طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 5829995

• تعداد بازدیدکننده: 5158165

• تعداد بازدید امروز: 5670

• کاربران آنلاین: 280

 
 

لیست دانشگاهها برتر جهان/ دانشگاه های افغانستان در لیست یک هزارم هم نیست

1395/10/22

زمانی دانشگاه کابل در کنار دانشگاه های توکیو، پکن و تهران جز چهار دانشگاه برتر آسیا بود اما اکنون دانشگاه هاى افغانستان، به دليل عدم تولید آثار علمى و مسدود بودن مراکز تحقیقی نتوانستند در فهرست يکهزار دانشگاه برتر جهان راه يابند؛ اما وزارت تحصيلات عالى مى گويد که تکميل چنين معيارهاى جهانى براى افغانستان زمانگير است.

اخیراً روزنامه تایمز انگلستان، فهرست يکهزار دانشگاه برتر دنیا را منتشر کرد که در این فهرست، دانشگاه های افغانستان وجود  نداشت.

این تحقیق میان سال های٢٠١٦ تا ٢٠١٧ از سوی موسسه تایمز با همکاری چندین نهاد دیگر، بعد از مطالعه ١٢ هزار جلد کتاب تحقیقی صورت گرفته است.

شماری از استادان دانشگاه هرات، نبود محصلين متخصص در مقطع ماستری و دوکتورا، عدم تولید آثار علمى و همچنان مسدود بودن مراکز تحقیقی دانشگاه های کشور را دلیل شامل نشدن افغانستان در این فهرست عنوان می کنند.

این استادان می گویند که دراین فهرست، بر علاوۀ ديگر کشورها هشت دانشگاه از ایران، ١٦ دانشگاه از هندوستان و يک دانشگاه از پاکستان شامل اند؛ اما از دانشگاه های افغانستان هیچ نامی برده نشده است.

در این رده بندی؛ دانشگاه هاروارد امریکا با گرفتن صد نمره در جایگاه نخست، دانشگاه استنفورد امریکا با گرفتن ٩٨ نمره در درجه دوم، انستیتيوت فناوری ماساچوسیت امریکا با ٩٧ نمره در مقام سوم، کامبریج انگلستان با ٩٦٦ نمره در جايگاه چهارم ميباشد.

دوکتور احمد غنی خسروی استاد دانشگاه هرات؛ پایین بودن سطح علمی استادان، ندانستن زبان انگلیسی، نبود تولید آثار علمى و غیرفعال بودن مراکز تحقیقاتی در دانشگاه ها را دلایل اصلی شامل نشدن افغانستان در این فهرست خواند.

خسروی گفت که رهبران حکومت و مسوولان در وزارت تحصیلات عالی، باید برای شامل شدن دانشگاه های کشور در این فهرست،  تلاش بیشتری نمایند.

او افزود: "در فهرست يکهزار دانشگاه برتر جهان، تمرکز اصلی محققان روی رتبه علمی، کیفیت تدریس، درجه تحصیلی استادان و کارمندان، کیفیت تدریس در پوهنځى ها، انتشار کتاب های تحقیقی و تاثیرگذاری این دانشگاه ها بوده است."

در همین حال، بصیراحمد دانشیار مسوول بخش آگاهی و روابط عامه دانشگاه هرات، به پژواک گفت که دانشگاه های افغانستان، عمر طولانی نسبت به دانشگاه های کشورهای دیگر نداشته و از سويی هم، وسایل تحقیق در این دانشگاه ها مهیا نیست.

از سويی هم شماری از محصلين دانشگاه هرات نیز شامل نشدن هیچ یک از دانشگاه های کشور را در این فهرست، ضعف در  سیستم تحصیلات عالی و توجه نکردن حکومت به این بخش عنوان می کنند.

آنان از وزارت تحصیلات عالی می خواهند تا زمینۀ تحقیق و تولید علم در دانشگاه های کشور را برابر بسازد.

اما فيصل امين سخنگوى وزارت تحصيلات، درحاليکه نگرانى هاى مسوولان دانشگاه هرات را درخصوص راه نيافتن دانشگاههاى افغانستان در فهرست هزار دانشگاه برتر جهان تاييد کرد؛ اما درعين حال گفت که تکميل معيارها براى رسيدن در چنين رده هاىى جهانى، با توجه به جنگ هاى چهاردهۀ اخير که زيرساخت هاى تحصيلى را در افغانستان تخريب کرده، براى دانشگاه هاى افغانستانن  نيازبه زمان دارد.

وى گفت بدون شک کارها و برنامه هاى زيربنايى درعرصه هاى تحقيقات علمى دردانشگاه هاى کشورصورت گرفت؛ اما تکميل  معيارها براى اعتباردهى و راه يافتن به چنين رقابت ها، کار بيشتر، امکانات بهتر و زمان زياد نياز دارد.

در فهرستی که از سوی ١٢ هزار محقق و با مطالعه بیش از ١٢ هزار جلد کتاب صورت گرفته است؛ ٢٢٥ دانشگاه از امریکا، ٩٠ دانشگاه از چین، ٧٥ دانشگاه از جاپان، ٦٥ دانشگاه از انگلیس و ٥٨ دانشگاه از آلمان و متباقى از کشورهاى ديگر بودند.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 501
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین اخبار

سنای امریکا منع فروش طیاره‌های "اف-۳۵" به ترکیه را ...

تهدید وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به از سر گیری سیاست ...

تمجید اردوغان از موضع رونالدو در حمایت از مسئله فلسطین

نیروهای موسوم به ائتلاف عربستان وارد فرودگاه حدیده ...

تعهدی ازجوار خانه خدا برای خدمتی به مردم خدا باورما

شماری از طالبان پس از آتش‌بس در شهرها مانده‌اند

بررسی قطعنامه محکومیت اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل

طالبان افغانستان از آتش‌بسی سه روزه برای عید فطر خبر ...

ناوگان آزادی برای لغو محاصره نوار غزه وارد هلند شد

امارات به افغانستان "نیروی نظامی می‌فرستد"

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

سنای امریکا منع فروش طیاره‌های ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.