طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7223974

• تعداد بازدیدکننده: 6460282

• تعداد بازدید امروز: 4012

• کاربران آنلاین: 260

 
 

نشست سران ناتو : اتفاق نظر و اختلاف نظر

1397/4/20

انتظار می رود سران ۲۹ کشور عضو ناتو و شرکای‌شان که در افغانستان نیرو دارند، در بروکسل در بارۀ سه موضوع کلیدی پیرامون این کشور تصمیم بگیرند.

این نشست کلیدی امروز چهارشنبه و فردا پنجشنبه، در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار می شود.

در آستانۀ برگزاری این نشست، پیرز کزالی معاون سخنگوی دبیرکل ناتو ناتو در بروکسل به رسانه ها گفته است: " اول، در مورد افزایش شمار نیرو در چارچوب مأموریت حمایت قاطع بحث می شود، شمار نیرو در حال حاضر از ۱۳ هزار به ۱۶ هزار رسیده است. دوم، انتظار می رود که رهبران ناتو رویکرد حضور نیروها مبتنی بر شرایط را دوباره تأیید کنند که در کل مأموریت حمایت قاطع را در بر می گیرد. و سوم هم این که در مورد ادامۀ حمایت مالی از نیروهای افغان فراتر از سال ۲۰۲۰ تصمیم گرفته خواهد شد."

در آستانۀ برگزاری این نشست، ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو به روز سه شنبه ۱۰ جولای در نشست خبری در مقر ناتو اجندای بحث‌ها در مورد افغانستان مشخص ساخت.

در پاسخ به این پرسش رادیو آزادی که باتوجه به نشست عالمان دینی در عربستان سعودی پیرامون صلح و ثبات در افغانستان، آیا این تلاش‌های منطقوی می تواند طالبان را به میز مذاکره صلح با حکومت افغانستان بکشاند، ستولتنبرگ این گونه پاسخ داد:

"من فکر می کنم مهم است که از یک روند صلح تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت کنیم. و دقیقا به همین دلیل است که ناتو به شدت از ابتکار صلح طلبانه رئیس جمهور غنی استقبال کرد. او به طالبان پیشنهاد مذاکرۀ بی‌قید و شرط داد و از آن‌ها دعوت کرد که گفتگوها را آغاز کنند. و همچنین آتش بس را در روزهای عید اعلام کرد. و ما قویاً بر اهمیت حمایت از همه کشورها در منطقه تاکید می کنیم، اما این حمایت باید از روند صلح تحت رهبری افغان‌ها صورت گیرد. دلیل اصلی حضور ناتو در افغانستان مبارزه با تروریزم است. برای انجام این کار ما به یک افغانستان با ثبات نیاز داریم. و ما همچنان آنجا خواهیم بود. هدف حضور نظامی ناتو، ایجاد شرایط برای رسیدن به یک راه حل صلح آمیز استوار بر مذاکره است."

حمایت مالی برای پایداری نیروهای افغانستان

یک مقام دیگر ناتو گفته است:

"مجموع بودجۀ که برای پایداری نیروهای افغانستان برای سال ۲۰۱۸ فراهم می شود، به حدود ۶ میلیارد دالر می رسد که تقریباً ۴.۷ میلیارد دالر آن را ایالات متحده امریکا، حدود ۱ میلیارد دالر را متحدان و شریکان ناتو و حدود ۴۴۰ میلیون دالر آن را حکومت افغانستان فراهم می کند"

اشرف غنی و عبدالله عبدالله هم دراین نشست حضور دارند. همچنان نمایندگان از سازمان ملل متحد، بانک جهانی، امارات متحده عربی و قطر نیز دراین نشست اشتراک می کنند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا که در ماه اگست ۲۰۱۷ استراتیژی‌اش را در مورد افغانستان و جنوب آسیا اعلام کرد، نیز از اشتراک کننده گان کلیدی این نشست است.

ترامپ در سخنرانی خود هنگام اعلام استراتیژی‌اش گفته بود:"امریکا به پشتیبانی خود از حکومت افغانستان و اردوی این کشور در حالی که آنان با طالبان رو در رو هستند، ادامه می دهد."

او افزوده بود:" پس از یک تلاش موثر نظامی، شاید روزی بتوان به یک جورآمد سیاسی دست یافت که دربرگیرندۀ عناصری از طالبان در افغانستان باشد، اما هیچ کس نمی داند که اگر چنین چیزی گاهی هم اتفاق بیفتد."

مایک پامپیو وزیر خارجۀ ایالات متحده که در یک سفر از قبل اعلام ناشده به روز دوشنبه این هفته ، وارد کابل شد، در یک نشست خبری مشترک با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در ارگ ریاست جمهوری گفت، طالبان باید درک کنند که از راه جنگ نمی‌توانند پیروز شوند.

تاکنون، اما، حکومت افغانستان و حامیان بین المللی‌اش نتوانسته اند شورشیان طالبان را به میز مذاکرۀ صلح بکشانند تا نقطه پایانی به جنگ تقریباً هفده ساله در افغانستان گذاشته شود.

طالبان آتش بس سه روزۀ‌ شان در جریان عید سعید فطر امسال را تمدید نکردند و به این ترتیب ظاهراً بر دلگرمی‌ها در مورد گام نهادن به سوی صلح و ثبات در افغانستان آب سرد ریختند.

اختلاف‌ها در آستانۀ نشست سران ناتو

در حالی که ناتو و همپیمانانش در مورد افغانستان همنظر به نظر می آیند، در برخی از موارد دیگر، نشانه‌های از اختلاف نظر هم به چشم می خورد.

