مجله قدس شماره 22

ماهنامه قدس شماره 21

ماهنامه نهضت اسلامی افغانستان

ماهنامه قدس شماره 20 قوس 1391

ماهنامه قدس شماره 19 (ماه قوس)

ماهنامه قدس، ویژه هفته شهید و هفته صلح و وحدت ملی

مجله قدس ویِژه مراسم روز جهانی قدس 1391

مجله دو هفتگی قدس شماره 16

مجله دو هفتگی قدس شماره 15

مجله دو هفتگی قدس شماره 14

مجله دو هفتگی قدس شماره 13

مجله دو هفتگی قدس شماره 12

مجله دو هفتگی قدس شماره 11

مجله دو هفتگی قدس شماره 10

مجله دو هفتگی قدس شماره 9

مجله دو هفتگی قدس شماره 8

مجله دو هفتگی قدس شماره 7

مجله دو هفتگی قدس شماره 5

مجله دو هفتگی قدس شماره 4

مجله دو هفتگی قدس شماره 3

مجله دو هفتگی قدس شماره 2

مجله دو هفتگی قدس شماره 1

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.