پیشاپیش، ترامپ از برخی از اعضای ناتو به شمول جرمنی انتقاد کرده و مصرف دفاعی آن‌ها را ناکافی، نامنصفانه و ناپذیرفتنی خوانده است.

ترامپ در پیام خود روز دوشنبه ۹ جولای روی حساب توییترش نوشت: "ایالات متحده نسبت به هر کشوری دیگر بر ناتو بیشتر هزینه می کند. این منصفانه نیست و قابل قبول نیست. در حالی که این کشورها پس از آنکه من آغاز به کار کردم، مشارکت خود را افزایش داده اند، باید کاری بیشتر کنند."

ترامپ پیوسته گفته است که جرمنی ۱ درصد از تولید ناخالص داخلی را پرداخت می کند؛ در حالی که ایالات متحده نزدیک ۴ درصد تولید ناخالص داخلی خود را می پردازد.

ستولتنبرگ کم و کاستی‌ها درین مورد را پذیرفت اما گفت که شماری از کشورهای عضو ناتو مصارف دفاعی‌شان را افزایش داده اند و در حال افزایش آن هستند.

به گونۀ مثال او گفت در سال ۲۰۱۴ تنها سه کشور عضو ۲ درصد تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه دفاعی ناتو می کردند، در حالی که او گفت امسال هشت کشور مصارف دفاعی‌شان را به هدف تعیین شده ۲ درصد نزدیک کرده اند.

ستولتنبرگ گفت، ظرف ۴ سال گذشته، متحدان اروپایی و کانادا ۸۷ میلیارد دالر بیشتر بر بخش دفاعی هزینه کرده اند.

ستولتنبرگ افزود، اعضای ناتو این کار را به خاطر خوشی خاطر ایالات متحده نمی کنند، بلکه به خاطر این می کنند که نیاز است و به گفتۀ او جهان در یک وضع غیرقابل پیشینی به سر می برد.

با وجود نگرانی در مورد تنش میان ایالات متحده و همپیمانان اروپایی، ناتو می گوید سرمایه گذاری دفاعی ایالات متحده در اروپا، تحت رهبری ترامپ، ۴۰ درصد افزایش یافته است.

از دید ناتو، این نشان می دهد که متحدان بیشتر در بخش امنیت خود سرمایه گذاری می کنند و مصارف دفاعی‌شان به هدف تعیین شده یعنی ۲ درصد تولید ناخالص داخلی تقرب حاصل می کند.

از سوی دیگر، تنش‌ها در مورد مسایل تجاری هم موجود است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا از حمایت از اعلامیه نهایی نشست جی هفت در ماه جون در کانادا دست کشید.

در کنار آن، واشنگتن تعرفه هایی را بر برخی از واردات از اتحادیه اروپا و کانادا اعمال کرده است و آنها نیز به اقدام مشابه دست زده اند.

پارسال، شعار نشست سران ناتو این بود:" ما همپیمانیم، ما متحدیم." امسال دیده شود که این شعار در چی حدی همچنان پا برجا خواهد ماند.

استولتنبرگ: هدف ناتو ایجاد امنیت و ثبات در افغانستان است

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو ناتو می‌گوید، جلسه رهبران این پیمان که امروز در بروکسل آغاز می‌شود با نشستی در مورد افغانستان فردا پایان خواهد یافت.

آقای استولتنبرگ که دیروز در آستانه جلسه رهبران ناتو در بروکسل با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت، در این جلسه شرکای دیگر ناتو در افغانستان هم شرکت خواهند داشت.

به گفته استولتنبرگ، اعضای ناتو تعهدات‌شان را در بخش تمویل و ارسال سربازان بیشتر به افغانستان تازه خواهند ساخت.

وی افزود: "ما حدود سه هزار مربی بیشتر را به مأموریت خود افزوده‌ایم. انتظار داریم در این جلسه هم‌چنان توافق نمائیم تمویل قوای افغان را فراتر از سال ۲۰۲۰ گسترش دهیم و حمایت کامل خود را از اقدام جسورانۀ صلح رئیس جمهور غنی و اصلاحات حکومت وی ابراز نمائیم."

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو ناتو از تلاش‌های صلح رئیس جمهور غنی ستایش نموده گفت، حمایت تمام کشورهای منطقه از صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها خیلی مهم است.

او افزود، هدف ناتو ایجاد امن و ثبات در افغانستان است و این پیمان به تلاش‌هایش در افغانستان ادامه خواهد داد.

او گفت، طالبان باید این را بدانند که از راه جنگ به جای نمی‌رسند و باید از طریق گفتگو با حکومت افغانستان راه حلی را برای جنجال موجود در این کشور دریابند.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 139
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین اخبار

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده از تسلیحات فرانسوی علیه ...

پمپئو به روسیه، کوبا و ایران برای حمایت از ونزوئلا ...

دیدار وزرای خارجه روسیه و فلسطین

مخالفت اعضای ناتو بر استفاده از واژه «تروریسم اسلامی»

انتقاد خلیل‌زاد از عدم تمایل طالبان به مذاکره صلح در ...

اختلاف‌ها در شورای رهبری مصالحه برای شکل‌دهی هیئت ...

فرمانده نظامی جدید سودان: نظام عمر البشیر را ریشه‌کن ...

تعداد جانباختگان سیل ایران به ۷۶ نفر رسید

حمله موشکی اسرائیل به سوریه؛ سه نفر مجروح و تعدادی ...

عدم عذرخواهی سفیر انگلستان بابت قتل‌عام در هندوستان

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.